Zerodium нуди до 500.000 УСД за оние кои ќе успеат да го хакираат WhatsApp

WhatsApp ќе ги интегрира плаќањата

Веќе некое време, многумина се хакери кои играа фундаментална улога во различни екосистеми, како што е „iOS“, без повеќе да одат понатаму, и кои престанаа да бидат активна членка на „jailbreak“, софтвер со кој секоја апликација може да се инсталира на „iPhone“. заобиколувајќи го ограничувањето на Apple, да се приклучи во редовите на различни безбедносни компании или да работи за нив во замена за сочните награди што обично ги нудат. Гугл, Фејсбук, Мајкрософт и Епл се компаниите кои плаќаат најдобро на сите оние луѓе кои откриваат грешка или метод за корумпирање на нивните услуги. Но, ниту една од овие компании не е способна да издвои 500.000 УСД за овие видови ранливости на нула ден, освен Зеродумот.

Ранливоста на нулта ден се оние што се присутни во оперативните системи или апликациите од нивното создавање и нивниот творец не е свесен за тоа, па оттука и нивното име. Овие видови ранливости се најбарани и наградени од компаниите. Zerodium е компанија која е посветена на охрабрување на сите видови хакери да ги пронајдат овие видови ранливости, но не и да ги користат, туку подоцна да ги продаваат главно на владите.

Најновата најава што компанијата ја објави ни покажува како е подготвена да плати на секој хакер кој ви нудат ранливост на нулта ден во WhatsApp, Signal, WeChat, Telegram, Viber, Faceboom Messenger и iMessage. „Сигнал“ е една од апликациите за пораки што стекна голема популарност во последните месеци, особено по пристигнувањето на Доналд Трамп на претседателската функција во Соединетите држави.

Но, ова не е најголемата награда што Зеродум им ја нуди на хакерите. Моментално нуди 1,5 милиони долари за оние хакери кои успеваат да најдат ранливост на нула дена што овозможува пристап до iPhone на Apple, со што се заобиколуваат сите безбедносни системи што ги нуди iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.