Xperia X, новото семејство на паметни телефони од Sony

Sony

Светскиот мобилен конгрес официјално започна денес, иако во реалноста тоа го стори вчера со голем број настани во кои може да се сретнеме, на пример Samsung Галакси S7 или да се LG G5, и тоа го стори со рана презентација од Sony. Во него, јапонската компанија нè изненади сите со официјално претставување на нова палета на мобилни уреди, крстени со името на Sony Xperia X.

Во моментот ќе има три нови терминали што го сочинуваат ова семејство; Xperia X, XA и X перформанси. Одговорните за нивно објавување не биле ниту повеќе ниту помалку од Казуо Хираи, извршен директор на компанијата и Хироки Тотоки, шеф на Сони Мобиле.

Следно, ќе разгледаме секој од новите мобилни уреди на Sony, кои споделуваат 5-инчен екран и секако ќе ја имаат најновата верзија на оперативниот систем Андроид.

Sony Xperia X перформанси

Sony Xperia Performance е најмоќниот од трите нови паметни телефони што Sony ги претстави денес и има карактеристики и спецификации на таканаречената палета од високата класа. Пред сè, треба да потенцираме дека овој терминал има процесор Кученце 820 од Qualcomm, многу сличен на она што можеме да го видиме кај LG G5.

Се соочуваме со еден од најдобрите процесори што можеме моментално да ги најдеме на пазарот, па затоа е тешко да се размисли што може да ни понуди Sony во следната Xperia Z6 што според гласините би можело да се претстави во наредните недели.

Овој Snapdragon 820, поддржан од 3 GB RAM меморија, треба да помести 5-инчен екран со Full HD резолуција. Што се однесува до камерата ќе има сензор од 23 мегапиксели кој вклучува хибриден систем со многу брзо фокусирање. Според Сони, тој ќе може да се фокусира за само 0,1 секунда, иако мора да го провериме ова во прво лице за да го потврдиме.

Конечно, можеме да ви кажеме дека ќе ни понуди внатрешно складирање од 32 GB, кое може да се прошири со microSD картичка и батерија од 2.700 mAh, што се чини повеќе од доволно за големината на екранот и процесорот што ги монтира овој нов мобилен уред на Sony.

Sony Xperia X

Еден чекор подолу се наоѓаме во ова семејство со Sony Xperia X во кој ќе го најдеме истиот екран, со иста резолуција, иако чекор понапред во однос на моќноста во споредба со Xperia X Performance.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Sony Xperia X;

 • 5-инчен екран со FullHD резолуција
 • Процесор Snapdragon 650
 • 3GB RAM меморија
 • 23 мегапикселна главна камера
 • Предна камера од 13 мегапиксели
 • 69.4 x 142.7 x 7.9 mm, 153 g
 • Батерија од 2.650 mAh
 • 32GB / 64GB + микроSD
 • Андроид 6.0 слез
 • Страничен читач на отпечатоци

Овој Xperia X кога ќе се појави на пазарот можеби ќе стане еден од најдобрите терминали на таканаречениот среден опсег, исто така има извонредна камера, за жал и како што знаеме подоцна, ќе треба да чекаме премногу долго за да да можеме да уживаме во овој нов терминал во наши раце.

Sony Xperia XA

Последниот член на новото семејство е Xperia XA што нуди три главни промени во споредба со другите терминали. Резолуцијата на екранот паѓа на 720p, процесорот е MediaTek MT6755 и конфигурацијата на камерите станува 13 и 8 мегапиксели.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Sony Xperia XA;

 • Димензии: 143,6 x 66,8 x 7,9 mm
 • Тежина: 137 грама
 • 5-инчен екран со HD резолуција
 • Процесор MediaTek MT6755
 • 2GB RAM меморија
 • 2300mAh батерија
 • 13 мегапикселна камера Exmor RS
 • Предна камера од 8 мегапиксели
 • 16 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD картичка
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow

Цена и достапност

Како што потврди и самата Sony, ќе мора да почекаме до следниот јуни за да можеме да купиме кој било од трите члена на семејството Xperia X, кој ќе биде достапен во следните бои; Бело, графитно црно, варово злато и розово злато.

Во моментов не знаеме никакви детали за цената, иако гледајќи го преостанатото време за да стигнат до пазарот, не мислам дека е премногу потребно да се знае цената во моментот. Се разбира, можеби знаејќи дека цената не е премногу конкурентна, јапонската компанија изјави дека тие ќе стигнат до пазарот вклучително и различни официјални додатоци.

Мислење слободно

Откако станав порано отколку кога одам на работа секој ден за да присуствувам на настанот на Сони, вистината е дека очекував нешто повеќе и тоа е дека јапонската компанија официјално претстави три нови терминали, за кои би можеле да кажеме дека се повеќе од исти веќе виделе одново и одново.

Сони минува низ тешко време на пазарот на мобилни телефони и можеби тоа е поради работи како што ги видовме денес на MWC. Членовите на семејството Xperia X се многу добри терминали, но никој од нив не нуди ништо ново или нешто ново со кое може да ги освои корисниците. За да го вратите изгубениот удел на пазарот, треба да направите повеќе од само добри уреди, и да повторувате одново и одново нешто што работеше пред неколку години, нема да го донесе Sony никаде.

Можеби ова „Слободно мислење“ требаше да го чува за мене и никогаш да не го изнесе на виделина, но тоа е тоа стани рано да видиме Xperia Z5 повторно со нов процесор и со нови бои, мислам дека не вреди и дека Сони нема да даде премногу резултат. Исто така и конечно, зошто да се претстави нов смартфон во февруари, а потоа да не се стави во продажба до јуни?

Што мислите за новите членови на семејството Xperia X официјално претставени денес на MWC?. Може да ни го кажете вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Повеќе информации - блогови.sonymobile.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.