Анализа на Xiaomi Mi Mix 2S, astверот на Xiaomi да се обиде да владее во високиот опсег

Го имаме во наши раце оној што е повикан да биде Опсег на високи убијци за оваа 2018 година, Xiaomi Mi Mix 2S, телефон кој пристигнува со првокласни материјали и исклучителни перформанси. Сепак, ќе го ставиме на тест за да видиме дали навистина дава сè што ветува и дали навистина се позиционира како вистинска алтернатива на врвната класа.

Затоа, препорачуваме да останете со нас за да ги знаете поконкретните детали за ова Xiaomi Mi Mix 2S и причината зошто овој терминал во моментов е на усните на сите, што е под 500 евра и ветува одлики и можности што ги нудат само најскапите терминали.

Како и секогаш, ќе ги разгледаме нејзините главни карактеристики во сите агли, и кој е подобар начин да ја придружуваме оваа белешка со видео, па затоа ви препорачуваме прво да го погледнете видеото од нашата анализа или да ја посетите www.actualidadiphone.com Ако сакате да го видите лице в лице што го направивме помеѓу iPhone X и Xiaomi Mi Mix 2S, за да можете да видите од прва рака дали овој Xiaomi навистина е способен да му конкурира на високиот.

Дизајн и материјали: Xiaomi знае многу добро како да влезе преку окото и допирот

Веднаш штом ќе го извадиме од кутијата, сфаќаме дека е навистина убаво, ако веќе кога беше презентирано неговото прво издание пред неколку години, нашите усти беа отворени за нас со вистинското тврдење дека Xiaomi мораше да пушти телефон на целиот екран, сега ги наоѓаме сите детали за дизајнот што не може да го направат специјално целосно коригиран. Имаме тело од 150,9 x 74,9 x 8,1 mm во вкупна тежина од 191 грам, реалноста е дека овој Xiaomi Mi Mix 2s не е многу лесен, би рекол дека е тежок, но тоа е цената што треба да се плати имаат керамички заден дел. Вистината е дека е исклучително лизгав на допир, така што капакот ќе направи да се чувствуваме многу попријатно. Визуелно е многу попривлечно отколку што ќе биде од ден на ден, зошто да се залажуваме. Задниот дел изгледа дека воопшто нема премаз кој го отфрла маслото, така што ќе владеат многу отпечатоци од прсти.

На предната страна наоѓаме скоро 82% од вкупниот екран, читачот на отпечатоци се наоѓа во задниот дел под двојната камера и го следи потписот на марката и моделот. Дизајнот е исклучителен, не прави да се чувствуваме пред врвен телефон од првиот момент, тоа е реалност што Xiaomi многу добро знаеше како да направи привлечен телефон кој ќе ги привлече апсолутно сите погледи од првиот момент, неизбежна. Termе можеме да го набавиме овој терминал во бело и црно, во наши раце, како што можете да видите од фотографиите, има терминал во црно.

Хардвер: Mi Mix 2s не штеди на енергија, може да се справи со што било

Нема да се пресечеме велејќи дека овој Xiaomi Mi Mix 2s покажа најдобри перформанси преку корисничкиот интерфејс на сите терминали што ги поминаа тука во последните два месеци. Иако можеби дури и не нуди најдобри перформанси во аналитиката на AnTuTu, реалноста е дека видеото не залажува. MIUI 9.5 Можеби има некаква врска со тоа, за тоа поминете низ видеото и видете како се лизга. Голем дел од грешката лежи во постоењето на А. Qualcomm Snapdragon 845, осум-јадрени 2,8 GHz и конструкција на 10 nm. На ист начин можеме да избереме и 6 GB RAM меморија што сме го тестирале, придружено со 64 GB простор или 8 GB најскапа верзија со 128 GB вкупно складирање, сето тоа може да се прошири со microSD картички до 256 GB, што ќе зависи од вас.

 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 845 64-битни 2,8 GHz и вграден во 10 nm
 • RAM: 6 GB или 8 GB
 • GPU: Адрено 630
 • Складирање: 64 или 128 GB
 • LTE 43 глобални бендови
 • Wi-Fi 4 × 4 MIMO
 • Двоен наноСИМ
 • НФЦ
 • Bluetooth Најнова генерација 5.0
 • GPS
 • USB-C

Вистината е дека не му недостасува апсолутно ништо, како што видовме во хардверската листа, и затоа, благодарение на овој тандем, наоѓаме тотално исклучителни перформанси. Не успеав да најдам ниту еден софтвер што го компромитира овој Xiaomi Mi Mix 2 во кој било развој. Вистината е дека досега е забележано дека терминалот целосно одговара, најнегативните точки ќе дојдат подоцна.

