Xiaomi Mi 5C е веќе реалност и има свој процесор на Xiaomi

Xiaomi Mi 5C

Xiaomi не го повтори своето присуство на Светскиот мобилен конгрес оваа година, како што тоа се случи минатата година за официјално претставување на Xiaomi Mi5, но тоа не значи дека сакаше да престане да се истакнува во овие важни денови за повеќето од производителите што формираат дел од пазарот на мобилни телефони.

И тоа е тоа Кинескиот производител скокна на сцената, без да биде во Барселона на MWC, со претставувањето на Xiaomi Mi 5C, што се издвојува по многу нешта, но пред сè по монтирањето во сопствениот прв процесор на Xiaomi. Гигантот продолжува да расте и сега веќе не му треба скоро никој за производство на своите паметни телефони.

Карактеристики и спецификации на Xiaomi Mi 5C

Следно и на прво место ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој нов Xiaomi Mi 5C;

 • Тежина: 132 грама
 • Екран: 5,15 инчи IPS
 • Процесор: Surge S1 8-јадрен до 2.2 GHz
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешна меморија: 64 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Задна камера: 12 мегапикселен сензор со големина на пиксел од 1.25 микрони
 • Предна камера: сензор од 8 мегапиксели
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6.0
 • Батерија: 2.860 mAh со 9V / 2A брзо полнење
 • Други: Сензор за отпечатоци, Wi-Fi 802.11 b / g / n, Bluetooth 4.1, 4G, GPS

Surge S1 сега е реалност

Xiaomi

Xiaomi Mi 5C е смартфон фокусиран на пламен од среден опсег, но кој стана апсолутен протагонист поради процесорот што го монтира внатре, Surge S1, направен од Xiaomi и од кои се очекуваат многу работи. Во моментов ова е само првиот сопствен процесор, но сè укажува на тоа дека кинескиот производител ќе продолжи да се обложува на сопствени процесори, а можеби многу скоро би можеле да го видиме наследникот на S1, иако со поголема моќност и многу подобрени перформанси.

Во моментов, и во отсуство на можност да го тестираат, многумина веќе го споредуваат со Mediatek Helio P10 или P10 или Snapdragon 625, без сомнение два од процесорите што поголем број на производители се склони да ги вклучат во нивните мобилни уреди благодарение на добрите перформанси што ги нудите.

Среден опсег со големи очекувања

Xiaomi во последно време претстави голем број на сорти на Mi5, а денес е на ред средниот опсег на пазарот за мобилни телефони што веќе има нов член, со тоа да, процесор кој отвори ново време и исто така големи очекувања за уредот повикан да постигне голема продажба.

Однадвор наоѓаме а 5.15 инчен екран, совршен за сите оние корисници кои гледаат фаблети од далеку, а тоа е произведено од JDI. Малите рамки на овој уред се моќно впечатливи и се чини дека го следат трендот што го започна кинескиот производител со Xiaomi Mix кој не многу одамна нè остави сите без зборови.

Покрај процесорот Surge S1, внатре наоѓаме и меморија од 3GB RAM меморија Тоа без проблем ќе го надополни новиот процесор на кинескиот производител и внатрешната меморија од 64 GB. Камерата исто така ќе биде 12 мегапиксели, со големина на пиксел од 1.25 микрони, а во која Xiaomi плати посебен интерес и тоа е дека во голем дел ќе биде една од оние што го прават неговиот процесор да земе добра нота или спротивното.

Цена и достапност

Овој нов Xiaomi Mi 5C ќе биде достапен во сите оние каде што Xiaomi ги нуди своите терминали на официјален начин, и преку трети лица практично во целиот свет, на датум што сè уште не е прецизиран, иако може да биде многу скоро.

Неговата цена ќе биде 1.499 јуани, или што е исто нешто повеќе од 200 евра за промена. Секако, како што обично се случува, цената сигурно ќе се зголеми кога ќе стигне до одредени земји преку трети лица, а не директно од кинескиот производител.

Што мислите за овој нов Xiaomi Mi 5C што беше официјално претставен пред неколку минути?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде ќе бидеме воодушевени да разговараме за оваа и за многу други теми со вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.