Xiaomi Max, огромен фаблет што ни остави многу добри чувства

Xiaomi

Xiaomi со текот на времето стана еден од најдобрите и најпопуларните производители на мобилни уреди од сите присутни на пазарот. Делумно, тоа го постигна со знаење како да се разликува од другите производители, нудејќи интересни и различни уреди во многу случаи, со исто така доста ниски цени. Пример за ова е Xiaomi max, фаблет со екран од 6.44 инчи кој во последните неколку недели можевме да го тестираме и особено да уживаме.

Првото нешто што може да се каже за овој Xiaomi Max е она што сите веќе го знаете, тој е апсолутно огромен, но од ден на ден ви нуди повеќе предности отколку недостатоциИако транспортирањето во џеб од пантолон или во ваша рака може да биде мисија што не е невозможна, но е прилично непријатна.

Ако сакате да дознаете повеќе детали за овој фаблет или скоро таблет од кинескиот производител, продолжете со читање затоа што во овој напис детално ќе го анализираме и ќе ви го кажеме нашето мислење за уредот што има голем успех во продажбата на пазарот.

Дизајн

Xiaomi max

Првото нешто што нè изненади надвор од кутијата на овој мобилен уред е неговата големина и е дека иако знаевме дека станува збор за навистина голем уред, со екран од повеќе од 6 инчи, неговата големина исто така изненадуваше.

Што се однесува до димензиите наоѓаме висина од 173 милиметри и ширина од 88 милиметри. Неговата дебелина е само 7,5 милиметри што го прави навистина тенок мобилен уред. Неговите димензии, во комбинација со нејзините 203 грама тежина го прават овој уред невозможен за ракување со една рака, нешто што веќе го имавме, иако софтверот на Xiaomi вклучува навистина интересна карактеристика за управување со овој Макс со една рака.

Што се однесува до самиот дизајн, наоѓаме метална завршница што му дава на овој терминал тотално премиум изглед.

Карактеристики и спецификации

Следно ќе направиме преглед на главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Max;

 • Димензии: 173.1 x 88.3 x 7.5 mm
 • Тежина: 203 грама
 • 6.44-инчен ЛЦД-екран, со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Шест-јадрен процесор Snapdragon 650/652 работи на 1.8 / 1.4 GHz, графички процесор Adreno 510
 • 3/4 GB RAM меморија
 • 32/64/128 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD картичка
 • 16 мегапикселна главна камера
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • Android 6.0.1 Marshmallow со слој за прилагодување MIUI 8
 • Батерија со капацитет од 4.850 mAh
 • Достапно во: сива, сребрена и златна боја

Екран

Без сомнение еден од најпозитивните аспекти на овој Xiaomi Max е неговиот огромен екран од 6.44 инчи и тоа ќе ни овозможи да уживаме, на пример, во мултимедијална содржина на спектакуларен начин во кое било време и место.

Во однос на екранот на техничко ниво, наоѓаме IPS LCD панел, со а Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели, заштитено со Gorilla Glass 4 и со мал заоблен ефект од 2,5 D на неговите рабови. Оваа искривување може да остане целосно незабележана сè додека, на пример, не ставиме калено стакло врз неа и видиме како не е совршено поставено.

Една од најголемите предности на овој фаблет, а тоа не го прави претерано голем уред, се намалените рабови што ги наоѓаме на предниот панел. Екранот зафаќа 75% од предниот дел, кога на пример во 7-инчен таблет обично зафаќа 62%.

Камера

Xiaomi

Како што веќе споменавме, главната камера, која е онаа што вистински ги загрижува повеќето корисници, има 16 мегапикселен сензор, со бленда од f / 2.0 и кој е придружен со двоен LED блиц со двоен тон.

Без сомнение, камерата на овој Xiaomi Max не нуди лоши резултати, како што можете да видите во галеријата што ви ја прикажуваме подолу, но без сомнение не е на нивото на другите терминали од средниот опсег или високиот опсег Ако сакате вашиот мобилен уред да фотографира во кое било време и место, и со каква било светлина, овој терминал не е најдобар за него.

Како совет, можеме да ви кажеме дека секогаш кога ќе го потпрете уредот на површина, резултатите се подобруваат експоненцијално. Покрај тоа, режимот HDR исто така може да ни понуди одлични резултати.

Перформанси

Во овој Xiaomi Max го наоѓаме Шест-јадрен процесор Snapdragon 650, од кои два се со такт од 1,8 GHz, а другите четири се со такт од 1,4 GHz.Неговиот графички процесор е Adreno 510.

Што се однесува до RAM меморијата, во најосновниот модел, што го тестиравме, тој ни нуди 3 GB RAM меморија со внатрешно складирање од 32 GB меморија. Исто така, на пазарот веќе постои друга верзија со 4 GB RAM меморија и со складирање од 64 GB.

