Xiaomi Mi5 е веќе официјален

Xiaomi

Во текот на многу месеци, видовме и слушнавме десетици многу различни гласини за Xiaomi Mi5. За среќа, сите овие гласини веќе завршија и тоа е што пред неколку минути официјално беше претставен новиот предводник на кинескиот производител во рамките на Светскиот мобилен конгрес. Доколку сакате малку поблиску да го запознаете Mi5, продолжете да читате затоа што следно ќе ви кажеме сè за овој нов терминал кој ветува дека ќе им се спротивстави на iPhone 6S, Galaxy S5 и секако новиот LG G5.

Иако чекањето за овој нов смартфон е долго, Xiaomi не понуди неверојатни ставки или функции на својот Mi5, иако тоа да и тоа е како што е вообичаено во кинескиот производител тие успеаја да развијат извонреден терминал. И со многу внимателен дизајн, спецификациите на висината на која било висока опрема и камерата произведена од Sony, перформансите и успехот се речиси загарантирани.

Карактеристики и спецификации

Пред сè, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој терминал, со цел да знаеме малку подлабоко што ќе откриеме ако го набавиме за наша секојдневна употреба.

 • Димензии: 144.55 x 69,2 x 7.25 mm
 • Тежина: 129 грама
 • 5,15-инчен IPS LCD екран со QHD резолуција од 1440 x 2560 пиксели (554 ppi) и осветленост од 600 nits
 • Процесор Snapdragon 820 Четири јадрен 2,2 гигахерци
 • Adreno 530 GPU
 • 3/4 GB RAM меморија
 • 32/64/128 GB внатрешна меморија
 • Главна камера од 16 мегапиксели со 6P леќа и OIS со 4 оски
 • Секундарна камера од 4 мегапиксели
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, жариште; Bluetooth 4.1; Поддршка за A-GPS, ГЛОНАСС
 • УСБ-тип Ц.
 • Ултразвучен сензор за отпечатоци
 • 3.000 mAh со Брзо полнење 3.0

Внимателен дизајн до последниот милиметар

Тоа е непобитно тоа Овој Xiaomi Mi5 многу нè потсетува на другите мобилни уреди присутни на пазарот, но кинескиот производител и со текот на времето знае да испечати свој и многу внимателен дизајн на своите терминали.

Овој Mi5 се издвојува по тоа што е компактен уред со екран од нешто повеќе од 5 инчи. Во однос на неговиот претходник, Xiaomi Mi4, стана многу позаоблена и покажува многу пософистицирана слика, како што бараат повеќето корисници.

Конечно, треба да се напомене дека Xiaomi користеше материјали што никогаш порано не ги користеше во производството на својот нов предводник. На пример, можеме да најдеме 3Д циркониум, многу поотпорен керамички материјал, иако исто така поскап.

Контролирана моќност благодарение на Snapdragon 820

Внатре во овој Xiaomi Mi5 го наоѓаме најновиот процесор објавен од Qualcomm (Snapdragon 820) и дека последниве денови веќе можевме да видиме каков бил мозокот на другите важни мобилни уреди. Со него, моќта, секогаш контролирана, е сигурна.

Покрај тоа, овој нов процесор ќе биде поддржан од 3 или 4 GB RAM меморија во зависност од моделот за кој ќе се одлучиме. Што се однесува до внатрешната меморија, таа ќе биде достапна со 32, 64 и 128 GB.

Карактеристики на Xiaomi Mi5

на 3 достапни варијанти на овој Xiaomi Mi5 ќе биде следново;

 • Стандардно издание со 32 GB и 3 GB RAM меморија, неговиот процесор работи на 1,8GHz
 • Високо издание со 64 GB и 3 GB RAM меморија, Snapdragon 820 работи на 2,15GHz
 • Керамички ексклузив со 128 GB и 4 GB RAM меморија, чипсетот работи на 2,15GHz

Во моментов, достапноста на која било од 3-те верзии не е позната, иако треба да се замисли дека крстената како ексклузивна керамика нема да ги премине кинеските граници и ќе се продава само во земјата. Да го потврдиме, барем засега ќе мора да почекаме.

Камера; благодарност од Сони и синоним за успех

Во овој Xiaomi Mi5 наоѓаме камера, чиј сензор е произведен од Sony, што е синоним за успех и можност за добивање фотографии со огромен квалитет. Поточно, сензорот што го наоѓаме во предводникот на Xiaomi е тој 298 мегапиксели IMX16.

Во прилог на несомнениот квалитет на сензорот, ги наоѓаме најновите технологии, меѓу кои фокусот е на откривање фаза, DTI или правилно одвојување на пикселите за многу подобро снимање на боја, оптичката стабилност во четирите оски или можноста за снимање на 4K видео.

Конечно, што се однесува до предната камера, наоѓаме прилично скромен облог од кинескиот производител. Со сензор од 4 мегапиксели, иако голем, ќе имаме камера која во принцип би можела да ја квалификуваме како сосема нормална, иако додека не ја тестираме и исцедиме не можеме да кажеме дека ќе биде нешто под она што сите мислевме.

Цена и достапност

Како што веќе знаеме повеќе од обилно, Xiaomi ги продава своите терминали директно директно во неколку земји, така што овие цени и оваа достапност се малку зависни од земјата во која живеете. На пример, во Шпанија е јасно дека мора да го купиме преку трети лица бидејќи паметните телефони на кинескиот производител не се официјално продадени во нашата земја.

Дури и со сè и иако немаме официјален датум на пристигнување на пазарот, тоа го знаеме почетната цена на овој Xiaomi Mi5 е 1.999 јуани, што е нешто како 300 евра во замена. Во следниот чекор наоѓаме цена од 2.299 јуани, нешто како 340 евра. Најмоќниот модел ќе достигне цена од 2.699 јуани.

Без сомнение, тие се многу ниски цени ако го споредиме со другите паметни телефони на пазарот со слични спецификации. Без понатаму, можеме да потврдиме без многу ризик да бидеме погрешни дека тоа ќе биде најевтиниот Snapdragon 820 на пазарот, со доста важна разлика со другите уреди што го монтираат овој процесор.

Xiaomi Mi5, добар терминал, но можеби очекувавме нешто повеќе

Нема сомнение дека овој Xiaomi Mi5 е многу добар терминал, кој ќе се спротивстави на другите уреди од таканаречената палета од висока класа, иако можеби сите очекувавме нешто повеќе. И тоа е дека Xiaomi пристигнува да работи на овој смартфон многу месеци и сепак не вклучува никаков фактор за разликување или нешто што може моќно да го привлече вниманието на корисниците.

Се соочуваме со извонреден терминал, со повеќе од интересна цена и дека веќе со нетрпение очекуваме да се обидеме, но посакувам денес Xiaomi да не остави со целосно отворена уста.

Кое е вашето мислење за овој нов Xiaomi Mi5 што беше претставен денес во рамките на MWC?.

Повеќе информации - mi.com/mi5/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.