Xiaomi Redmi 5 и Redmi 5 Plus, два нови звучници за средниот опсег

Официјален Xiaomi Redmi 5 Plus

Компанијата Xiaomi излегува во последно време. Последната вест што ја имавме од неа е дека официјално отворала а продавница во Шпанија. И тоа во минатиот Црн петок беше една од компаниите што продаваше најмногу.

Сепак, работите не остануваат тука. И бидејќи е една од матичните марки на средната класа, компанијата лансираше два нови терминали на пазарот: Xiaomi Redmi 5 и Redmi 5 Plus. Следејќи го трендот на Samsung, Huawei, па дури и Apple, Xiaomi лансира модел во две верзии на екранот: 5,7 и 5,99 инчи.

Официјален Xiaomi Redmi 5

За почеток, Xiaomi Redmi 5 би бил влезниот модел. Овој би имал 5,7-инчен екран и резолуција HD +; односно 1.440 x 720 пиксели. Исто така, во внатрешноста би имале Snapdragon 425 процесор и RAM меморија од 2 или 3 GB, придружени со 16 или 32 GB простор, соодветно.

Исто така, на задната страна наоѓаме а Фото-камера од 12 мегапиксели, со вграден LED блиц и читач на отпечатоци за отклучување на терминалот многу побрзо и побезбедно. Батеријата што ја има достигнува капацитет од 3.000 mAh и цена од овој модел ќе започне од приближно 120 евра.

Од своја страна, Xiaomi Redmi 5 Plus е најголемиот модел. Неговиот екранот е 5,99 инчи и постигнува Full HD + резолуција (2.160 x 1.080 пиксели). Во овој случај, процесорот што ќе го придвижи целиот тим е Кученце 625 и тоа ќе биде придружено со 3 или 4 GB RAM меморија и капацитети од 32 или 64 GB. Тоа е да се каже, изрез над неговиот брат во сите погледи.

Задната камера на оваа опрема има и сензор од 12 мегапиксели и двоен LED блиц од типот. Читачот на отпечатоци се наоѓа и под сензорот и во овој случај ќе имаме а 3.300 милиамперска батерија. Цената на овој модел ќе започне од 130-140 евра.

Двата модели ќе бидат пуштени во продажба, пред сè, во нивната родна земја. Во Кина Може да се добие од 12 декември. Иако се очекува да стигне и до други земји неколку недели подоцна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Педро dijo

    Овие терминали сè повеќе ми се допаѓаат со бесконечен екран, го гледам Blackview S8 што одговара на она што го барам по цена, за 127 € ми се чини неверојатно. Дали некој го има?