Со овие спецификации, перформансите што ги нуди овој терминал се повеќе од добри и не сме сретнале никаков проблем при извршување на која било апликација или игра.

Batería

Со терминал со такви огромни димензии, требаше да се очекува дека ќе има батерија со голема автономија, која има 4.850 mAh, но за жал не ни нуди голема автономија. И дали е дека екранот е огромен и за да се „даде живот“ потребен ви е огромен истек на батерија.

Како и кај другите мобилни уреди, батеријата не трае над еден ден веднаш штом ќе ја користиме, но за жал ова е веќе нормално и што скоро сите имаме повеќе од претпоставувано. Како конструктивна критика, треба да и укажеме на Xiaomi дека за идните уреди, и има терминал со толку големи димензии, не треба да штеди кога станува збор за батеријата. Се разбира, никој не треба да заборави дека батеријата на овој уред е толку фер заради неговиот дизајн што ни нуди многу мала дебелина.

Достапност и цена

Xiaomi

Како што често се случува со сите уреди на Xiaomi, овие не се продаваат на официјален начин во премногу земји, не во Шпанија, каде што ќе мора да го купиме или во кинески продавници преку мрежата на мрежи. Исто така, постои можност за купување во Шпанија и во онлајн и во физички продавници. Во нашиот случај го стекнавме во АвиМовил со цена од 279 евра, што вклучува гаранција од самата продавница и многу пријателски третман.

Во Кина нејзината официјална цена е 1.499 јуани, околу 205 евра за промена на верзијата од 32 GB. Се надеваме дека некогаш гаџетите на кинескиот производител ќе бидат продадени официјално во нашата земја, со цел да имаме корист од ваквите сочни цени, но сега за сега ќе мора да се согласиме дека ќе можеме да ги купуваме преку трети лица, иако со нешто повисока цена од официјална цена и гаранција која не е директна од производителот, но исто така и преку трети лица.

Конечно, иако се шушкаше дека новите верзии на овој Xiaomi Max можат да бидат лансирани и во други бои, во моментот тој е достапен само во сребрена, златна и сива боја, со предниот дел во сите случаи во бела боја.

Мислење на уредникот

Отсекогаш сакав мобилни уреди со голем екран и овој Xiaomi Max ме пленеше од првиот момент кога се појави на пазарот. Иако денес имам терминал од кој сум целосно задоволен, не помислив ниту еден момент да го купам овој терминал и да го набавам со плаќање на износ што по тестирањето може да изгледа нешто високо.

Моја лична проценка, ако бевме во училиште, тоа ќе беше додаток што покажува, во зависност од корисникот, до малку повисока оценка. Камерата е без сомнение и за мене е нејзината најслаба точка, покрај батеријата што ни нуди многу помалку автономија отколку што се очекуваше.

Неговиот екран, со толку големи димензии, е несомнено најдобриот од овој Xiaomi Max, иако ја прави големината на уредот можеби премногу голема за повеќето корисници. Ако Xiaomi произведеше вистински фаблет за да се обиде да го освои пазарот, требаше да ја постави Mi5 камерата на пример и сигурно големиот број на уреди уште повеќе ќе скокнеше. Тие претпочитаа да ги прават работите по половина, а ние моравме да се задоволиме со терминал на половина пат помеѓу величината на неговиот екран и неговата камера што е прениска за она што го очекувавме и што сите сакавме.

Овој Xiaomi Max не е терминал наменет за кој било корисник и е дека на сите не им е потребен толку голем екран и пред сè, повеќето корисници не сакаат да носат толку голем мобилен уред дневно.

Xiaomi max
 • Оценка на уредникот
 • Ratingвезден рејтинг
205 a 279
 • 0%

 • Xiaomi max
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 65%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Дизајн
 • Големина на екранот
 • Перформанси

Contras

 • Големина на уредот
 • Камера
 • Го нема опсегот од 800 MHz

Што мислите за овој Xiaomi Max?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и исто така кажете ни дали ќе можете да управувате со уред со голем екран како оној што го нуди ова Фаблет Xiaomi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Амаја Касас dijo

  Ми се допаѓа .. Го сакам… Го сакам .. ме фасцинира !!! Ајде дај ми го сега !!! Затоа што толку многу ме сакаш и јас сум толку добра девојка ... хахаха .. дојди сериозно ... каде каде каде?

 2.   Хозе Антонио Ромеро Ангуита dijo

  Телефонската куќа во сабота ве чека ???

 3.   Амаја Касас dijo

  Во сабота ќе имам егзо дете за снимање !!! Нетрпелив сум, знаеш ... го сакам сега! Дојди во телефонската куќа оди