Xiaomi повторно успева да продаде 10 милиони уреди во октомври

Слика на Xiaomi Mi MIX 2

Пред една недела кинеската фирма Xiaomi го објави своето официјално пристигнување во Шпанија и денес е позната уште една добра вест за кинеската компанија: станува официјално тоа тие успеаја да продадат 10 милиони уреди втор последователен месец.

Фирмата со својот извршен директор Леи Junун, на чело денес ја потврди веста што сигурно не остава никого рамнодушен. Ова не изненадува со оглед на добрите резултати во однос на производите што ги имаат во каталогот и пред сè до вредноста за парите дека тие се покажуваат од почеток.

И тоа е кажано наскоро, но продажбата на Xiaomi ја надмина бруталната бројка од 10 милиони единици два последователни месеци, имајќи предвид дека тие се официјални само во Кина. Вистина е дека останатите земји користат е-трговија за да се снабдат со своите уреди, но главниот пазар е само кинескиот.

Од друга страна, треба да се напомене дека во Кина има и други важни брендови како што се Huawei, Oppo, Meizu, ZTE или дури и други кои нудат ефтини терминали за да се натпреваруваат со останатите од овие поголеми брендови, па затоа е вистински успех за Xiaomi.

Ова несомнено дава добар поттик за моралот на фирмата, која е во состојба да ја надмине оваа бројка секој месец. Покрај тоа што поседува голем број додатоци и уреди над паметните телефони, оваа бројка е единствено и исклучиво постигната со паметните телефони што ги продава. Останува да видиме дали во месецот ноември тие добиваат број еднаков или сличен на оној добиен во септември и октомври, но lили постигнато во текот на овие два месеца рекорд никој нема да го одземе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.