PNY XLR8, гејмерски SSD со конкурентна цена [Преглед]

Дисковите со цврста состојба стануваат с and попопуларни, дури и меѓу гејмерите кои бараат голем капацитет за складирање со цел да се развие целата ваша библиотека за видео игри. Овој пат ви носиме SSD со висок капацитет и брзина со двојна употреба, тој служи и за вашиот компјутер игри за да ја проширите меморијата на вашиот PlayStation 5 (PS5).

Ајде да ги разгледаме сите негови карактеристики и зошто станува толку интересна алтернатива со оглед на односот квалитет / цена.

Дизајн и пакување

ова XLR8 CS3040 е SSD диск M.2 NVMe XNUMX -та генерација со целосно интегриран преголем ладилник. Понудено во три варијанти за складирање: 500GB, 1TB и 2TB. Во нашиот случај, ние ја анализираме верзијата со 1 ТБ и мораме да кажеме дека тоа ни даде добар резултат.

Пакувањето е доста добро, Зад картонската кутија има милиметарска пластична кутија, а внатре го имаме SSD -уредот веќе монтиран со неговиот голем ладилник. Овој ладилник, кој има предна и задна шасија, е изработен од алуминиум со мат јаглеродна боја и е споен од двете страни со помош на термичка паста. На страните, имаме вкупно шест завртки што ќе ни овозможат да се ослободиме од овој ладилник, како што беше нашиот случај, во кој одлучивме да го отстраниме за да го инсталираме во Play Station 5 (PS5).

Технички карактеристики

Како што рековме порано, имаме хард диск со цврста состојба со M.2 2280 форма фактор и интерфејс PCIe Gen4 x4. Сето ова ни дава на хартија до 5.600 MB / s во однос на перформансите за читање и до 4.300 MB / s во однос на перформансите на пишување. Во нашите тестови, како што можете да видите во видеото што го води овој преглед, ние ги надминавме проценетите брзини на читање и брзините за пишување се исполнети.

На овој начин, PNY нуди петгодишна гаранција и интегрирана техничка поддршка, на која не моравме да одиме во моментов, и се надеваме дека ќе се случи. Во однос на перформансите на SSD, поради важните пропорции на неговиот ладилник не најдовме никаков проблем во развојот на неговите температури, тој ја работи својата работа повеќе од ефикасно и особено добро. ИЗатоа одлучивме да го тестираме инсталирањето во слотот за проширување SSD на PS5 и перформансите беа особено поволни, давајќи подобри читања од оние што ги нуди брендот, нешто што треба да се има предвид, бидејќи во другите SSD дискови кои ветуваат отчитување до 7000 MB / s, резултатите што ги нуди анализата на PS5 се пониски од понудените.

Мислење на уредникот

Овој SSD има цена од околу 185 евра на Амазон, Каде што досега има добиено повеќе од 4.000 оцени со просек од над 4,5 starsвезди, што ја потврдува неговата вредност за парите, и ние го потврдивме ова. Тој нуди поевтина цена за складирање од другите алтернативи како што се Samsung или Western Digital, и во моментов се чини дека нема причина да се одлучите за конкуренцијата, освен ако не сакате да имате брзина на читање поблиску до 7.000 MB / s, каде што оваа PNY XLR8 3040 не пристигнува.

Неговата разноврсност, како што рековме, ќе ви овозможи да ја користите и на компјутер, како и да ја проширите меморијата на лаптоп, па дури и вашиот Sony PS5. Како и да е, ова XLR3040 CS2 М.8 PNY е добра опција за вредност за парите за оние што бараат најсоодветна, функционална и со доверба во аспектот на корисноста.

Добрите

 • Прочитајте повеќе од 5.600 MB / s
 • Добар пакет
 • Прилагоден квалитет / цена

Contras

 • Тешко е да се отстрани ладилникот
 • Нема завртки или кутија за замена

Добрите и лошите страни

XLR8 CS3040
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
184
 • 80%

 • XLR8 CS3040
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Читање
  Уредник: 80%
 • Пишување
  Уредник: 70%
 • Дисипација
  Уредник: 95%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)