Xbox One наскоро може да има поддршка за глувче и тастатура

Xbox One

Веќе некое време, конзоли за видео игри станаа неопходен мултимедијален центар во многу домови, бидејќи тие не само што ни нудат забава во секое време, туку исто така ни овозможуваат уживање во различните музички услуги за стриминг достапни на пазарот, покрај различните видео платформи, како што се Netflix, HBO, Hulu и други. Покрај тоа, ние исто така можеме да сурфаме на Интернет за да направиме брза консултација, да гледаме видеа на YouTube ... како да сме поврзани компјутер на нашата телевизија. Но, во зависност од употребата што ја даваме, можеби не е совршен уред, но можеме да користиме глувче и тастатура поврзани со него.

За среќа, се чини дека ова треба да се промени, барем за Xbox One. Многу корисници секогаш бараа можност за поврзување глушец и тастатура со Xbox за проширување на неговите можности, и како што беше вообичаено во последните години, „Мајкрософт“ не сврти глуво уво И според најновиот твит на Фил Спенсер, раководителот на развој на Xbox наскоро може да биде реалност.

Објавувањето на Halo Wars 2 се очекува следната недела. Корисник го искористи лансирањето на оваа игра и континуираните гласини за можноста за поврзување тастатура и глувче со уредот за да праша дали со доаѓањето на Halo Wars 2 и оваа функција ќе биде достапна. Спенсер одговори на тоа таа опција нема да биде достапна при лансирање, но наскоро ќе се појави на платформата Xbox. Барем одговорот не беше убедливо не.

Каква врска има Halo Wars 2?

Многумина се корисници кои го потврдуваат тоа Корисниците на компјутери ќе имаат голема предност пред корисниците Уживајте во оваа игра преку Xbox за контролите, каде прецизноста е неопходна, како и повеќето игри FPS (стрелец на прво лице). Отпрвин оваа игра ќе дојде без поддршка да се игра преку надворешна тастатура и глувче со Xbox, но во идните надградби најверојатно ќе биде можно, кога оваа опција е достапна за сите корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.