Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9 SE и Xiaomi Mi 9 Транспарентно издание: спецификации, цена и достапност

Xiaomi Mi 9

Како и кај повеќето, ако не и кај сите производители, тие се грижат филтрирајте ги сите големи спецификации, дизајн и други што ќе бидат понудени во следните уреди кои се пред официјално презентирање. Јасен пример што го имаме со Samsung и S10. Друг пример за овој вид на истекување се наоѓа во Xiaomi.

Азиската компанија, која постепено станува сериозна алтернатива на големите имиња во телефонијата, штотуку официјално го претстави новиот асортиман Xiaomi Mi9, палета составена од три терминали: Mi9, Mi9 SE и Mi Explorer Edition. Ако сакате да ги знаете сите спецификации, цена и карактеристики на секој од новите Xiaomi Mi 9, тогаш им покажуваме.

Спецификации на Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9 Transparen Edition, Xiaomi Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9 Транспарентно издание на Xiaomi Mi Xiaomi Mi 9 SE
Екран 6.39-инчен Super AMOLED 6.39-инчен Super AMOLED Супер АМОЛЕД 5.97 инчи
Резолуција на екранот 1080 × 2080 1080 × 2080 1080 × 2080
Однос на екранот 19: 9 19: 9 19: 9
Процесор Кученце 855 Кученце 855 Кученце 712
RAM меморија 6 / 8 GB 12 GB 6 GB
Внатрешно складирање 64 / 128 / 256 GB 64 / 128 / 256 GB 64 / 128 GB
Задна камера 48 mpx (f / 1.8) + 16 mpx (f / 2.2) +12 mpx 48 mpx (f / 1.8) + 16 mpx (f / 2.2) +12 mpx 48 mpx + 8 mpx + 13 mpx
Предна камера 20 мпх 20 мпх 20 мпх
Система operativo Андроид пита 9 со MIUI 10 Андроид пита 9 со MIUI 10 Андроид пита 9 со MIUI 10
Димензии × × 157.5 74.67 7.61 мм × × 157.5 74.67 7.61 мм -
тежина 173 грамови 173 грамови 155 грамови
Batería 3.300 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.300 mAh компатибилно со брзо и безжично полнење 3.070 mAh со поддршка за брзо полнење
Conectividad NFC - Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac NFC - Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac NFC - Bluetooth 5.0 - Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac
безбедност Сензор за отпечатоци под екранот - Отклучување на лице Сензор за отпечатоци под екранот - Отклучување на лице Сензор за отпечатоци под екранот - Отклучување на лице

Тројна камера за сите Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9

Се чини трката да се види кој е производителот што спроведува најмногу камери во паметен телефон стана приоритет за сите производители. Пред неколку години, трката во овој дел се виде во тоа кој понуди највисока резолуција.

За среќа, производителите го сфатија тоа она што е навистина важно кај паметниот телефон е квалитетот на фотографиите што ни овозможува да ја спроведеме и не толку нејзината крајна големина, иако логично е исто така важна.

Најмоќните верзии, Xiaomi Mi 9 и Xiaomi Mi Transparent ни нудат три камери во задниот дел лоцирани вертикално со исти спецификации во двата модели

 • Главно 48 mpx со отвор на отвор f / 1.8
 • Широк агол од 16 mpx со отвор на отвор f / 2.2
 • 12 mpx телефото

За да го добиете најдобриот резултат од трите снимки снимени од секоја камера, Xiaomi користи вештачка интелигенција, што ни овозможува да снимиме секој момент од каде било, без да се грижиме за приближување или оддалечување од субјектот или предметот што сакаме да го фотографираме.

Од своја страна, Xiaomi Mi 9 SE, најевтината верзија на оваа гама, исто така ни нуди 3 камери на задната страна, но со различна резолуција:

 • 48 mpx главни
 • Широк агол од 8 mpx
 • 13 mpx телефото

На предната страна, Xiaomi не сакаше да го комплицира животот и имплементираше сензор од 20 mpx во трите модели кои се дел од опсегот Mi 9.

Процесор и меморија на опсегот Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9

Азискиот производител, е еден од првите производители што го спроведоа Snapdragon 855 на Qualcomm, најмоќниот процесор што производителот го нуди на пазарот денес, со што се наоѓа пред корејската компанија Самсунг, дури и ако е Самсунг тој што го носи на пазарот пред Xiaomi.

Но, големата новина на оваа палета, ја наоѓаме во Xiaomi Mi 9 Transparent Edition, верзија која е придружена со 12 GB RAM меморија, со што е првиот терминал што ја има таа количина меморија во паметен телефон. RAM меморијата отсекогаш била еден од проблемите на Android и производителот Xiaomi сакаше да ја отстрани без да исече коса.

Xiaomi Mi 9, да се исуши, ќе ни понуди две верзии со 6 и 8 GB RAM меморија, соодветно, следејќи го трендот на повеќето производители на пазарот во текот на минатата година, повеќе од доволно меморија за ден за ден. Двата терминали се достапни во простор за складирање 64/128 и 256 GB.

Моделот за влез во опсегот Mi 9, Xiaomi Mi 9 SE, е достапен во единствена верзија со 6 GB RAM меморија и две верзии за складирање: 64 и 128 GB.

Како што се очекуваше, верзијата на Android пронајдена во опсегот Mi 9 на Xiaomi е најновата достапна, Андроид 9 пита придружена со слој за прилагодување MIUI 10.

Екран на Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9

Во однос на екранот, произведени од Самсунг и капка вода, гледаме како и Ми 9 и Транспарентно издание го интегрираат истиот 6,39-инчен екран од типот Super AMOLED, Full HD + резолуција (2280 × 1080) и сооднос на екранот 19: 9. Xiaomi Mi 9 SE ни нуди помала големина на екранот, 5,97 инчи, но со иста резолуција и тип на екран како и неговите двајца постари браќа.

Сите модели што се дел од опсегот Mi 9 тие го интегрираат сензорот за отпечатоци под екранот, покрај тоа што ни нуди систем за препознавање на лице, систем кој не ни ја нуди истата безбедност што можеме да ја најдеме и во асортиманот на најновата генерација на iPhone и во Huawei Mate 20 Pro.

Цените на Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi 9 Transparen Edition и Xiaomi Mi 9 SE

Како што видовте во оваа споредба, Xiaomi Mi 9 Se е влезен модел од опсегот Mi 9, така што цената на овој терминал е најевтина од целиот асортиман. Овој терминал е достапен во верзии 64 GB за јуани од 1999 година (околу 260 евра) и верзија од 128 GB за 2.299 јуани (300 евра на промена).

Во однос на другите два помоќни терминали во опсегот Mi 9, Mi 9 во својата верзија на 6 GB RAM и 128 GB простор е со цена од 2999 јуани (390 евра на промена). Верзија на 8 GB RAM и 128 GB простор за зачувување достигнуваат до 3.299 јуани (430 евра на промена). Верзијата Транспарентно издание, достигнува до 3999 јуани во својата верзија на 12 GB и 256 GB простор, околу 520 евра за промена.

За да ги знаеме конечните цени на новата палета на Xiaomi Mi 9, ќе мора да почекаме за официјална презентација на компанијата во Европа во рамките на MWC 2019, настан што ќе се одржи во Барселона за неколку дена. Во моментов, во Кина тие можат да се купат од следниот 26 февруари директно преку веб-страницата на производителот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.