Xiaomi Mi 6 наспроти Xiaomi Mi 5s; дуел на височините на кинескиот пазар

Xiaomi

El Xiaomi Mi 6 Официјално е по долго чекање и огромна количина гласини и протекувања што ги претрпевме, скоро би рекол дека во еднакви делови. Новиот предводник на кинескиот производител е на висина на кој било мобилен уред од многуте на пазарот, но пред да започнеме да го купуваме, споредете го со терминали од други брендови со кои сакавме да се соочиме со најновиот предводник на Xiaomi.

Зборуваме за Xiaomi Mi 5s кој ќе продолжи да биде присутен на пазарот, а сепак станува збор за одличен смартфон кој дури и не ја заврши годината. АКО сакате да знаете како се слични и како се разликуваат, продолжете да читате затоа што Xiaomi Mi 6 vs Xiaomi Mi 5s или што е исто, дуел на височините на кинескиот пазар.

Повеќе сличности отколку разлики

Сличностите помеѓу Xiaomi Mi 6 и Xiaomi Mi 5s се многу и можеме да ги најдеме на прв поглед. И тоа е што и двајцата имаат ист 5.15 инчен екран и со иста резолуција. Во однос на дизајнот, има некои мали варијации, особено исчезнувањето на 3.5 мм Jackек, но кинескиот производител обично следи многу слична линија во сите свои терминали што ниту овој пат не ја прескокна.

Внатре наоѓаме во двата случаи а Qualcomm процесор, 835 во случај на Xiaomi Mi 6 и 821 во случај на Xiaomi Mi 5s. И во двата случаи можеме да потрошиме многу енергија и повеќе ако имаме 6 GB RAM меморија што ја наоѓаме во двата уреди.

Што се однесува до софтверот, ќе најдеме мала разлика и тоа е како може да биде поинаку во новиот Xiaomi Mi 6 да најдеме слој на прилагодување на MIUI што работи на Android Nougat 7.0. Во случајот со Mi 5 MIUI работи на Android 6.0, иако во многу наврати веќе се зборуваше дека ажурирањето може да пристигне многу скоро.

Карактеристики и спецификации

Тука ви ги покажуваме целосните карактеристики и спецификации на двата мобилни уреди;

Xiaomi Mi 5s

Xiaomi

Ова се главни спецификации на Xiaomi Mi 5s;

 • Екран: 5.15 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Процесор: Snapdragon 820
 • RAM меморија: 4 или 6 GB во зависност од избраната верзија
 • Внатрешно складирање: 64 или 128 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Задна камера: сензор од 12 мегапиксели
 • Предна камера: -
 • Батерија: 3.200 mAh што ни гарантира голема автономија
 • Поврзување: USB 3.1 тип C
 • Оперативен систем: Андроид 6.0 со слој за прилагодување MIUI
 • Цена: 260-305 евра

Xiaomi Mi 6

Xiaomi

Тука ви го покажуваме главни спецификации на Xiaomi Mi 6;

 • Екран: 5.15 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Процесор: Snapdragon 835 или што е исто, најновиот модел на Qualcomm
 • RAM меморија: 6 GB
 • Внатрешно складирање: 64 или 128 GB може да се прошири преку microSD картичка
 • Задна камера: 12 мегапикселна двојна леќа со стабилизатор на четири оски
 • Предна камера: сензор од 8 мегапиксели
 • Батерија: 3.350 mAh што треба да ни понуди поголема автономија од онаа на Xiaomi Mi 5s
 • Поврзување: USB 3.1 тип C
 • Оперативен систем: Андроид 7.0 со слој за прилагодување MIUI
 • Цена: 340-410 евра во Кина

Со оглед на карактеристиките и спецификациите, можеме уште повеќе да сфатиме дека двата терминали се многу слични, без да се најдат очигледни и интересни разлики.

Важно е да се разјасни дека ниту еден од двата терминали не се продава практично во која било земја надвор од Кина на официјален начин, иако е сè полесно да се набават преку трети лица, што да и за жал тоа обично ја надувува цената малку со што ги имаат паметните телефони во азиската земја.

Дали вреди да го смените вашиот Xiaomi Mi 5s за Xiaomi Mi 6 или да го купите второто?

Ова несомнено може да биде големото прашање што многумина од нас можат да си го постават себеси откако ќе го откријат тоа Xiaomi Mi 5s и Xiaomi Mi 6 се практично идентични, треба многу да пребаруваат за да најдат интересна разлика. Ако земеме предвид и дека разликите во цената се повеќе од очигледни, можеме да дојдеме до заклучок дека не вреди да ги менувате вашите Mi 5s за новиот Mi 6.

Ако барате нов мобилен уред, да го обновите вашиот веќе стар терминал, без сомнение овој Xiaomi Mi 6 треба да биде една од вашите главни опции. Како што веќе видовме, тој ни нуди спецификација за автентичен врвен, но со цена што ќе биде во Кина помеѓу 340 и 410 евра. Ова ќе значи на пример дека без многу разлики со Galaxy S8, тој ќе вреди 400 евра помалку.

Одлуката е ваша, но ако сакате да имате добар паметен телефон и да заштедите многу евра во споредба со терминалите на Самсунг или Епл, имате можност и за Xiaomi Mi 5s и за Xiaomi Mi 6, кои се две одлични опции.

Победникот на овој дуел; Xiaomi

Сите дуели мора да имаат победник, но овој пат победникот нема да биде ниту еден од двата мобилни уреди кои се соочуваат едни со други, и тие се премногу слични за да се смета едниот од нив за победник. Според мене, голем победник на овој дуел е Xiaomi што успеа да им понуди на сите корисници два паметни телефони како што се Xiaomi Mi 6 и Xiaomi Mi5 кои ни нудат спецификации типични за кој било терминал на т.н. high-end, но со цена која е далеку од цените на терминалите на тој опсег.

Се разбира, можеби сите очекувавме нешто повеќе од кинескиот производител и особено од Xiaomi Mi 6, бидејќи по долго чекање тие ни понудија терминал практично идентичен со оној што веќе беше присутен на пазарот, подобрување на процесорот и зголемување цената во голема мера.

Кој е за вас победник на овој дуел помеѓу Xiaomi Mi 6 и Xiaomi Mi 5s?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни и каде сме желни да го знаеме вашето мислење за мобилните уреди на кинескиот производител.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.