Xiaomi го покажа патот до Apple или Samsung со Xiaomi Mi Mix

Xiaomi

Поминаа неколку дена откако Xiaomi не остави со отворена уста скоро сите со официјалното претставување на Xiaomi Mi Mix, паметен телефон со огромен 6.4-инчен екран кој зафаќа повеќе од 90% од предниот дел На уредот. Точно е дека на промотивните слики уредот практично немаше рамка, а штом еднаш се виде во реалноста, тоа не беше случај, и можеше да се забележат некои мали рамки, но дури и со сè јасно се чини дека е иднината.

Сè уште не сум имал среќа да го имам Mi Mix во мои раце, но како и сите ние можевме да го видиме во десетици видеа што се појавија на YouTube и сè поубеден сум дека Xiaomi го покажа патот до Apple или Samsung со Xiaomi Mi Mix.

Ако сте малку скептични или новиот терминал Xiaomi сè уште не ве убедува, доволно е да продолжите да читате за да сфатите дека наскоро ќе видиме iPhone и Samsung Galaxy без рамки и каде е екранот главен протагонист.

Екран со скоро никакви рамки што зафаќа 91.3% од предната страна

Денот кога Xiaomi официјално го претстави Xiaomi Mi Mix, тој особено истакна дека 6.4-инчниот екран зафаќа 91.3% од предниот дел, благодарение на различните вградени технологии кои, на пример, ви овозможуваат да го држите скриен предниот звучник.

Прашањето е дали производителот ќе може да зазема 100% од предниот дел со екранот, нешто што се чини навистина комплицирано, а особено ако некој ќе може целосно да ги елиминира рамките, кои го ограничуваат екранот и како во случајот со овој нов терминал од кинескиот производител, остава скоро секој горчлив вкус во устата.

Xiaomi веќе не е било кој производител на пазарот на мобилни телефони и без да успее да заземе 91.3% од предната страна и исто така мораше да додаде и ситни рамки, тоа е сигурно затоа што во моментот ништо друго не може да се направи.

Apple и Samsung веќе го знаат патот

Приемот на Xiaomi Mi Mix на пазарот е повеќе од добар во однос на мислењата и скоро сум убеден дека штом ќе биде објавен на пазарот ширум светот, успехот се чини сигурен. Samsung и Apple сигурно го забележуваат сето ова.

Според некои гласини Sharp, производителот на екранот на Mi Mix, би можел да биде задолжен за изработка на екранот на iPhone 8. Што се однесува до Самсунг, многу медиуми денес истакнуваат дека тој веќе би работел интензивно на екран без рамки и дека би го окупирал практично целиот фронт.

Xiaomi

Xiaomi се чини дека ја најде формулата за да им понуди на корисниците нешто што навистина го привлекува нивното внимание и во следните месеци и години многу се плашам дека ќе видиме како работат сите производители во овој поглед, во натпревар каде сите ќе сакаат да постигнат паметен телефон без рамки и со екран што го зафаќа целиот преден дел.

Дали некогаш ќе видиме паметен телефон чиј екран зафаќа 100% од предната страна?

Прашањето што се поставува сега за скоро сите нас е дали некој производител ќе може да развива и произведува паметен телефон каде што екранот зафаќа 100% од предната страна. Xiaomi успеа со Mi Mix да ни понуди уред каде што екранот зафаќа повеќе од 90%нешто на што досега не беше приближуван ниту еден производител, и покрај фактот што многумина го пробаа во повеќе од една прилика.

Искрено Мислам дека има уште многу време пред да видиме терминал во кој целиот преден дел е екран, главно затоа што би било потребно да се најде нова локација за копчето Home, тешко да се отстрани и што, на пример, LG се обиде да го постави на задната страна, без да убеди премногу корисници. Сепак, сè сугерира дека сме на пат и порано како што стори Xiaomi сега, со изненадување претставува терминал каде целиот преден дел е окупиран од екранот.

