Xiaomi Mi5s и Xiaomi Mi5s Plus, првите мобилни телефони со новиот Snapdragon 821

Xiaomi Mi5S

И покрај тоа што веќе со недели слушаме за работа и следно лансирање на Xiaomi Mi5S, вистината е дека досега биле изненадување неговите спецификации, формата, хардверот. На настан што Xiaomi го организираше во Кина, го претстави овој нов модел кој се базира на познатиот Xiaomi Mi5, но со поголема моќност и два модели кои се обидуваат да ги следат стапките на познатиот Apple iPhone.

Но, она што несомнено изненади е што е така првиот познат бренд фаблет кој го одликува новиот Snapdragon 821, новиот процесор од Qualcomm.

Во ова лансирање, Xiaomi сакаше да ги следи стапките на Apple и објави две верзии, Xiaomi Mi5S со 5,2-инчен екран и Xiaomi Mi5S Plus со 5,7-инчен екран. Двата екрани имаат Full HD резолуција и висока осветленост, над Samsung Galaxy S7 Edge.

Xiaomi Mi5S ќе има 64 GB внатрешна меморија, но нема слот за микросд картички

Во однос на процесорот, Snapdragon 821 ќе го придружува фаблетот исто така 6 GB RAM меморија и 64 GB внатрешна меморија. Иако Xiaomi во ова останува верен на својата филозофија и ќе лансира различни верзии кои играат со моделот, количината на рам меморија и внатрешната меморија. Иако во секој случај, 3 GB RAM меморија ќе биде минимален капацитет, а 6 GB RAM меморија максимален капацитет. Како и 64 Gb минимален внатрешен капацитет и 128 Gb максимален внатрешен капацитет.

Двете верзии ќе бидат одлични сензор за камера од 13 MP одзади и 4 MP однапред како и читач на отпечатоци и MIUI 8. Сепак, на задната страна има и двојна камера, стабилизатор и двоен предводен блиц.

Xiaomi Mi5S

Што се однесува до поврзаноста, двата модели имаат 4G, wifi, Bluetooth, NFC и GPS, ние денес ги поминуваме потребните и основните, иако не знаеме дали овие телефони ќе имаат 800 опсег за европски мрежи. Во секој случај, автономијата на овие уреди е висока, бидејќи тие ја имаат 3.000 mAh батерија во Xiaomi Mi5S и 3.800 mAh во Xiaomi Mi5S Plus, зголемување што е во согласност со зголемувањето на екранот.

Друга позитивна точка на новиот Xiaomi Mi5S е цената на терминалот. Иако има одличен хардвер, цената не е толку висока како најновиот iPhone или најновиот Samsung Galaxy Note 7, туку напротив, намалена цена. На Моделот на рам 3Gb има цена од 300 евра, Додека моделот со повеќе RAM меморија и внатрешно складирање чини само 100 евра повеќе, околу 400 евра приближно, нешто впечатливо и одлична опција за оние кои секогаш имаат проблеми со RAM меморија со апликации или внатрешно складирање. Во секој случај, се чини дека големиот екран е елемент што ќе има тенденција да исчезне дури и за Xiaomi затоа што Xiaomi Mi5s Plus изгледа дека нема повеќе од тоа, одличен екран. И ти Со кои Xiaomi Mi5s останувате? Што мислите за новиот терминал Xiaomi?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Знам седум dijo

  Одете копирани на iphone !! Многу сум лут што Кинезите ги намалуваат цените со копирање и не инвестирање пари во дизајнот.

 2.   Џенифер dijo

  Не е сè како дизајнот, исто така, тој е подобар од iPhone, каква разлика има ако е копиран во тоа? Во тоа време, iPhone беше копиран од HTC и Meizu

 3.   Родо dijo

  Копија од Ајфон хахахахаха тие веќе сакаат да можат да копираат нешто. Ова е обележје со повеќе допири

 4.   Родо dijo

  Креаторот на сето ова беше Apple, па кој копира овде. Најлошото од проблемите е андроид богами ако е за masидари. Излитена