YouTube Kids е ажуриран и сега дозволува блокирање видеа и канали

Google

Пред неколку дена, додека мојот син уживаше на YouTube Kids со својот таблет, видов неколку видеа чија содржина не изгледаше соодветна на вредностите што се обидувам да му ги всадам на мојот син. Штом времето поставено за неговата употреба помина низ апликацијата, се обидов да побарајте опција што ќе ми овозможи да ја блокирам содржината на некои видеа или цели канали, како да може да се направи преку апликацијата YouTube за сите екосистеми во кои е достапна. Но, за жал, таа опција не беше достапна, што ја покрена опцијата дали апликацијата YouTube Kids е добро дизајнирана или е направена без навистина да се земе предвид публиката за која е наменета.

youtube-деца-1

За среќа, апликацијата е ажурирана неколку дена, овозможувајќи ни, конечно, контролирајте повеќе видеа што сакаме да бидат прикажани во апликацијата кога ќе му го оставиме на нашиот син. На овој начин, апликацијата веќе ни овозможува да блокираме конкретни канали или видеа, особено. За да можеме да ја блокираме содржината што не сакаме да ја гледаме, треба само да кликнеме на трите точки лоцирани на горниот дел од видеата за да прикажеме опаѓачко мени каде што ќе ни даде можност да го блокираме видеото или целиот канал во пронајденото.

YouTube Kids се појави на пазарот пред нешто повеќе од една година, но првично беше достапен само во САД, што во голема мера ја ограничило неговата употреба и проширување како и опции за конфигурација или предлози од корисниците. Неколку месеци апликацијата е веќе достапна во голем број земји меѓу кои наоѓаме: САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Аргентина, Колумбија, Мексико, Чиле, Перу, Бразил, Нигерија, Кенија, Јужна Африка , Гана, Уганда, Зимбабве, Танзанија, Малезија, Филипини, Индија и Сингапур.

Јутјуб Детска
Јутјуб Детска
Развивач: Google LLC
цена: слободен
YouTube Kids
YouTube Kids
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.