Çfarë është një hoverboard dhe si funksionon ai

bordi fluturues

Hoverboard është bërë një nga produktet më të njohura të tregut në të gjithë botën. Isshtë një kategori që nuk ka dalë në treg për shumë kohë, por ka arritur të fitojë një legjion të madh ndjekësish në të gjithë botën. Edhe pse ka shumë konsumatorë që nuk e dinë shumë mirë se çfarë është apo dobia e këtij produkti.

Prandaj, Tjetra do të flasim për ato që janë hoverboards dhe për çfarë shërbejnë. Meqenëse është një produkt që po e shohim me shumë frekuencë në treg, dhe nuk duket se popullariteti i tij do të kalojë së shpejti. Kështu, kemi më shumë informacion rreth tyre. Gati për të mësuar më shumë?

Çfarë është një hoverboard

bordi fluturues

Isshtë pyetja kryesore që shumë konsumatorë i bëjnë vetes, pasi që shumë nuk e dinë se nga çka përbëhet ky produkt. Më shumë gjasa, ne kemi parë më parë një foto, video ose e kemi parë në një dyqan, por nuk jemi të qartë për dobinë ose funksionimin e saj.

Mund të thuhet se një hoverboard është një evolucion i patinave ose patinave. Shtë një automjet elektrik, të cilin mund ta shohim si një evolucion i patinave dhe segways klasike. Në fakt, për sa i përket funksionimit, duket shumë si segway, megjithëse ata marrin elementë nga dy shembujt që përmendëm. Shtë një mjet transporti, i krijuar për t’u përdorur kryesisht në qytet. Të paktën, në çdo rast, në distanca të shkurtra.

Një hoverboard përbëhet nga një platformë, ku kemi një hapësirë ​​në të cilën vendosim këmbët. Në të dy anët e platformës, kemi dy rrota, me madhësi të ndryshueshme (midis 6 dhe 8 inç është më e zakonshmja). Personi që e përdor atë duhet të qëndrojë në këmbë gjatë gjithë kohës kur e përdor. Mund të arrijë një shpejtësi deri në 10 kilometra në orë, megjithëse varet nga fuqia e motorit të secilit model.

Ka shumë mundësi që ju keni dëgjuar më parë për një hoverboard. Por nuk është emri i vetëm me të cilin njihen këto lloje të produkteve. Ka emërtime të tjera, të cilat mund t'i keni dëgjuar në ndonjë rast, të tilla si overkart, skuter vetë-balancues ose skateboard elektrik. Ato nuk janë aq të zakonshme sa termi hoverboard, por nëse i hasni ndonjëherë këto fjalë, dijeni se çfarë do të thonë.

Amazona

Siç kemi përmendur, janë bërë një opsion shumë i popullarizuar për të kaluar nëpër qytet. Isshtë një mjet transporti mjaft i rehatshëm, është i shkathët dhe gjithashtu ekologjik. Meqenëse ato janë 100% elektrike, kështu që asgjë nuk do të ndotet me përdorimin e tyre. Ata gjithashtu kanë avantazhin e të qenit të vogël në madhësi, gjë që i bën ata të lehtë për t'u transportuar.

Falë popullaritetit të tyre, shumë prodhues kanë hedhur pajisje shtesë për këto pajisje të tilla si sedilja falë të cilave ne i transformojmë ato në një kart hoverboard, në një mënyrë të tillë që ne jemi ulur sikur të ishte një makinë elektrike, me argëtimin që supozon.

Si funksionon një hoverboard

Për sa i përket dizajnit, hoverboard-et zakonisht nuk ndryshojnë shumë nga një model në tjetrin, ndoshta madhësia e rrotave është e ndryshme, pozicioni i dritave ose ngjyra janë. Por dizajni mbetet mjaft i njëtrajtshëm. Isshtë i përbërë nga një platformë me dy hapësira në të cilat vendosen këmbët, përveç që ka dy rrota në anët e platformës, siç mund ta shihni në foto. Ata zakonisht kanë dy motorë, në secilën anë të platformës.

Hoverboard-et punojnë me bateri, të cilat zakonisht janë litium. Një bateri që mund ta rimbushim lehtësisht në shtëpi me karikuesin që ata zakonisht sjellin. Ne gjithashtu kemi një sërë sensorë në to, siç janë xhiroskopët. Ata janë përgjegjës për zbulimin e peshës së personit që e përdor atë në atë kohë, për të ruajtur ekuilibrin në çdo kohë. Aspectshtë aspekti më i rëndësishëm, sepse personi që e përdor atë do të duhet të qëndrojë gjatë gjithë kohës.

Amazona

Të jesh në gjendje të drejtosh hoverboard-in, si të duash të shkosh në një drejtim specifik, përdoruesi do të duhet të bëjë një lëvizje që e tregon atë, me këmbët tuaja. Lëvizje të tilla si shtypja përpara, në anët për t'u kthyer ose prapa, në mënyrë që automjeti do të lëvizë në drejtimin që ne dëshirojmë. Shtë një pjesë kryesore e këtij lloji të produktit, edhe pse veçanërisht në fillim, është e vështirë t'i ngasësh ato. Isshtë çështje praktike.

Krahasimi i modeleve të Hoverboard

Pasi të dimë më shumë se çfarë është një hoverboard, përveç funksionimit të tij, Ne paraqesim më poshtë disa modele aktualisht të disponueshme në treg. Në këtë mënyrë, ne mund të shohim ndryshimet midis këtyre modeleve, të cilat do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë llojet e ndryshme të hoverboard-eve që aktualisht jemi në dispozicion. Përveç kësaj, mund të gjeni një që ju duket interesant.

