Xbox One: како да се подобриме?

http://youtu.be/icrgLn7tDIs

Иако во Мајкрософт се уште се решени да ја покажат галеријата дека приемот на рекламата Xbox One Позитивно е, има десетици анкети кои, додавајќи околу 200.000 гласови, ја надминуваат рамнотежата кон страната на незадоволството и разочарувањето.

Ако земеме предвид дека мнозинството од овие гласови доаѓаат од американски корисници, изненадува тоа што јавноста што ќе има повеќе придобивки и ќе може да пристапи до повеќе мултимедијални содржини е толку крајно негативна. Замислете, тогаш, како европската јавност и, поточно, Шпанците ја примија конзолата.

По скокот, ќе одмотам некои од карактеристики што ќе помогнат Xbox One да биде подобро прегледан и примен, задача што воопшто не е лесна поради страшните одлуки донесени од „Мајкрософт“.

XONE

Почнувајќи од она што, мислам дека сите сме позаинтересирани од останатите, игра. Иако звучи како траузам, пристоен и обемен каталог на ексклузив и за лансирање и, уште поважно, гледајќи ја траекторијата на X360, на долг рок. Веќе е одредена сума: петнаесет ќе бидат ексклузивите што Xbox One ќе ги има во текот на својата прва година од животот. „Најголем број на истовремени случувања во историјата на конзолите на„ Мајкрософт “, тие прогласија. Добри намери кои, се надевам, не се придружени со премногу „ситни“ и Kinect-ориентирани игри.

Следејќи во оваа област, пресврт на системот за претплата Xbox Live Би било повеќе од добредојдено и покрај фактот дека, според изјавите, не изгледа дека ќе видам такво нешто. Ако Сони направи нешто правилно во последниве години со својот Ps3, тоа беше да ја негува конзолата со повеќе од пристоен каталог и да го воспостави она што го знаеме како PS Plus. Зошто да не видите нешто слично на Xbox One?

Тешко е за „Мајкрософт“ да престане да наплаќа за своите Интернет услуги (продажба на масовно зголемување на серверите, магичните опции поврзани со облакот се јасни индикации), но тоа може да го подели претплата на два (па дури и три) со намалување на цената на едноставниот пристап до Интернет и правење на стандардна претплата денес, онаа од околу 60 евра за 12 месеци, да вклучува содржина како што се бесплатни игри, ексклузивни попусти и други елементи насочени кон персонализација.

XONE2

И сега за да се стави крај на видеоигрите, и Ps4 и Xbox One треба да земат пример за тоа што се случува толку многу години на компјутер: одлични зделки за наслови за дигитално преземање. Оваа последна генерација има неколку обиди кои се уште се далеку од она што може да се види на Steam, но што можеме да го земеме како интересен пристап.

Ако во следната генерација ќе преовладува дигиталната содржина и, се чини, одредени пречки ќе се воспостават пред втората рака, важните еднократни попусти ќе направат вториот да изгледа подобро.

XONE3

Сега, влегувајќи во темата на мултимедијална содржинаМора да се има предвид дека малку од она што ќе го видиме ќе достигне на европска територија. За почеток, можеме да заборавиме на опцијата за гледање и снимање телевизија, бидејќи на приемникот за ВО ИВ ТВ ќе треба време да ги напушти САД. Со тоа, Microsoft треба да понуди привлечна содржина во секоја земја каде што се продава конзолата. И, пред сè, понудете нешто што не можеме да го сториме долго време, како што веќе споменав.

Според мене, постои добра листа на услуги и содржина тоа би привлекло внимание. Ако зборуваме за спорт, можноста за пристап до содржините од НБА, Мото ГП или Лигата на шампионите ќе биде предност. Покрај тоа, како точка за диференцијација, може да се додадат одлики како што се консултации со податоци во живо и статистика, мулти-екран (патем, веќе можете да уживате на него на веб-страницата на MotoGP) и други.

XONE1

И, ако зборуваме за филмови и серии, мислам дека нема дискусија во која ја нуди најголемата и најдобра VOD услуга во светот Netflix. Како што знаете, ние не можеме да уживаме во оваа услуга на територијата на Шпанија, така што носењето исклучиво од Xbox One може да биде навистина интересна и разликувачка точка.

И ти? Што бараш Xbox One? И, пред сè, што треба да понуди конзолата за да се најде на вашата листа за купување на крајот на годината.

Повеќе информации - Xbox One во МВЈ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.