Xiaomi го започнува утрото на MWC со своите нови Mi9 и Mi Mix 3 5G

Кинеската компанија се одлучи да лансира уред со 5G конекција за прв пат на настанот MWC и во овој случај го покажа и новиот Xiaomi Mi9 официјално лансиран пред неколку дена во Кина. Компанијата ги обложува сите картички на 5G и не само тоа, таа исто така одредува датум за нејзино распоредување со лансирање на неговиот прв паметен телефон способен за оваа технологија, Mi Mix 3.

Покрај тоа, фирмата го пласира новиот Xiaomi Mi 9 со тројна камера за вештачка интелигенција (AI), безжично полнење од 20 вати и перформанси кои според фирмата се импресионираат благодарение на  чипсет Qualcomm Snapdragon 855 што се монтира внатре. Новиот Mi 9 ќе биде достапен во Шпанија од 449 евра и се претпоставува како еден од најважните во овој опсег на цени.

Настанот започна како еден од многуте настани што се одржуваат на презентациите, со бројки за продажба и слично. Во овој случај, наскоро се сврте кон моментот што го очекуваат многу акредитирани медиуми и Mi Fans, уредите. 5G е тука, тоа е реалност и првото што пристигна беше новиот Mi Mix 3 со сите потребни компоненти за да може да се користи оваа технологија со интегрирање на модемот Snapdragon X50 5G што му овозможува да се поврзе со сигнал под 6GHz, кој има преземање од класа гигабити брзина десет пати побрза од 4G мрежата. Исто така, телефонот е еден од првите што ги вградува моќните.

Овој нов уред ќе биде достапно во текот на следниот месец мај Во сите земји во кои фирмата го продава својот Mi Mix 3 без 5G, така навистина се соочуваме со официјално пристигнување на првиот уред со 5G доколку друг не дојде пред него во текот на овие први часови на MWC.

Mi 9, предводник со тројна камера со AI 

Од друга страна, компанијата ни го покажа и моделот кој во моментов има најголем успех во многу земји благодарение на неговата вредност за парите, Mi 9. Овој паметен телефон додава сензор од 48 мегапиксели Sony IMX586 1/2? во нејзината главна камера со уште две леќи кои прават прилично спектакуларен пакет на камери со широк агол од 16 мегапиксели и друг со телефото леќа од 12 мегапиксели.

Според самата компанија, новиот Mi 9 е пласиран со втора најдобра оценка на глобалното рангирање на паметни телефони спроведена од DxOMark. Истиот овој DxOMark му ја дава првата позиција во категоријата снимања на видеа.

Датум на објавување и цени за Mi 9

Mi 9 од 6 + 64 GB ќе бидат достапни, од следниот 28 февруари, исклучиво на my.com, Mi Stores и Амазон по цена од 449 €. Покрај тоа, од 24 февруари во 13.00:29 часот, Амазон ќе изврши препродажба на уредот. Почнувајќи од 9 март, Mi XNUMX ќе биде достапен на сите други официјални канали за продажба на Xiaomi.

Од своја страна, новиот Xiaomi Mi 9 6 + 128 GB може да се купи, помеѓу 8 и 22 март, исклучиво на my.com, Mi Stores и МедијаМарк, по цена од 499 €. Покрај тоа, од 24 февруари во 13.00:23 часот, MediaMarkt ќе изврши препродажба на уредот. Од 9 март, Mi 9 ќе биде достапен на сите други официјални канали за продажба на Xiaomi. Mi XNUMX ќе биде достапен во моделот Пијано црно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.