Xiaomi Mi Note 2 сега е официјален по долго чекање

Xiaomi My Note 2

Чекањето беше долго, но пред неколку минути Xiaomi официјално претстави кој е неговиот нов предводник, и кој исто така ќе биде една од најголемите starsвезди на пазарот на мобилни телефони во наредните месеци. Зборуваме секако за Xiaomi Mi Note 2, фаблет со 5.7-инчен екран кој изгледа како пропаднат Galaxy Note 7 и кој сонува да ја добие својата ниша на пазарот и пред се да ги достигне бројките за продажба.

За овој нов терминал веќе знаевме практично сè, по безброј протекувања, бидејќи презентацијата што се одржа денес во Пекинг служеше за да се потврди сè што веќе знаевме.

Еден од првите аспекти што успеавме да го потврдиме овој Xiaomi Mi Note 2 беше оној со 5.7-инчниот OLED панел, точно истата големина што можеме да ја најдеме во терминалите на семејството Галакси Ноут, и со некои странични кривини кои му даваат одлична разлика што е повеќе од интересна. Како многу интересен податок, Xiaomi потврди дека екранот зафаќа 77.2% од предниот дел на терминалот.

Што се однесува до дизајнот на терминалот, кинескиот производител успеа да создаде терминал за кој инсистираме уште еднаш многу да личи на другите терминали на пазарот, но тоа го задржува сопствениот допир со метален дизајн и многу впечатливи бои на погледот (пијано црно и глечер сребро), без да се надмине сериозноста и дискрецијата.

Mi Забелешка 2

Глечер сребро

Карактеристики и спецификации

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Mi Note 2;

 • 5,7-инчен OLED екран со FullHD резолуција
 • Процесор Snapdragon 821
 • Adreno 530 GPU
 • 4 или 6 GB DDR 4 RAM меморија
 • Внатрешно складирање од 64 или 128 GB внатрешна меморија UFS 2.0
 • Задна камера на Sony IMX318 со 23 мегапиксели со оптичка стабилизација на сликата и f / 2.0
 • Предна камера со сензор од 8 мегапиксели
 • Поврзување; NFC, 24-битен HiFi звук
 • Батерија од 4.070 mAh Брзо полнење 3.0 батерија
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow
 • Достапно во 2 бои: црна пијано и сребрена глечер
 • USB приклучок Type-C

Ако разгледаме малку што откриваме во овој нов Xiaomi Mi Note 2, можеме да сфатиме дека ги наоѓаме најсовремените компоненти во моментот. И дали кинескиот производител се одлучи за процесор Qualcomm Snapdragon 821, што веќе го користеа за Mi5S, што ќе биде поддржано од ништо повеќе и ништо помалку од 6 GB RAM меморија, која се надеваме дека ќе ја искористиме со леснотија и без репродукција на проблеми што веќе ги видовме на другите терминали.

Кога станува збор за внатрешната меморија, уште еднаш ќе видиме различни верзии на меморија, од кои најголемата е 128 GB. Батеријата е 4.100 mAh и има можност за брзо полнење благодарение на технологијата Quick Charge, иако тоа да, додека чекате да можете да го тестирате терминалот, оваа батерија треба да биде повеќе од доволна за да има опсег поголем од цел ден.

Mi Забелешка 2

Цена и достапност

Како што најави Xiaomi, овој нов Mi Note 2 ќе биде достапен во следните неколку дена на кинескиот пазар во сите свои верзии. За да можеме да го набавиме во Европа или од Европа, сепак ќе треба да почекаме уште неколку дена и како и обично ќе треба да го набавиме преку трети страни или од една од многуте продавници што постојат со меѓународна испорака.

Што се однесува до цените, поскромниот модел со 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија ќе има цена од 2.799 јуани, што е околу 379 евра по курс. Врвниот модел со 6 GB RAM и 128 GB простор, што е сигурно оној што сите ќе го посакаме, ќе чини 3.499 јуани, што во замена ќе биде околу 475 евра. или што е иста сензационална цена за терминал на овие карактеристики.

Во овој момент е важно да се коментира дека Xiaomi ги поддржува меѓународните LTE бендови со глобална верзија на терминалот чија цена ќе биде приближно 500 евра. Пред да започнете со купување на која било од верзиите, чувајте ги овие информации многу присутни.

Што мислите за новиот Xiaomi Mi Note 2 што беше официјално претставен денес?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Mxpx dijo

  Многу долго чекање. Но, прво кој е xiaomi