XBox во живо на Интернет? Па, да бидеме дел од него со Виндоус 8

Xbox во живо

Пред неколку дена беше објавена важна вест од Мајкрософт, каде услугата XBox Live започна да биде достапна од мрежата; За многу луѓе ова е целосна новина, додека за други, многу голема промоција што ќе го направи потписот за уште еден од нивните услуги.

Сега, Мајкрософт започна да дава индикации за оваа вест пред неколку месеци, каде Тој се осврна на компатибилноста што би ја имал Xbox во живо; не само корисниците на нејзината престижна конзола XBox One кои ќе можат да уживаат во неа, туку и корисниците на Windows 8 (Windows 8.1) и оние кои имаат мобилен телефон со Windows Phone 8. Но Можеме ли да уживаме Xbox во живо во мрежата?

Внесете ја услугата XBox Live користејќи го нашиот интернет прелистувач

За да се надополни она што го спомнавме погоре малку подобро, секој уред или компјутер што има Windows 8 како оперативен систем наваму, може да работи Xbox во живо во вашиот интернет прелистувач, бидејќи оваа услуга на мрежата е овозможена за сите во таа средина. Неверојатната работа во сето тоа е тоа истата оваа услуга на Xbox во живо може да се изврши и на Виндоус 7, нешто што го тестиравме и функционира совршено.

Потоа следува второто прашање поврзано со она што го спомнавме порано: Дали е можно да се изврши XBox Live на интернет независно од компјутер? Она што се обидовме да го сториме и ќе го покажеме во овој напис, се заснова на употребата на нашата сметка на Hotmail.com (во случај на не го затвориле дефинитивно) Mozilla Firefox и Windows 7 на персонален компјутер. Првичните чекори што треба да ги следиме за да го постигнеме ова се следниве:

 • Отвораме друг Интернет прелистувач (го сторивме тоа со Mozilla Firefox).
 • Започнавме услуга на Microsoft (што може да биде Hotmail.com или Outlook.com).

XBox во живо 01

 • Подоцна кликнуваме на врската Xbox во живо (Willе го оставиме во последниот дел од овој напис).
 • Сега ќе ја најдеме видео-продавницата на Xbox во живо.
 • Кликнуваме на опцијата «Најави се»Се наоѓа во горниот десен агол.

XBox во живо 02

 • Нов прозорец ќе не праша «Направете профил на Xbox live".

XBox во живо 03

Во овој последен прозорец во кој сме престојувале, ќе можеме да забележиме присуство на нашата е-пошта (во случај на започнување на сесија со Outlook или Hotmail.com), а исто така мора да ја дефинираме земјата или регионот каде што сме, многу важно, бидејќи неколку аспекти што ќе бидат прикажани на интерфејсот на оваа веб-услуга ќе зависат од тоа, вклучувајќи го и јазикот и компатибилноста на услугата; сега треба само да кликнете на копчето «Ги прифаќам".

Откако завршивме со овој последен чекор, ќе го најдеме «Поставки за приватност» од Xbox во живо, исто што по дифолт ќе ни овозможи да споделуваме со пријателите, да ја прегледуваме историјата на избрани игри, да споделуваме преку социјалните мрежи меѓу неколку други алтернативи. Ново копче «прифати»Beе биде присутен во овој прозорец, на кој мора да кликнеме.

XBox во живо 04

Како што можеби дознавте во различни вести предложени од Мајкрософт, оваа услуга на Xbox во живо не би биле достапни во различни делови на планетата, како еден од релевантните фактори за ова, видот на Интернет-врска што може да ја имаат овие региони. Токму поради оваа причина (како препорака) знаете како да изберете земја на живеење при креирање на овој профил, за да можете да уживате во сите поволности што ви ги нуди оваа услуга на Интернет и да не бидат одбиени за аспект на „Недостапност во вашиот регион“.

XBox во живо 06

Интерфејсот на Xbox во живо совршено се вклопува во она што го предложи Мајкрософт во својот оперативен систем, односно дизајн кој вклучува плочки и каде, различни видови ТВ-емисии, филмови, трејлери и многу повеќе е она што ќе го најдете таму; Може да прегледате поглавје или цела сезона на серија, мора да платите само за она што сакате да го видите.

XBox во живо 07

Во прилог на сето ова, ако Xbox во живо на мрежата открива ниска Интернет врска, услугата ќе му предложи на претплатникот можност за купување во SD формат, цена што ќе биде пониска од HD форматот од истото поглавје; Вашето корисничко име може да се најде горе десно, каде што можете да кликнете за да конфигурирате некои аспекти на вашата сметка, како на пример видот на претплатата, начинот на плаќање што ќе го направите, безбедноста и приватноста во рамките на оваа услуга меѓу неколку други аспекти.

Повеќе информации - Проверете ја вашата сметка на Xbox од вашиот iPhone со мојот Xbox LIVE, „Одлучив трајно да ја затворам мојата сметка на Hotmail“

Врска - XBox во живо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.