Hiboy TW01-0006

Hiboy TW01-0006 Ne fillojmë me këtë model, i cili i përket një prej markave më të njohura dhe më të vlerësuarat në këtë segment. Bëhet fjalë për një hoverboard me rrota me madhësi 6,5 inç, e cila është më e vogla dhe më e zakonshmja në treg. Ato janë rrota rezistente, të cilat ngjiten mirë në asfalt dhe parandalojnë rrëshqitjen, diçka që pa dyshim i jep pajisjes siguri të madhe. Gjeni dy motorë 250 W, në secilën prej rrotave.

Ky hoverboard arrin një shpejtësi maksimale prej 12 km / orë, ndërsa na jep një distancë prej 20 km. Karikimi i parë duhet të bëhet brenda natës, rreth tetë orë, por pasi të bëhet kjo, sa herë që mbaron, zakonisht 2-3 orë janë të mjaftueshme për t'u ngarkuar plotësisht. Pesha maksimale që mbështet është 100 kg, gjë që duhet ta marrim parasysh kur ne ose dikush tjetër do ta marrim atë.

Kemi fenerë LED në pjesën e përparme të tij, të cilat lejojnë që hoverboard të shihet gjatë natës ose në situata me shikim të dobët, siç është mjegulla. Ne gjithashtu duhet të përmendim praninë e parakolpave të gomës, të cilat do të zbusin goditjet e mundshme, duke parandaluar dëmtimin e bordit të bordit. Një model cilësor, e cila për shkak të madhësisë së saj është ideale për të gjithë familjen, veçanërisht fëmijët, sepse mund të jetë më e lehtë dhe më e lehtë për tu trajtuar.

Nëse jeni të interesuar për këtë model, aktualisht Isshtë në dispozicion me një çmim prej 185,97 euro në Amazon, një zbritje prej 38% krahasuar me çmimin e tij origjinal. Nuk u gjet asnjë produkt.Mund ta blini këtu »/].

SmartGyro X2 Bardhë 

SmartGyro X2 Bardhë

Një tjetër prej markave më të njohura në segmentin hoverboard, dhe një model që është një nga shitësit më të mirë dhe ka vlerësimet më të mira nga konsumatorët dhe ekspertët. Ashtu si pajisja e mëparshme, ka rrota me madhësi 6,5 inç. Këto janë rrota që dallohen për rezistencën e tyre dhe për t'iu përmbajtur në mënyrë të përsosur asfaltit, duke lejuar ngasje të sigurt në çdo kohë me të.

Shpejtësia që mund të arrijmë me këtë hoverboard është midis 10 dhe 12 km / orë, varet nga situata. Isshtë një shpejtësi e zakonshme në këtë lloj produkti, e cila na lejon të lëvizim mjaft rehat në qytet. Ka një kapacitet baterie prej 4.000 mAh, i cili na ofron një distancë deri në 20 kilometra. Karikimi zakonisht zgjat rreth tre orë për të përfunduar. Përveç kësaj, ne gjithmonë mund të monitorojmë statusin e tij, pasi që ka një tregues të baterisë në vetë hoverboard.

Pesha maksimale që mbështet ky model është 120 kg, gjë që duhet ta kemi gjithmonë në mendje. Ka drita të përparme LED, të cilat do të na lejojnë ta shohim atë në të gjitha llojet e situatave. Në këtë hoverboard specifik është e nevojshme të theksohet prania e Bluetooth. Do të na lejojë ta sinkronizojmë me smartphone-in tonë dhe të jemi në gjendje të luajmë muzikë në hoverboard, falë altoparlantëve të tij. Një opsion shumë argëtues në këtë drejtim.

Possshtë ndoshta një nga hoverboard më të mirë që jemi aktualisht në dispozicion në treg. Mund ta gjejmë me një çmim prej 189 euro në Amazon, i cili është një çmim i mirë, nëse marrim parasysh specifikimet e tij të mira. Nëse jeni të interesuar për këtë hoverboard, mundeni SmartGyro X2 UL Bardhë -...blini në këtë link »/].

Hiboy TW01S-UL

Hiboy TW01S-UL

Modeli i tretë që ju paraqesim i përket të njëjtës markë si e para në listë. Një nga markat më të njohura të hoverboard në treg. Përsëri, Isshtë një hoverboard që ka rrota 6,5 inç në madhësi. Kjo e bën atë më të vogël në përmasa, që do të thotë se ngasja e tij mund të kryhet edhe nga fëmijë, të cilët nuk do të kenë probleme gjatë trajtimit të tij.

Shpejtësia maksimale që mund të arrihet me përdorimin e saj është 12 km / orë, e cila është disi më superiore se modelet e tjera në të njëjtën gamë. Ndërsa autonomia është rreth 20 km. Karikimi zakonisht zgjat rreth tre orë për tu karikuar, nuk do të mbarojmë kurrë baterinë, sepse kemi një tregues, falë të cilit është shumë e lehtë të kesh kontroll mbi statusin e tij në çdo kohë. Kemi dy motorë me fuqi 250W, të cilët janë ata që ndihmojnë këtë pajisje për të arritur shpejtësinë maksimale, ato janë të vendosura në rrotat e saj.

Pesha maksimale që mbështet ky hoverboard është 100 kg. Isshtë një model më i thjeshtë, ndoshta më i thjeshti nga të tre, por është një mundësi e mirë për t'u marrë parasysh, veçanërisht nëse është për t'u përdorur nga të vegjlit. Ky hoverboard Availableshtë në dispozicion me një çmim prej 179,99 euro. Nuk u gjet asnjë produkt.Mund ta blini në këtë link »/].


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.