Xiaomi Mi 8: карактеристики, верзии и сите детали

Xiaomi Mi 8 бел

Xiaomi Mi 8 е одличен облог на разноврсна кинеска компанија во секторот за мобилни и паметни телефони. Сепак, ова ново семејство ќе се состои од три различни верзии: Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi 8 SE и Xiaomi Mi 8 Edition Explorer. Вториот е најмоќниот модел на фирмата до сега. Но, не само што се издвојува по својата моќ, туку и го прави тоа со импресивен тотално транспарентен дизајн.

Xiaomi е една од компаниите што продава најмногу терминали низ целиот свет. Тој е еден од ретките што нуди многу добар однос / квалитет. И со секое издание тоа го покажува. Xiaomi Mi 8 не е исклучок и има атрактивен дизајн и многу моќни технички карактеристики, да можете да зборувате од вас до вас за големите обложувалници на компании важни како Samsung, Apple или LG. Иако последново не поминува добро на пазарот за телефоните. Но, оставајќи го ова прашање настрана, одиме со сите детали за облогот на Xiaomi за оваа 2018 година.

Листови за технички податоци

Xiaomi Mi 8 Xiaomi Mi 8 SE Edition Xiaomi Mi 8 Explorer
Екран 6.22 инчи Full HD + 5.88 инчи Full HD + 6.22 инчи Full HD + со интегриран читач на отпечатоци
Процесор Кученце 845 Кученце 720 Кученце 845
Графички чип Адрено 630 Адрено 616 Адрено 630
RAM меморија 6 GB 4 / 6 GB 8 GB
Внатрешно складирање 64 / 128 / 256 GB 64 GB 128 GB
Главна фото-камера 12 + 12 MPx 12 + 5 MPx 12 + 12 MPx
Предна камера 20 MPx 20 MPx 20 MPx
Система operativo Андроид 8.1 Орео + МИУИ 10 Андроид 8.1 Орео + МИУИ 10 Андроид 8.1 Орео + МИУИ 10
Batería 3.300 mAh + брзо полнење + безжично полнење 3.120 mAh + брзо полнење 3.300 mAh + брзо полнење + безжично полнење
Поврзувања 4G / DualSIM / двоен GPS / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C 4G / DualSIM / GPS / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C 4G / DualSIM / двоен GPS / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C

Xiaomi Mi 8: оригиналот

Xiaomi Mi 8 оригинален

Тоа е моделот што му го дава своето име на целото семејство. Овој оригинален модел е, можеби, најбалансираната верзија од сите нив. Прво на сите ќе имаме 6,21 инчен AMOLED екран дијагонално, со сооднос од 18: 7: 9 и закривено стакло од 2.5Д. Исто така, рамките се намалени до максимум и се постигнува тактилна површина од 86,68% од вкупната количина. Во меѓувреме, избраната резолуција е Full HD +; тоа е да се каже: во бројки би било 1.080 x 2.248 пиксели.

Слично на тоа, тие не беа во можност да одолеат да ја следат модата и на предниот дел - горниот дел од екранот - ќе имаме добро познат старец: популарниот „Notch“. Таму се зачувани различните сензори (12 + 12 мегапиксели) и камерата со резолуција од 20 мегапиксели со препознавање на лицето за да може посигурно - и побрзо - да се отклучува терминалот. Погодете како го крстија? Навистина: Лична карта. И секако тоа е потврдено ќе имаат свои Animojis.

Xiaomi Mi 8 FaceID

Во меѓувреме, одвнатре тие не можеа да штедат на моќта. И да биде на врвот на оваа 2018 година, Xiaomi Mi 8 ќе го има врвот на опсегот од Qualcomm: 845-јадрен Snadragon 8 процес кој работи на фреквенција од 2,8 GHz. На ова мора да се додаде и графичкиот чип Adreno 630 што ќе направи кога ќе бараме повеќе графики, терминалот се однесува како привлечност.

DxOMark Xiaomi Mi 8

Од друга страна, овој процесор ќе биде придружен 6 GB RAM меморија и можност за избор на внатрешен простор од 64, 128 или 256 GB. Сега, ако нешто работи, најдобро е да го вклучите во вашите тимови. На Xiaomi Mi 8 ќе има двоен сензор на задната страна со која треба да се игра со замаглување на фотографиите. Исто така, Xiaomi, исто така, се обложува на вештачка интелигенција во оваа опрема и преку разни алгоритми ќе се обиде да ви понуди најдобра можна слика. Еве неколку примероци што самата компанија ги остави пред другите камери во секторот. Тоа е повеќе, според резултатот добиен во DxOMark е 105 поени „IPhone X постигнува 101 поен“.

