Çfarë byzylyk të zgjuar për të blerë për të dhënë në Krishtlindje

Krishtlindja po vjen. Nëse mendoni se ka ardhur koha ndaloni së dhuruari çorape, kravata, kolonja dhe mbathje Në përgjithësi, ajo që ata gjithmonë na japin dhe ne e japim në këtë periudhë të vitit, një byzylyk sasior mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për tu marrë në konsideratë.

Para së gjithash, duhet të kemi të qartë ndryshimet midis një byzylyku ​​sasior dhe një ore inteligjente. Ndërsa rripat e aktivitetit janë krijuar për të monitoruar aktivitetin tonë të përditshëm në çdo kohë pa shumë shtirje, megjithëse ka disa modele shumë të kompletuara, orët inteligjente bëjnë të njëjtën gjë, por me më shumë veçori, më shumë ekran dhe çmim më të lartë.

Ekrani më i madh i orëve inteligjente ju lejon të ekzekutoni disa aplikacione në vetë pajisjen përveç përgjigjes së thirrjeve dhe mesazheve nga aplikacionet e mesazheve të përdorura. Cfare ka me shume, përfshijnë GPS kështu që ata na lejojnë të ndjekim aktivitetin tonë sportiv në natyrë.

Një tjetër kufizim i orëve inteligjente është jetëgjatësia e baterisë, e cila në shumicën e rasteve nuk i kalon 24 orë. Kjo për faktin se nga njëra anë, ekranet e shumicës së këtyre pajisjeve integrojnë një ekran OLED ku mund të shfaqen çdo lloj imazhi, tekste të gjata dhe të tjera. Arsyeja tjetër është përdorimi i vazhdueshëm i GPS.

Për t'i dhënë fund krahasimit, në mënyrë që të jeni të qartë dhe shpejt të bëni dallimin midis byzylykut sasior dhe orës inteligjente, duhet të shikojmë çmimin. Ndërsa byzylykët që masin aktivitetin tonë sportiv ne mund t’i gjejmë nga 30 euro, orët e mira inteligjente (jo nokautet kineze) fillojnë në rastin më të mirë nga 100 euro.

Xiaomi My Band 4

Edhe pse është modeli më i njohur në treg, Unë kam vendosur ta vendos në pozicionin e parë pasi që do ta marrim si referencë në lidhje me pjesën tjetër të modeleve që do të rekomandojmë në këtë artikull.

Brezi i katërt i Ne Band 4 në fund të miratojë një shfaqje me ngjyra dhe një qime më e madhe se paraardhësit e saj, posaçërisht 0,95 inç. Kjo na lejon të marrim njoftime si për mesazhet ashtu edhe për thirrjet që marrim, por duke mos integruar një mikrofon, nuk mund t'u përgjigjemi thirrjeve ose mesazheve.

Bateria e Mi Band 4 arrin 20 ditë sipas prodhuesit, megjithëse me të vërtetë nuk i kalon 2 javë. Nuk ka një çip GPS, diçka mjaft e zakonshme në vlerësimin e rrathëve për shkak të çmimit të tyre dhe baterisë që ata kërkojnë.

Ai jo vetëm që monitoron aktivitetin tonë fizik nga dita në ditë siç janë distanca që kemi kaluar, hapat, kaloritë që kemi djegur ... por gjithashtu monitoroni rrahjet e zemrës sonë me kërkesë të përdoruesit jo automatikisht sikur të bëjnë vlerësuesit e tjerë.

Të gjitha të dhënat regjistrohen në aplikacionin Mi Fit, një aplikacion i pajtueshëm me iOS dhe Android. Hidhni Certifikimi IP68 dhe është i zhytur deri në 50 metra.

Modeli që mund të gjejmë si në Evropë dhe në Amerikën Latine është modeli pa çip NFC kështu që ne nuk mund ta përdorim atë për të bërë pagesa nga byzylyku ​​ynë.

Xiaomi Mi Band 4 ka çmim në Amazon të 32,99 euro.

