Xiaomi Redmi Pro сега е официјален

Xiaomi

Денес во прилог на Xiaomi Mi Notebook Air, ние официјално го познаваме нов Xiaomi Redmi Pro, официјално претставен на настанот што го одржа утрово кинескиот производител и на кој уште еднаш остави повеќе од еден со отворена уста со два многу интересни уреди, со цена што ги става и на дофат на кој било џеб и корисник.

Овој нов мобилен уред Xiaomi, кој веќе во неколку наврати го видовме на филтрирани слики, се издвојува по својата двојна задна камера и неговиот дизајн со метални завршетоци што го поставуваат на ниво на кој било терминал од таканаречената палета на висока класа.

Преку овој напис ќе ги знаеме сите информации што беа објавени утрово на настанот што го одржа Xiaomi. За жал, меѓу лошите вести, а тоа е дека не ќе биде сè добро, Овој Redmi Pro нема да достигне повеќе пазари од Кинезите барем засега, барем на официјален начин, нешто што веќе се случува со другите уреди на кинескиот производител.

Прво на сите, ние ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Redmi Pro;

 • 5,5-инчен OLED екран со Full HD резолуција и простор за боја NTSC
 • Mediatek Helio X25 64-битен процесор од 2,5 GHz во највисока верзија. Во основната верзија ќе видиме процесор Helio X20
 • RAM меморија од 3 или 4 GB во зависност од моделот што го купуваме
 • 32, 64 и 128 GB внатрешна меморија со можност за проширување со користење на microSD картички
 • Двојна задна камера со сензор од 258 мегапиксели Sony IM13 и сензор од 5 мегапиксели Самсунг
 • Батерија од 4.050 mAh што ќе ни понуди голема автономија како што потврди Xiaomi
 • Двојна SIM-картичка со можност за користење на приклучок за SD-картичка
 • Преден читач на отпечатоци
 • Достапно во 3 бои за избор: златна, сребрена и сива

Со оглед на овие карактеристики и неисправности, сигурно малкумина од вас се сомневаат дека се соочуваме со повеќе од интересен мобилен уред и дека благодарение на неговата цена наскоро ќе стане една од најголемите starsвезди на мобилниот телефон на конкурентската телефонија.

Xiaomi

Двојната камера, нов белег на Xiaomi

Xiaomi Redmi Pro има свој одличен белег двојна камера што веќе ја видовме во другите мобилни уреди кои се веќе присутни на пазарот. Ова има два различни сензори, еден од 13 мегапиксели направени од Сони и друг што носи печат на Самсунг, кој има 5 мегапиксели И тоа според кинескиот производител ќе овозможи фаќање на длабочина и контури.

Xiaomi Redmi Pro

Меѓу придобивките на оваа нова камера е и Можност за фотографирање на отворот f / 0.95 со исто така оптимизација на фокусот и бојата, можноста за примена на ефектите на боке во реално време и воопшто можноста за правење слики со огромен квалитет и дефиниција, споредливи со скоро сите други терминали на пазарот.

Сликите прикажани од Xiaomi на настанот се несомнено со огромен квалитет, иако како што сите знаеме во овој вид настани, прикажани се само скоро совршени слики, а не некои што се направени во нешто комплицирани ситуации, на пример во светло.

Перформанси и карактеристики на овој Xiaomi Redmi Pro

Xiaomi денес го претстави новиот Redmi Pro во две различни верзии, што ќе ни понуди огромна изведба и во двата случаи, и кој го има процесорот Mediatek Helio X20 за најосновниот модел (3 GB RAM меморија и 32 GB внатрешна меморија) и Helio X25 за првите два модела.

Двата процесори, особено во случај на оној што го монтира терминалот со повисоки перформанси, губи малку земја со популарниот Qualcomm Snapdragon 820, но тој продолжува да ни нуди многу добри перформанси, и без сомнение никогаш не треба да ги заборавиме цената со која овој нов смартфон ќе се појави на пазарот и што ќе ја видиме следно.

Што се однесува до внатрешното складирање, на пазарот ќе пристигнат три различни верзии од 32, 64 и 128 GB складирање., што во сите случаи можеме да го прошириме со користење на microSD картички. Xiaomi не става ограничувања на складирањето во овој случај или во кој било друг и ова е несомнено одлична вест за сите корисници.

Конечно мора да зборуваме за батеријата што има 4.050 mAh и која според кинескиот производител ќе ни понуди огромна автономија, која мора да ја провериме штом Redmi Pro е достапен на пазарот, нешто што ќе се случи многу наскоро.

Цена и достапност

Redmi Pro

Уште еднаш Xiaomi успеа да развие интересен мобилен уред, кој може да се пофали со многу нешта, но пред се со својата цена и дека неговото пристигнување на пазарот ќе биде практично непосредно. И дали е тоа Овој Xiaomi Redmi Pro ќе се најде во продажба во Кина на 6 август.

Во моментов не е познато дали овој мобилен уред официјално ќе пристигне во други земји, иако со целосна безбедност во Шпанија и другите европски земји ќе мора да го набавиме преку трети страни или директно од кинески продавници со последователен ризик.

Подолу ви ги покажуваме цените на различните верзии на Rredmi Pro кои ќе се појават на пазарот;

 • Redmi Pro со 32 GB простор и Helio X20: 204 евра
 • Redmi Pro со 64 GB простор и Helio X25: 231 евра
 • Redmi Pro со 128 GB простор, 4 GB RAM и Helio X25: 272 евра

Со оглед на овие цени со кои овој нов смартфон Xiaomi ќе се пласира на кинескиот пазар (ќе треба да се види со кои цени ќе достигне до Европа и Шпанија), нема сомнение дека се соочуваме со повеќе од интересен терминал и дека осигурувањето ќе им даде многу војна на другите уреди на Samsung, Huawei или LG.

Што мислите за овој нов Xiaomi Redmi Pro?. Кажете ни го вашето мислење и вашите размислувања за овој терминал во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.