Xiaomi Mi 8: со „Notch“, Face ID, вештачка интелигенција и три различни верзии

Xiaomi Mi 8

Новиот предводник на Xiaomi е конечно официјален. Азиската компанија ја слави својата осма годишнина и тоа го прави со Xiaomi Mi 8 што можете да го изберете од три верзии: Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi 8 SE и Xiaomi Mi 8 Explorer Edition. Вториот одржува изненадување во дизајнот додека Xiaomi Mi 8 SE е задолжен за пуштање во оптек на новиот процесор Snapdragon 710.

Xiaomi Mi 8 е модел што се очекуваше со месеци. Гласините кои беа филтрирани беа различни и конечно ги имаме меѓу нас. Во презентацијата, компанијата ја изненади публиката со презентација на три модели различни Xiaomi Mi 8 SE веќе беше познат. Но, ништо не натера да се сомнева дека ќе биде лансиран и Xiaomi Mi 8 Explorer Edition.

Edition Xiaomi Mi 8 Explorer

Сите се ажурирани. Најголеми модели се нормалните Xiaomi Mi 8 и Xiaomi Mi 8 Explorer Edition со екрани од 6,21 инчи, додека моделот SE е оставен со панел кој дијагонално достигнува 5,88 инчи. Од друга страна, во овие паметни телефони ќе најдеме различни варијанти на Qualcomm процесори: ќе го имаме врвот на опсегот Snapdragon 845 и нов противник кој ќе се бори во горниот и средниот опсег: Кученце 710.

Од друга страна, се зборуваше за можноста читателот на отпечатоци да биде интегриран во екранот. И делумно е точно: Е биде достапна само во транспарентната верзија Explorer Edition; другите два модели ќе го имаат читателот на задната страна заедно со сензорот за двојна камера.

Да, Xiaomi не беше во можност да одолее и исто така избра да го вклучи и типичниот „Notch“ што iPhone X го направи модерен пред неколку месеци. Бидејќи не биле во можност да одолеат на всадување препознавање на лицето благодарение на неговата предна камера. Уште повеќе, тие го нарекоа Face ID - звучи познато.

Во меѓувреме, во делот на оперативниот систем, MIUI - обичен слој на Xiaomi - ќе биде главниот јунак и ја достигнува верзијата 10. Во оваа смисла, компанијата е посветена на вештачката интелигенција - нешто што другите брендови исто така сакаа да го интегрираат, како во делот за фотографија, така и во промовирање на свој виртуелен асистент наречен Xiaomi AI.

Конечно, цените варираат во зависност од моделот што ќе го избереме. Исто така, треба да имате предвид дека можеме да имаме модел со 8 GB RAM и до 256 GB простор за складирање. Врвот на опсегот, Xiaomi Mi 8 Explorer Edition ќе чини 3.699 јуани (околу 500 евра по тековниот курс). Тие се ставени во продажба во Кина од следниот 5 јуни.

Ако сакате да ги запознаете поблиску, запрете нашата статија во кој на поисцрпен начин ги разгледуваме сите детали што секој од трите модели на Xiaomi Mi 8.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.