Band nderi 5

Opsioni i dytë më i mirë që kemi në dispozicion në treg vjen nga dora e Hauwei me Band nderi 5. Kjo byzylyk është pak më i lirë se Xiaomi Mi Band 4 dhe praktikisht na ofron të njëjtat përfitime, përfshirë një ekran OLED 0,95 inç.

Sidoqoftë, ne gjejmë ndryshime të rëndësishme që mund të luajnë si në favorin tuaj ashtu edhe kundër jush, siç është autonomia që është 4 deri në 5 ditë dhe matja e nivelit të oksigjenit në gjak, një tipar që smartfonët e nivelit të lartë të Samsung-ut e ofruan nja dy vjet më parë, por është zhdukur.

Ashtu si Mi Band 4, nuk ka çip GPS, kështu që ne kemi nevojë për smartphone-in tonë për të ndjekur rrugën tonë në ajër të hapur kur shkojmë për një vrapim, një biçikletë ose thjesht për një shëtitje. Gjithashtu nuk na lejon të bëjmë pagesa përmes NFC pasi që i mungon ky çip.

Honor Band 5 është në dispozicion për 32,99 euro në Amazon.

Samsung Galaxy Fit e

Samsung gjithashtu ka hyrë në treg për të përcaktuar sasinë e rripave të dorës përmes Galaxy Fit dhe, një byzylyk me ekran bardh e zi. Ky model na lejon të përcaktojmë automatikisht të gjithë aktivitetin tonë sportiv duke përfshirë rrahjet e zemrës, hapat, ciklet e gjumit ...

Përparësia e tij kryesore ndaj pjesës tjetër të modeleve Xiaomi dhe Honor është se është rezistent ndaj pluhurit, ujit dhe goditjeve. sipas standardeve ushtarake. Nuk ka një çip GPS për të gjurmuar aktivitetin tonë fizik ose NFC.

Bateria arrin 4-5 ditë autonomi dhe informacioni që regjistron kjo pajisje mund të gjendet në aplikacionin Samsung Health, një nga aplikacionet më të mira me leje nga Garmin.

Samsung Galaxy Fit 3 është me çmim 29 euro në Amazon.

Fitbit Inspire HR

Fitbit është një nga veteranët në botën e matjes së rrathëve. Edhe pse është e vërtetë që ato nuk janë saktësisht të lira, cilësia e materialeve dhe informacionit që ato na ofrojnë Ne nuk do ta gjejmë në të dy modelet Xiaomi dhe Honor.

La Fitbit Inspire HR na ofron një autonomi prej 5 ditësh të plota, monitoron periodikisht rrahjet e zemrës si hapat, distanca e udhëtuar, minutat e aktivitetit. Shtë i aftë të zbulojë automatikisht llojin e sportit që po bëjmë për ta monitoruar atë.

Nuk ka një çip GPS, kështu që nuk është në gjendje të monitorojë ushtrimet në natyrë pa përdorur smartphone-in tonë. Ashtu si Mi Band 4, ai na ofron mundësi të ndryshme personalizimi kur përdorni rripa me ngjyra të ndryshme.

Fitbit Inspire HR është me çmim 79,90 euro në Amazon

Garmin Vivosport

Garmin është sinonim i cilësisë dhe qëndrueshmërisë kur bëhet fjalë për pajisjet sasiore. Gamin Vivosport është një nga rrathët e paktë sasiorë që ka një çip GPS për të ndjekur aktivitetin tonë fizik jashtë, kështu që është ideale për sportdashësit, pasi nuk është e nevojshme të dilni me celular.

Çipi GPS është përgjegjës për regjistrimin e rrugës nga e cila më pas nxjerr distancën e kaluar dhe shpejtësinë mesatare përmes aplikacionit fantastik që vendos në dispozicionin tonë, një nga më të mirat në treg.

Si një byzylyk i mirë sasior, ai gjithashtu na informon për kaloritë që djegim, monitoron gjumin tonë dhe gjithashtu na ofron informacion mbi sasia e oksigjenit në gjak.

Garmin Vivosport është me çmim të lartë 101,99 euro në Amazon


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.