Xiaomi го официјализира својот прв лаптоп, ајде да го поздравиме Xiaomi Mi Notebook Air

Xiaomi

Многумина од нас денес го обележаа својот календар заради настанот на кој Xiaomi повика огромна сума на медиуми од целиот свет. На овој настан очекувавме да видиме многу нови карактеристики, меѓу кои беше и првиот лаптоп од кинескиот производител, кој се појави, се пофали со спецификациите и како и обично, и со повеќе од интересна цена.

Крстено како Xiaomi Mi Notebook Air, наскоро ќе се појави на пазарот во две различни верзии, едната со 13,3-инчен екран и Full HDd резолуција, а другата со нешто помал екран од 12,5-инчи. Доколку сакате да продолжите да знаете повеќе информации за овој долгоочекуван уред Xiaomi, продолжете да читате затоа што во оваа статија ќе ви ги кажеме сите информации што ги научивме утрово.

Дизајн

Една од работите што привлекува внимание во голема мера кај овој Xiaomi Mi Notebook Air е неговата дизајн, целосно металДека многу личи на лаптопите што во моментов ги продава Apple. Покрај тоа, неговото име е многу слично на уредите на оние од Купертино, со кои кинескиот производител е купен во неколку наврати за време на презентацијата на лаптопот.

Враќајќи се на дизајнот, веќе знаеме дека овој лаптоп Xiaomi ќе биде достапен во две големини на екранот; 12,5 и 13,3 инчи. Зачудувачки е што однадвор нема ништо, дури ни лого на Xiaomi што ни покажува дека се соочуваме со уред од кинескиот производител, можеби бараме овој Mi Note Book да биде збунет со некој друг лаптоп на пазарот?.

Што се однесува до моделот со 13,3-инчен екран, имаме димензии 309,6 x 210,9 x 14,8 милиметри и тежина од само 1,28 килограми. За време на презентацијата на уредот, Xiaomi сакаше да се спореди со Apple, велејќи дека неговиот лаптоп е 13% потенок од оној што го нудат момците на Тим Кук, и дека има и неколку минимални рамки на екранот кои се криптирани на 5,59 милиметри.

Карактеристики на Xiaomi Mi Notebook Air 13,3 инчи

 • 13,3-инчен екран со Full HD резолуција
 • Процесор Intel Core i5 (62000U) работи на 2.7 GHz
 • 8 GB RAM (DDR4)
 • Графичка картичка Nvidia GeForce 940MX (1 GB GDDR5 RAM меморија)
 • Внатрешно складирање во форма на SSD со 256 GB на располагање
 • HDMI порта, две USB 3.0 порти, 3,5 mm миниџек и USB Type-C
 • 40 Wh батерија со автономија до 9,5 часа, со брзо полнење од 0 до 50% за половина час, како што потврди кинескиот производител
 • Оперативен систем Виндоус 10

Xiaomi

Карактеристики на Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 инчи

 • Дебелина од 12,9 милиметри и тежина од 1,07 килограми
 • 12,5-инчен екран со Full HD резолуција
 • Процесор Intel Core m3
 • 4 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање во форма на SSD со 128 GB на располагање
 • USB 3.0 порт, HDMI порт, 3,5 mm мини приклучок
 • Батерија со автономија како што потврди Xiaomi до 11,5 часа
 • Оперативен систем Виндоус 10

Перформанси

Во однос на перформансите на Xiaomi Mi Note Book Air, се чини дека е повеќе од сигурен благодарение на Интел процесори и повеќе од дарежлива RAM меморија меморија и во двете верзии на лаптопот. Кога станува збор за внатрешно складирање, наоѓаме SSD хард диск, што е многу добредојдено, иако неговиот капацитет, 256 и 228 GB, можеби изгледа некако малку за голем дел од корисниците.

Во однос на автономијата, тоа е нешто за што не треба да се грижиме бидејќи, како што потврди кинескиот производител, во двата случаи ќе биде над 9 часа. Дури и некои гласини веќе зборуваат за можноста верзијата со 13,5-инчен екран на Mi Notebook Air да има брзо полнење што му овозможува на уредот да се полни до 50% за само половина час.

Цена и достапност

Како што Xiaomi ги потврди двете верзии на Овој Mi Notebook Air ќе биде достапен на пазарот, засега само во Кина, од следниот 2 август. Неговата цена ќе биде 3.499 јуани (околу 477 евра по тековниот курс) за верзијата со 12,5-инчен екран и 4.999 јуани (околу 680 евра до моменталната промена) за лаптопот на кинескиот производител со екран од 13,3 инчи.

Сега ќе биде време да почекаме да ги знаеме плановите што Xiaomi ги има за својот нов лаптоп и за можно пристигнување во други земји низ целиот свет. Се разбира, и за жал, можеби за да го видиме во Европа, мора да го купиме повторно во кинески продавници или преку продавници на трети страни. Се надеваме дека кинескиот производител може да не изненади со директна продажба ширум светот, но се плашиме дека тоа нема да се случи, барем засега.

Xiaomi

Мислење слободно; Xiaomi го стори тоа повторно ...

За долго време Xiaomi стана еден од најуспешните и најпопуларните производители во рамките на пазарот на мобилни телефони. Сепак, врз основа на работата и лансирањето на добри уреди, по повеќе од интересни цени, тој исто така успеа да добие основа на пазарот за носечки уреди или додатоци за паметни телефони. Сега тој го стори тоа повторно и се чини дека е решен да издлаби значителна ниша на пазарот на лаптопи.

Xiami Mi Notebook Air што денес го познаваме официјално Тоа е повеќе од интересен лаптоп, со моќни карактеристики и цена што го прави достапен за скоро сите џебови, и далеку под тоа што го нудат другите производители за нивните слични уреди.

Во отсуство на можност да го тестираме овој уред Xiaomi, вкусот во устата што ни го остава е повеќе од добар, иако за да можеме да кажеме дека се соочуваме со прекрасен лаптоп ќе мора да го пробаме и особено да го исцедиме, иако се чини дека сè е потврдено со тоа што ќе се обиде за неколку недели.

Што мислите за овој нов Xiaomi Mi Notebook Air што денес беше официјално претставен?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Колку е патетично да се сака да се биде друг производител. Самсунг кога таа опсесија беше отстранета се појави напред