Xplora X5 Играјте го паметниот часовник за најмалите

Мобилната и паметната технологија, без разлика дали се паметни телефони или кој било вид поврзан уред, е нешто со што се поврзани најмладите членови на семејството уште од нејзиното основање, сепак, сè уште има голем број уреди како што е уреди за носење кои нудат интересни функционалности во овој аспект на кои можеби би можеле да им дадеме малку поголема важност.

Ајде да погледнеме како овој X5 Play може да придонесе за воведување слобода и безбедност на најмалите во куќата и како тој може да ги искористи неговите функционалности во неговиот секојдневен живот.

Како и во многу други прилики, решивме да ја придружуваме длабинската анализа на видеото на нашиот канал на YouTube во кое ќе ве научиме на unboxing за да можете да ја проверите содржината на полето и колку е тесно уредот, како како и мало упатство во кое ќе ви покажеме како можете да го конфигурирате вашиот Xplora X5 Play да го имате подготвено кога ќе им го дадете на најмалите дома. Искористете ја можноста да се претплатите на нашиот канал и оставете ни какви било прашања во полето за коментари.

Материјали и дизајн

Како што е производ дизајниран за момчиња и девојчиња, ние ја наоѓаме гумената пластика како главна карактеристика. Ова ќе биде добро од две причини, првата е тоа што ќе ги спречи малите да се повредат со тоа, на ист начин како што ќе ги направи особено отпорен производ. Во суштина, уредот се нуди во црна боја, иако можеме да избереме украс што го придружува помеѓу сина, розова и црна боја, како и други мали детали на силиконскиот ремен што ги вклучува и кој е лесен за замена.

 • Димензии: X x 48,5 45 15 mm
 • тежина: 54 грамови
 • Бои: Црна, розова и сина

Релативно е лесен за новороденче со вкупна тежина од само 54 грама, иако големината на кутијата и нејзините вкупни димензии може да изгледаат значително големи. Ние исто така имаме IP68 сертификат што ќе ви гарантира дека тие можат да го потопат, да го попрскаат и многу повеќе, без страв дека ќе го скршат. Очигледно, Xplora и нејзината гаранција не водат сметка за оштетување на водата, иако тоа не треба да претставува проблем.

Технички карактеристики и автономија

Внатре во овој curубопитен часовник, процесорот се крие Qualcomm 8909W посветен на носливи уреди, извршувајќи прилагодена верзија на Андроид и со можност за пристап до 4G и 3G мрежи благодарение на слотот за SIM-картичката што е вклучен во уредот. Во него има 4 GB капацитет за складирање, Иако немаме специфични податоци за RAM меморијата, ние замислуваме за извршувањето на неговите функции што ќе содржи околу 1 GB. Во врска со ова, немавме никакви поплаки, како што видовте на видеото.

 • Големина на екран: 1,4 инчи
 • Резолуција дисплеј: 240 x 240 пиксели
 • Камера Интегриран 2MP

За батеријата имаме вкупно 800 mAh што ќе овозможи ден на стандардна употреба ако ги активираме основните функционалности. Сепак, со уредот во режим на подготвеност тој ќе може да ни даде тридневна употреба според нашите тестови.

Комуникација и локализација

Часовникот има интегриран GPS систем поддржан од поврзување на мобилни податоци, за ова и користење на апликацијата за Android и iOS. Локацијата на детето ќе биде прикажана во реално време, па дури имаме можност да ја утврдиме „Безбедни области“, некои персонализирани области што ќе издаваат известувања за телефонот кога корисникот ќе влезе во нив или ќе ги напушти.

Овој дел е директно поврзан со оној за комуникација, како што рековме, овој часовник е тотално независен и ако го доделиме сим картичка Секој со синхронизација на податоци и повици ќе ни овозможи лесно и безбедно да го контактираме малиот. Може да додадеме максимум 50 овластени контакти со кои можете да комуницирате преку повици преку вашиот екран на допир. Очигледно, ние исто така можеме да читаме текстуални пораки и персонализирани емотикони на X5 Play.

Апликацијата се чинеше особено успешна, перформансите се прилично флуидни и правилно се интегрираат во различните оперативни системи, иако во iOS наидовме на можеби нешто повисоки перформанси. Тоа е несомнено една од главните причини да се зафати уредот, бидејќи тој е неговиот нервен центар иако часовникот е независен.

Гоплај: Натерај го да се помрдне

Xplora вклучува во часовниците од својата последна генерација платформа за активности наречена Оди играј. Овој систем на записи и активности е доделен во Европа, рангирајќи го по можност благодарение на соработката со Sony PlayStation. Малите ќе можат да ги реализираат своите предизвици и на тој начин да ги добијат наградите.

Ова ќе им помогне, сè додека ние им помагаме во процесот и тие се приемчиви на иницијативата, да се борат да бидат седечки.

Особено интересен е фактот дека часовникот вклучува камера од 2MP, Ова ќе му овозможи на детето да направи интересни фотографии, а вие, преку далечинскиот управувач, исто така, фотографирате.

Родителската контрола има доминантна позиција во целиот софтвер вклучен во уредот и ова е многу важно. Овој часовник им служи на најмалите како прв пристап кон носените уреди, на ист начин што ни овозможуваат строго да ги следиме нивните активности, како од аспект на безбедноста, така и кога станува збор за борба против седечкиот начин на живот на децата, важна зло во времето тоа трчање. Јасно е дека од датумите, овој X5 Play е позициониран како особено интересен производ за причести, земајќи го предвид возрасниот опсег на производот и понудените карактеристики.

Сега разговараме за она што е важно, Xplora X5 Play може да се купат на веб-страница за сопствен бренд од 169,99 евра, прилично умерена цена со оглед на понудените карактеристики.

X5 репродукција
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
169
 • 80%

 • X5 репродукција
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Апликацијата Xplora е многу добра
 • Добро осмислена за родителска контрола

Contras

 • Нешто груба по големина
 • Не е премногу лесно за поставување
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)