Исто така, батеријата што ја придружува оваа верзија е Капацитет од 3.300 милиампери. И, бидете внимателни, бидејќи е компатибилен и со брзото полнење и со огромното безжично полнење. Што се однесува до верзијата со Android, добро ќе знаете дека Xiaomi користи сопствен прилагоден слој кој се нарекува MIUI. Оваа година доаѓа Верзија на MIUI 10 базирана на Android 8.1 Oreo - На приложеното видео можете да видите примерок од тоа што ве чека во овој тим. И вештачката интелигенција ќе продолжи да биде еден од протагонистите на тимот и на годината. Особено во она што се однесува на неговото виртуелен асистент Xiaomi AI.

Xiaomi Mi 8 SE: моделот што сака да ги достигне сите џебови

Xiaomi Mi 8 SE

Во средниот дел ќе го имаме моделот Xiaomi Mi 8 SE. Овој тим ќе има нешто повеќе исечени спецификации од неговиот постар брат, иако е исто така точно - како што ќе видиме подоцна - цената ќе биде многу подостапна за сите буџети. Тоа е да се каже, стратегија која не е нова и што се сеќава на истото што Apple го прави со својот iPhone и неговата верзија SE.

Овој Xiaomi Mi 8 SE е помал по големина: 5,88 инчен дијагонален AMOLED екран и уживајте во Full HD + резолуција (1.080 x 2.248 пиксели). Во меѓувреме, она што е навистина интересно за овој тим повеќе не е нејзината цена, која исто така ќе биде надлежна за пуштање на пазарот на новиот Qualcomm процесор фокусиран на тој средно-висок опсег на секторот. Станува збор за чипот Кученце 710 со Adreno 616, кој иако не се очекува да ги постигне бројките на неговиот постар брат, се очекува да биде многу по солвентен од моделот што го заменува, Snapdragon 660.

Xiaomi Mi 8 SE Snapdragon 710

 

Од друга страна, овој Xiaomi Mi 8 SE може да се најде во две верзии на RAM меморија: 4 или 6 GB. Додека единствената алтернатива за складирање поминува низ модул од 64 GB. Theе имаме и двојна сензорска камера на задната страна (12 + 5 мегапиксели) и исто така ќе ја покаже вештачката интелигенција. Сега во овој случај немаме никаков доказ. Предниот дел ќе го управува неговиот „Notch“ и неговиот сензор од 20 мегапиксели.

Xiaomi Mi 8 SE сино

И за крај, се заснова и Xiaomi Mi 8 SE Android 8.1 Oreo и MIUI 10, додека неговата батерија достигнува 3.120 милиампер и е компатибилна со брзо полнење. Во овој случај, безжичното полнење е изоставено. Конечно, ќе имаме Bluetooth 5.0 технологија, NFC и USB порта C.

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition: врв на опсегот со спектакуларен дизајн

Edition Xiaomi Mi 8 Explorer

И дојдовме до глазурата на тортата: Edition Xiaomi Mi 8 Explorer. Компанијата сакаше да ја прослави својата осма годишнина со оваа спектакуларна верзија која нуди целосно про transparentирен заден панел изложувајќи ги сите нејзини внатрешни компоненти, детал што detailубителите на технологијата ќе го уживаат како деца.

Техничките карактеристики се исти што можете да ги најдете во оригиналната верзија што ја детализиравме на почетокот. Сега, ќе има некои промени како понуда на 8 GB RAM и 128 GB простор за складирање. Ова Xiaomi Mi 8 Explorer Edition ќе се продава само во таа конфигурација.

Заден Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

Но, тука не се сите изненадувања што ги крие овој модел. И, дали ако двата претходни модели имаат читач на отпечатоци од задната страна, Xiaomi Mi 8 Explorer ќе го вклучи на екранот. Тоа е да се каже: задниот дел е останат почист и површината на самиот екран ќе служи како скенер за отпечатоци.

Последно, но не и најмалку важно, овој модел ќе го има 3Д препознавање на лице, односно мал чекор подалеку од она што конвенционалниот модел ќе го понуди за повеќе детали кога станува збор за препознавање на лица.

Читач на отпечатоци за Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

Цени и достапност на трите верзии

Доаѓаме до точките кои се најважни: колкава ќе биде цената на сите верзии и соодветните конфигурации, како и кога ќе можеме да ги земеме рацете на нив.

Оригинален Xiaomi Mi 8: 

 • 6 GB RAM + 64 GB простор: 2.699 јуани (360 евра)
 • 6 GB RAM + 128 GB простор: 2.999 јуани (400 евра)
 • 6 GB RAM + 256 GB простор: 3.299 јуани (440 евра)

Xiaomi Mi 8 SE:

 • 4 GB RAM + 64 GB простор: 1.799 јуани (240 евра)
 • 6 GB RAM + 64 GB простор: 1.999 јуани (270 евра)

Издание на Xiaomi Mi 8 Explorer:

 • 8 GB RAM + 128 GB простор: 3.699 јуани (500 евра)

Додека достапноста за овие модели ќе биде најпрво во Кина исклучиво и тие ќе бидат на продажба од следниот 5 јуни (оригинален модел на Xiaomi Mi 8) и на 7 јуни Xiaomi Mi 8 SE. Explorer Edition ќе се најде во продажба подоцна, иако не е даден конкретен датум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.