Камера: Подобрени се, но не доволно

Xiaomi ветува дека ќе ја подобри камерата на Xiaomi Mi Mix 2s доволно за да се спротивстави на високата класа. Од самиот почеток морам да ви кажам не. Камерата сè уште е бавна во фокусот и перформансите кога светлосните услови малку опаѓаат, остава многу да се посакува, покажувајќи жито и слаба дефиниција. Затоа, камерата е првиот удар на реалноста што ви го дава овој Xiaomi Mi Mix 2s, со што станува јасно зошто не е со голем закон голем опсег. Ова не значи дека камерата е лоша, таа е доста добра, но не е доволно добра за да им парира на Galaxy S9, iPhone X или дури и на Huawei P20.

 • Сензор директор: Sony IMX363 12 MP, 1,4 μm, широк агол, бленда f / 1.8, двоен пиксел AF
 • Сензор средно: Samsung S5K3M3 12 MP, 1 μm, телефото леќа, отвор на f / 2.4
 • Камера селфи: 5 MP, бленда од 1,12 μm, f / 2.0

Режимот портрет, сепак, прави да насмевнуваме брзо, тој се брани доста добро и дава одлични резултати, всушност, ми се чини најдоброто од фотоапаратот. На ист начин како и предната камера, онаа на селфито, надвор од фактот на нејзината чудна ситуација и полемиката што ја предизвикува, не е лошо, тоа е многу лошо. Предната камера целосно ја одзема желбата да се направи неочекувано селфи.

Вистината е дека неговиот оптички стабилизатор со четири оски е забележлив при снимање видео и фотографирање, но камерата не остави добар вкус во нашите усти, иако тоа е прилично проверка на реалноста, не е лошо, најдобро е во средниот опсег, но Кога добро ќе поминете со овој терминал во ваши раце, тешко е да се запамети дека чини само 499 €.

Екран и автономија: Тие се професионалец и против

Екранот е втора негативна точка што можам да ја најдам на овој Xiaomi Mi Mix 2s, Откриваме панел со FullHD + резолуција, досега точно, проблемот доаѓа кога ќе најдеме IPS LCD панел, што рече, брзо откриваме дека овој тип на панел е далеку од оној што го нудат другите панели што ја монтираат технологијата AMOLED деривати. Поточно, наоѓаме панел од 5,99 инчи - Xiaomi сака 0,99 во своите технички податоци - во формат 18: 9 со густина од 403 пиксели на инч и прилично висока осветленост, 585 бита. Односот на контраст е 1500: 1 и нуди 95% од NTSC.

Ова предно стакло е заштитено со технологијата Corning Gorilla Glass 4 и се чувствува прилично удобно и лесно за употреба, иако според мене нема да има подобар олеофобичен слој за да биде тотално совршен. Сега зборуваме во смисла на автономија, имајќи го предвид екранот, реалноста е очигледна, нуди добра автономија, Во екот на која било висока класа или подобро, всушност, тој ми понуди повеќе од еден ден автономија во нормална употреба, односно е повеќе од еднаква на автономијата на пример на iPhone X и ја надминува онаа на Samsung Galaxy S9 + Изненадувачки е што тој користи „само“ 3.400 mAh за ова.

Искуство за употреба со MIUI 9.5 и неговата изведба

Нашето искуство беше навистина задоволително, MIUI 9.5 тоа буквално се движи летајќи, всушност, и мислам дека се повторувам, овој Xiaomi Mi Mix 2s ги победи телефоните од висока класа со кои се соочувавме во секојдневна употреба. Реалноста е дека гестуралниот систем додаден од MIUI, кој сè уште е карбонска копија на системот за гестови на iOS, се движи навистина добро, е ефикасен и не предизвикува грешки. Нема да најдете ограничувања во овој Xiaomi Mi Mix 2 од кој било вид, неговиот процесор и бракот со софтверот обезбедуваат исклучителни перформанси.

Мислење на уредникот: Вистинска алтернатива на врвниот?

Startе започнам со тоа што ќе кажам не, Xiaomi Mi Mix 2S не е тотална алтернатива на високиот крај, бидејќи крајните терминали се издвојуваат за камерата и екранот, само двете најслаби точки на Xiaomi Mi Mix 2s. Меѓутоа, во други фактори, овој телефон не само што ги изедначува, туку во многу случаи ги надминува. Со тоа, ако она што го барате се оние карактеристики што го разликуваат навистина скапиот мобилен од средниот опсег, не е тоа. Со Mi Mix 2s, она што го откриваме е совршена вредност за парите, телефонот директно зад врвната категорија, но далеку надминувајќи ги сите алтернативи на средниот опсег. Досега можам да кажам дека тоа е најквалитетен / ценовен телефон што мина низ моите раце.

Можете купете ги на Амазон од 499 евра,Иако ви препорачуваме да одите директно на веб-страницата на Xiaomi во Шпанија или на кое било од нејзините продажни места и да го живеете целото искуство.

Анализа на Xiaomi Mi Mix 2S, Xверот Xiaomi
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
499 a 599
 • 80%

 • Анализа на Xiaomi Mi Mix 2S, Xверот Xiaomi
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 93%
 • Екран
  Уредник: 77%
 • Перформанси
  Уредник: 93%
 • Камера
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 87%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Перформанси
 • цена

Contras

 • Камера
 • Може да има панел AMOLED

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.