Мислење слободно; Сакам Xiaomi Mi Mix без оглед на цената

Xiaomi

Секоја недела гледаме како нов мобилен уред ја прави својата премиера на пазарот, подобрувајќи ги перформансите на фотоапаратот, нудејќи ни подобар дизајн или обезбедувајќи му подобар процесор кој е поддржан од RAM меморија која безнадежно се приближува до две цифри. Според мое мислење Мислам дека Xiaomi успеа да допре акорд со многу корисници И тоа е дека барем не ми треба супер процесор, или 6 GB RAM меморија и претпочитам екран што го зафаќа целиот преден дел и ми нуди нови можности.

Во моментот очекувањата што се зголемија се огромни и сигурно дека бројките за продажба за неколку месеци ќе зборуваат сами за себе. Кога кинескиот производител би се решил вистински да ја погоди масата, обезбедувајќи го својот нов терминал со моќни карактеристики и најдобрата камера, сигурен сум дека ќе успееше да се доближи до бројките за продажба на некои од најистакнатите смартфони на пазар.

Се надеваме дека следниот мобилен уред од Apple, Samsung или која било друга компанија ќе стигне на пазарот со екран што зафаќа повеќе од 90% од предната страна па дури и близу до 100%. Многу се плашам дека првиот што ќе го постигнеше тоа ќе успееше да постигне еден од најважните цели во историјата на пазарот на мобилни телефони.

Дали мислите како мене дека Xiaomi им покажа на Apple или Samsung патот со Xiaomi Mi Mix?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни дали сакате да го купите Mi Mix, по која било цена, или кој било друг терминал што има екран што го окупира целиот фронт и кој ќе биде објавен на пазарот во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Па, неодамна прочитав дека Xiaomi не потроши евро за истражување и развој, логично е ако ја видите траекторијата што ја имаат, барем во мобилните телефони и таблетите, сите со iPhone или Samsung воздух на сегашниот модел во моментот кога се најавено, но секако овој мобилен тотално го крши тој тренд и се надевам дека прави доволно бучава за да им одржиме добра лекција на Самсунг и Епл, иако оваа втора нема да биде многу тешка, барем со вашиот Iphone 7 што беше многу многу конзервативен

  Во мојот случај, претпочитам помали екрани, но сè е што мојот Xiaomi Mi4 се расипува (се надевам дека не) и дека Mi Mix ќе ми дојде на дофат.

  1.    Виламандос dijo

   Endе завршиш со Mi Mix Alberto хехехе.

   Честитки!

 2.   Јави dijo

  Подгответе повеќе од 900 евра почнува да се рекламира

  1.    Виламандос dijo

   Никој не рече дека ќе биде ефтино ... (841 евро во многу кинески продавници).

   Честитки!

 3.   германски dijo

  Поздрав Јас се осмелувам да го коментирам мобилниот и го правам тоа од ЛА, 1-ви би сакал да го видам физички, а потоа да го пробам, што мислам дека е малку истражена стратегија, сè уште е експлоатирана, второ цената ги означува разликите, одлучувачко, подобро е да размислиме за тоа, трето Да видиме дали планирало застарување или има стратегија за тоа. Поздрав и се надевам дека ќе стигнам до ЛА од страната на Пацификот,

 4.   Жозе dijo

  Toе ми простиш (како посвоител ijиониан), но има многу мобилни телефони без физичко копче за дома. Гледано како мимикс, единствениот проблем би бил предната камера.

 5.   Ianулијан dijo

  Па нормално, овој тип на xiaomi е многу скап, според она што го имам видено на ЈуТјуб, мобилен без рамки по многу ниска цена е доугиот MIX, не знам дали некој го видел, но кога го видов на видео Бев воодушевен затоа што тоа е економски мобилен без рамки и со одлични одлики затоа е многу интересно ако чини помалку од 200 евра како што вели брендот дека ќе чини