Xiaomi го подготвува слетувањето во: Велика Британија, Ирска, Австрија, Данска, Италија и Шведска

Лого на Xiaomi

Од своето поставување во Шпанија, гигантот Xiaomi го продолжува својот курс за да се етаблира во остатокот од Европа. Во овој случај, договорот со операторот Три, кој припаѓа на групацијата Хачисон, е објавен во јавноста. Овој договор официјално е објавен пред неколку часа, можете да го прочитате тоа операторот ќе започне со продажба на терминалите Xiaomi во Велика Британија.

Покрај самата најава, пред неколку дена дознавме дека Xiaomi веќе има ден и датум за првата од своите официјални продавници надвор од нашата земја, во овој случај на ред е Милан. Но, не задоволни со тоа, во Xiaomi тие сакаат да го прошират својот бизнис на моќен начин на стариот континент и ќе бидат додадени продавници и официјални договори за продажба на нивните производи во: Ирска, Австрија, Данска и Шведска.

Засега, оние корисници кои се во Обединетото Кралство и сакаат да купат Xiaomi можат да бидат задоволни бидејќи наскоро ќе бидат достапни. Операторите се во очекување на сметката во Xiaomi И факт е дека малата маргина на профит што ја нудат нивните уреди продолжува да не ги сака операторите, кои барем во Шпанија продолжуваат да претпочитаат Huawei или слични модели да им ги нудат на своите клиенти.

Бои на Xiaomi Mi MIX 2S

Накратко, чекорот е веќе направен и сега кинескиот гигант мора да има трпеливост да преговара за ваков тип договори со операторите и да го направи последниот чекор што им преостана. Во Шпанија се зголемува во продажбата по неодамнешното пристигнување и во светот е меѓу првите во списоците, операторите мора да влезат во игра и тие сигурно ќе добијат повеќе клиенти.

Проблемот на Америка

Целосното проширување нема да биде комплетно се додека не стигнат до Соединетите држави, но ова токму сега и гледајќи ја панорамата што ја имаат со фирми како што се Huawei и ZTE практично забранета во земјата, се чини дека е реален проблем да се продолжи со напредокот. Во секој случај, можно е со тек на време работите да се смират во САД и овие компании да слетаат во земјата, но Денес можеме да кажеме дека е скоро невозможно ова да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.