Xiaomi го повлекува ажурирањето на Mi A1 поради проблеми со работењето

Xiaomi My A1

Пред нешто повеќе од две недели, објавивме статија во која го повторивме лансирање на финалната верзија на Android Oreo за Xiaomi Mi A1, терминал кој ни нуди спектакуларен однос на квалитет и цена и кој тешко можеме да го најдеме кај кој било друг производител. Овој терминал не се издвојува само по својот хардвер, туку и по својата верзија на Android, Android One, верзија која обезбедува брзо ажурирање и без слоеви на прилагодување.

Xiaomi ја објави последната верзија на Android Oreo за Xiaomi Mi A1 со многу кратка јавна бета фаза, па конечно се случи она што го коментирав во други написи: брзањето е лош советник. Без сеопфатна јавна бета програма, ризикувате дека ажурирањето ќе ви донесе многу проблеми, што конечно се случи и што ја принуди компанијата да го повлече ажурирањето од пазарот.

Конечната верзија на Android Oreo за Xiaomi Mi A1 покажа уште од неговото лансирање голем број проблеми, не само на стабилноста, туку и на прекумерна потрошувачка на батерија, проблеми со Bluetooth, со повици... Проблемите со батеријата се оние кои привлекуваат најголемо внимание, иако проблемите со прекините на повиците не им се допаѓаат на корисниците кои му веруваа на овој терминал. Во моментов, не знаеме кога кинескиот производител ќе лансира нова верзија на Android Oreo, но ќе чекаме навремено да ве известиме.

Истото и се случи на Xiaomi како OnePlus со моделот OnePlus 5, уред кој по релативно краток период на Android Oreo beta, ја доби финалната верзија конечна верзија која даде толку многу проблеми што го принудија производителот да ја повлече ажурирањето. За среќа, OnePlus веќе ги реши оперативните проблеми на Android Oreo во OnePlus 5 и повторно ја имаат на располагање финалната верзија на Android Ore.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.