Xiaomi Redmi 6 и Redmi 6A официјално пристигнуваат во Шпанија од 119 евра

Проширувањето на Xiaomi продолжува во нашата земја и ова се претвора во нови уреди кои почнуваат официјално да се пласираат на пазарот и во нови продавници. Во овој случај пристигнувањето е за Xiaomi Redmi 6 и Redmi 6A, кои веќе се продаваат во официјалните продавници на Mi Store.

Најистакната карактеристика на овие модели на Xiaomi е тоа што тие користат SoC-базиран процесор од 12nm. Овие процесори му даваат навистина избалансирана изведба и потрошувачка на енергија и затоа стануваат многу добра опција за оние кои не сакаат да потрошат многу пари на добар паметен телефон без да заборават дека се работи за почетни модели. 

Redmi 6 е опремен со новиот SoC-базиран процесор 22nm MediaTek Helio P12, кој има окта-јадрен процесор и троши приближно 48% помалку енергија од другите процесори Споредливи повеќе од еден чип и 28nm. Дополнително, процесорот ја карактеризира архитектурата Big.LITTLE на АРМ, што го олеснува автоматското менување на јадрото од перформанси до мала потрошувачка во зависност од задачата што ја извршувате, што овозможува перформанси и потрошувачка на енергија во совршена рамнотежа

Redmi 6 обезбедува исклучителна рамнотежа помеѓу моќноста и перформансите на батеријата, благодарение на неговиот процесор MediaTek Helio P22, кој има чип развиен со оваа 12-нанометарска технологија, од друга страна, смартфонот нуди одличен фотографски квалитет благодарение на неговиот 12 мегапиксели плус 5 мегапикселна двојна камера.

Redmi 6A има исто тело и екран како Redmi 6, но се разликува во процесорот: овој модел вклучува SoC MediaTek Helio A22 кој исто така располага со технологија од 12nm. Од друга страна, има батерија од 3000mAh, што му овозможува да остане во режим на подготвеност до 19 дена. Покрај тоа, Redmi 6A има задна камера од 13 мегапиксели, исто така, со автоматски фокус за откривање на фази и 5-мегапикселна предна камера, обете способни да го користат режимот за портрет на AI на Xiaomi. Оперативниот систем MIUI е оптимизиран за Redmi 6A, што ја намалува употребата на меморијата на системските апликации за околу 30%.

Redmi 6A е со цена од 119 € за моделот 2GB + 16GB и 139 € за моделот 2GB + 32 GB, во случај на модел Redmi 6 3GB + 32 GB има цена од 159 €. Во следните недели, овие два уреди ќе бидат достапни и во другите вообичаени продажни канали на брендот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.