XPlay7 на Vivo ќе биде првиот паметен телефон со 10 GB RAM меморија

За неколку години, RAM меморијата на мобилните уреди се зголемува скоро експоненцијално. Кога имавме 4 GB меморија повеќе од доволно, уредите со 6 GB започнаа да се појавуваат на пазарот. Во текот на изминатата година, неколкумина беа производители што тие започнаа да имплементираат 8 GB RAM меморија.

Следниот чекор е 10 GB. Во моментов, се чини дека никој од главните производители не презеде чекор, бидејќи управител ќе биде азискиот производител Vivo со XPlay7, терминал со кој ќе управува 10 GB RAM меморија и најновиот процесор од Qualcomm, Snapdragon 845.

Ако обично ги следите вестите за телефонскиот сектор, сигурно оваа фирма ќе звучи како вас затоа што стана производителот што продава најмногу паметни телефони во Кина, придружуван од друг новодојденец наречен Oppo, кој ги истера Xiaomi, Samsung и Apple од Врвот 3 во последниве години. Но, веројатно е дека овој производител ви звучи познато, бидејќи тој прв го интегрираше сензорот за отпечатоци под екранот со X20 Plus, уред со нешто фер карактеристики, што ќе се појави на пазарот за 550 евра за да се промени.

Но, XPlay7, не само што ни нуди 10 GB RAM и Snapdragon како главни карактеристики, туку освен што го интегрира и сензорот за отпечатоци под екранот, тој ни нуди дисплеј со корисна покриеност од 92,9% и резолуција од 4k, систем за двојна задна камера со оптички зум од 4x и технологија за отклучување на лице, која ни овозможува да го отклучуваме уредот со лицето. Што се однесува до внатрешната меморија, производителот ќе лансира две верзии од 256 и 512 GB. Во моментов, не го знаеме датумот на презентација или нејзината официјална цена, но ќе бидеме внимателни да ве известиме навремено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.