Xiaomi Mi Mix, паметен телефон од 6.4 инчи без рамки

Xiaomi официјално го претстави се очекува Mi Note 2 што не остави речиси никого рамнодушен, а исто така и неговите нови очила за виртуелна реалност наречени My VR. Покрај тоа, исто така, имаше време во прилично долг настан да ни покаже идеен телефон кој ни покажува каде кинескиот производител сака да ја насочи својата иднина во рамките на пазарот на мобилни телефони.

Бидејќи беше познатата „Уште нешто“ многу пати користена од Епл, Xiaomi ни го покажа Xiaomi Mi Mix, мобилен уред со спектакуларен 6.4-инчен екран и кој нема апсолутно никаква рамка како што можете да видите на видеото што ја води оваа статија.

И покрај фактот дека во моментов тоа е само проект со многу добар аспект, за кој се здружи со Филип Старк за да постигне дизајн со одлична класа, Xiaomi потврди дека намерата е да го лансира на пазарот и продадете го на службено лице многу скоро.

Екранот зафаќа 91.3% од предниот дел

Xiaomi

Без сомнение дали овој Xiaomi Mi Mix привлекува внимание за нешто што е така неговиот екран, кој зафаќа ништо повеќе и ништо помалку од 91.3% од предната страна и особено за неговиот дизајн.

За да се постигне ова, кинескиот производител мораше да работи многу интензивно и тоа е дека во предниот дел на кој било терминал се сместени многу компоненти, таа на овој уред ќе исчезне. На пример, сензорот за близина сега е скриен зад екранот и работи со ултразвук, а предната камера стана практично мала, намалувајќи ја нејзината големина до 50%.

Покрај тоа, наоѓаме систем крстен како „Конзолна пиезоелектрична керамичка акустична технологија“ што го заменува традиционалниот звучник, што очигледно ќе ни понуди подобар квалитет на звукот.

Дизајнот не прави компромис за моќта или перформансите

Многумина од нас би можеле да помислат дека добивањето на предниот дел каде што екранот е главниот протагонист може да ја загрози моќноста или перформансите на кој било терминал, но овој Xiaomi Mi Mix ќе биде сè, освен кој било уред. И тоа е дека внатре во него ќе монтира а Кученце 821, истото што го наоѓаме во Xiaomi Mi5S или во Mi Note 2.

Што се однесува до RAM меморијата, таа ќе биде опремена со 6 GB до 256 GB внатрешна меморија. За да завршите со спецификациите, како што е најавено на настанот, ќе има а 16 мегапикселна главна камера и 5 мегапикселна предна камера. Батеријата ќе биде 4.400 mAh и секако ќе има технологија за брзо полнење Quick Charge 3.0.

Xiaomi Mi Mix

Цена и достапност на Xiaomi Mi Mix

Ако се прашувавте во текот на целата статија дали овој паметен телефон ќе се појави на пазарот на официјален начин, одговорот на Xiaomi е звучно да, иако во моментот нема официјален датум. Секако, гласините веќе сугерираат дека тој би можел да започне да биде достапен во месец ноември или што е исто скоро исто време со Xiaomi Mi Note 2.

Неговата цена е утврдена на 3.499 јуани за најнискиот модел кој ќе има 4 GB RAM и 128 GB простор. Од своја страна, супериорниот модел и оној што сите ќе сакаме да го добиеме во рака, со 6 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија ќе излезат на пазарот со цена од 3.999 јуани или што е исто за 550 евра да се смени.

Во моментот ќе треба да почекаме да биде потврден официјалниот датум за лансирање на уредот и пред сè, и да ми дозволите да бидам неверник, ако фикцијата што ја видовме денес личи на реалност. Ако е така, ќе се соочиме со она што е можеби најдобриот терминал на пазарот, благодарение на неговиот екран без рамки, што ќе ни овозможи да уживаме во неспоредлив начин на фотографии или кое било видео. Сите сме сонувале за паметен телефон со само екран и се чини дека Xiaomi е многу близу до тоа да го постигне.

Дали мислите дека Xiaomi Mi Mix официјално ќе се појави на пазарот што личи на она што го видовме денес на настанот Xiaomi?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.