Xperia 1 II и Xperia 10 II се новата посветеност на Sony кон високиот и средниот опсег

Јапонската мултинационална беше една од компаниите што предизвика, заедно со други, MWC да не се одржи оваа година, објавувајќи дека поради коронавирусот не сака да го изложи на ризик здравјето на своите работници, посетители и клиенти. Во најавата за откажување на вашето присуство на MWC 2020, Sony го одреди датумот на поднесување за 24 февруари.

Како што објави јапонската компанија, Сони официјално го претстави својот нов обложувајте се на светот на телефонијата со два интересни терминалиИ за високиот и за средниот опсег и каде што фотографијата има многу важна тежина. Ако сакате да ги знаете сите детали за облогот на Сони, ве поканувам да продолжите да читате.

Sony Xperia 1 II

Екран 6.5 инчен OLED - 21: 9 - 4k резолуција
Процесор Qualcomm Snapdragon 865
RAM меморија 8 GB
складирање 256 GB
Задни камери Главен 12 mp - широк агол 12 mp - телефото 12 mp - TOF сензор
Предна камера 8 мпх
Batería 4.000 mAh
Андроид верзија Андроид 10 со слој за прилагодување
Димензии 166x72x7.9 мм
тежина 181 грамови
цена Да бидат објавени

Sony обложува на сè со Xperia 1 II, паметен телефон со кој управува најновиот процесор на Qualcomm, Snapdragon 865, придружен со 8 GB RAM меморија, RAM меморија која се чини малку фер, како батеријата да може лесно да управува со екран со 4k резолуција.

Денес, понудете А. Екранот со резолуција од 4k нема смисла, бидејќи потрошувачката на батерија што ја нуди е превисока за толку мал екран, и покрај фактот дека се почесто се троши мултимедијална содржина на паметниот телефон.

Во фотографскиот дел, еден од најважните денес во светот на телефонијата, најдовме три камери: Главна моќност од 12 mp со отвор на отвор f / 1.7 и 24 mm, широк агол од 12 mp со отвор на отвор f / 2.2 и 16 mm, телефото 12 mp со отвор на отворот f / 2.4 и TOF сензор што е одговорен за мерење на длабочината на полето . Предната камера достигнува 8 mpx.

Како што се очекуваше, овој нов терминал ќе се појави на пазарот со Андроид 10 и покрај моменталниот тренд на пазарот, Sony продолжува да се обложува на приклучокот за слушалки. Отпорноста на терминалот кон надворешни елементи е ограничена на IP65 / 68 сертификатите, отпорност на прскање и прашина што можеме да ги најдеме кај повеќето паметни телефони на пазарот.

Xperia 1 II ни овозможува снимање видеа во 4K HDR формат до 60 fps, овозможувајќи ни рачно да ја прилагодиме и експозицијата и рамнотежата на белото, нешто што многу малку терминали ни нудат денес и што, без сомнение, е една од предностите на овој терминал.

Sony Xperia 10 II

Xperia 10 II

Екран 6 инчи OLED - 21: 9 - FullHD +
Процесор Qualcomm Snapdragon 665
RAM меморија 4 GB
складирање 128 GB
Задни камери Широк агол од 12 mpx - телефото со 8 mpx - ултра широк агол од 8 mpx
Предна камера 8 мпх
Batería 3.600 mAh
Андроид верзија Андроид 10 со слој за прилагодување
Димензии 157x69x8.2 мм
тежина 151 грамови
цена Да бидат објавени

Xperia 10 II

Облогот за среден опсег на Sony се нарекува Xperia 10 II, облог кој исто така го вклучува процесорот Snapdragon 665 на Qualcomm, придружуван од 4 GB RAM меморија, RAM меморија малку фер за она што можеме да го најдеме во моментов на пазарот.

Во фотографскиот дел, наоѓаме и три камери, како неговиот постар брат, но не со ист квалитет и резолуција. Трите леќи што ги нуди Xperia 10 II се составени од широк агол од 12 mp, телефото од 8 mpx и ултра широк агол од 8 mp.

Екранот ни нуди а FullHD + резолуција со формат 21: 9, идеален формат за уживање во филмовите, батеријата достигнува 3.600 mAh и управувана е од најновата верзија на Android, моментално достапна на пазарот. Овој модел, како Xperia 1 II, исто така, продолжува да се обложува на приклучокот за слушалки, сè пореткиот тренд на пазарот.

Sony Xperia 1 II наспроти Sony Xperia 10 II

Xperia 1 II

Ако ви е јасно дека вашиот нов паметен телефон ќе биде Sony, но не сте сигурни која од двете опции што Sony ги претстави ги задоволува вашите потреби, подолу ви прикажуваме компаративна табела каде што можете да ги најдете сите спецификации на секој од овие терминали.

Xperia 1 II Xperia 10 II
Екран 6.5 инчен OLED - 21: 9 - 4k резолуција 6 инчи OLED - 21: 9 - FullHD +
Процесор Qualcomm Snapdragon 865 Qualcomm Snapdragon 865
RAM меморија 8 GB 4 GB
складирање 256 GB 128 GB
Задни камери Главен 12 mp - широк агол 12 mp - телефото 12 mp - TOF сензор Широк агол од 12 mpx - телефото со 8 mpx - ултра широк агол од 8 mpx
Предна камера 8 мпх 8 мпх
Batería 4.000 mAh 3.600 mAh
Андроид верзија Андроид 10 со слој за прилагодување Андроид 10 со слој за прилагодување
Димензии 166x72x7.9 мм 157x69x8.2 мм
тежина 181 грамови 151 грамови
цена Да бидат објавени Да бидат објавени

Sony е водечки производител на модули за фотоапарати на пазарот, сепак, е еден од најлошите производители кога станува збор за извлекување максимум од него и во повеќето случаи, никогаш не успева да ги достигне врвните позиции на различното рангирање со најдобрите камери на паметните телефони. Дали оваа година ќе биде исклучок? Haveе треба да почекаме на првите анализи за да видиме дали, одеднаш, Сони е придружен со добар софтвер за обработка на камерата на двата уреди, особено Xperia 1 II, највисокиот модел со кој сака да добие основа на пазар заедно со Самсунг и Епл.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.