Çfarë mund të bëjmë nëse smartphone ose Android ynë vidhet ose humbet? Hapat që ju rekomandojmë të ndiqni

Logos

Humbja ose vjedhja e smartphone-it tonë është përvojat më të këqija që mund të përjetohen sot në drejtim të elektronikës së konsumit, jo vetëm për të mirën materiale që supozon (çmimet janë gjithnjë e më të larta) por edhe për të mirën personale që normalisht kemi brenda.

Udhëzimet për të parandaluar që kjo të ndodhë janë të thjeshta, por jo gjithmonë efektive, pasi nuk varet vetëm nga kujdesi dhe vëmendja jonë që kemi. Google dhe Apple na ofrojnë disa mjete me të cilat mund të rikuperojmë pajisjen, por nëse nuk është e mundur të paktën ne mund të ruajmë të gjithë informacionin tonë personal. Nga fotot te të dhënat personale siç janë llogaritë bankare, adresat ose numrat e telefonit.

A është vjedhur apo humbur iPhone juaj?

Nëse pajisja që kemi humbur ose vjedhur është nga marka e mollës, procedura do të ndryshojë pavarësisht nëse e kemi të aktivizuar opsionin "Kërko", pasi që ky opsion varet nga fakti nëse mund ta kërkojmë terminalin vetë dhe ta kontrollojmë atë në distancë nga një pajisje tjetër mollë, ose nga vetë faqja e internetit.

Aktivizimi i këtij opsioni është i thjeshtë, duhet vetëm të fusim: cilësimet / Fjalëkalimet dhe llogaritë / iCloud / Kërko.

Pajisja e kërkimit

Ne kemi aktivizuar [Kërko] në iPhone tonë

Ju mund ta përdorni aplikacioni Kërko të përpiqeni të rikuperoni pajisjen tuaj ose të ndërmerrni veprime të tjera për të mbrojtur informacionin tuaj personal në një mënyrë të thjeshtë.

 1. Hyni tek iCloud.com në vetë faqen e internetit ose përdorni aplikacionin Kërko në një pajisje tjetër Apple.
 2. Gjeni pajisjen tuaj. Hapni aplikacionin Kërko në pajisjen tuaj me mollë ose shkoni në iCloud.com dhe klikoni në kërkim. Zgjidhni pajisjen që po kërkoni për të parë vendndodhjen e saj në hartë. Nëse pajisja është afër, mund ta bëni atë të lëshojë një tingull në mënyrë që ju ose dikush tjetër ta lokalizoni atë.
 3. Shëno si të humbur. Pajisja do të kyçet në distancë me një kod dhe mund të shfaqni një mesazh të personalizuar me numrin tuaj të telefonit që do të shfaqet në ekranin e kyçjes të pajisjes së humbur ose të vjedhur. Vendndodhja e pajisjes gjithashtu do të gjurmohet. Nëse keni Apple Pay me karta krediti të lidhura, do të bllokohet kur aktivizoni modalitetin e humbur.
 4. Raportoni humbjen ose vjedhjen në zyrat më të afërta të Policisë ose Gardës Civile. Ata do t'ju kërkojnë numrin rendor të terminalit në fjalë. Numri serik mund të gjendet në paketimin origjinal, faturë ose në iTunes nëse e keni të lidhur.
 5. Fshi përmbajtjen nga pajisja. Për të parandaluar që dikush të ketë qasje në të dhënat tona personale në çfarëdo mënyre, ne mund t'i fshijmë ato në distancë. Kjo masë është më ekstreme pasi që kur gjithçka të jetë eleminuar, ne fshijmë plotësisht kujtesën e terminalit tonë, duke eliminuar të gjitha kartat ose llogaritë e lidhura. Pasi të përdoret opsioni fshi të gjitha, pajisja nuk do të jetë më e zbulueshme si në aplikacion ashtu edhe në ueb iCloud. Vëmendje! Nëse pajisja është fshirë nga llogaria jonë pasi keni përdorur Fshij përmbajtjen, blloku i terminalit nuk do të jetë më aktiv, prandaj çdokush tjetër do të jetë në gjendje të aktivizojë dhe përdor terminalin.
 6. Informoni operatorin tuaj të telefonit celular për situatën tuaj për të marrë masat përkatëse, në mënyrë që parandaloni përdorimin e linjës tuaj të telefonit. Ju mund të mbuloheni nga disa sigurime nga operatori juaj.

Nëse keni kontraktuar Apple care + dhe është i mbuluar nga vjedhja ose humbja, mund të bëni një regjistrim pretendimi për pajisjen.

Pajisja e humbur

Ne nuk e kemi aktivizuar [Kërkimin] në iPhone tonë

Nëse për fat të keq nuk e kemi të aktivizuar këtë opsion në iPhone-in tonë nuk do të jemi në gjendje ta lokalizojmë, por ne kemi alternativa të tjera për të mbrojtur të dhënat dhe informacionin tonë.

 1. Ndryshoni fjalëkalimin për Apple ID tuaj. Duke ndryshuar fjalëkalimin, ju do të parandaloni që dikush të ketë qasje në të dhënat tuaja iCloud ose përdorni disa nga shërbimet e tij.
 2. Ndryshoni fjalëkalimet që keni ruajtur në llogarinë tuaj iCloud, kjo mund të përfshijë hyrjen në dyqanet online, Facebook ose Twitter.
 3. Raportoni në zyrat e Policisë ose Gardës Civile, duke siguruar numrin rendor të pajisjes.
 4. Informoni operatorin tuaj të telefonit celular për të ndërmarrë veprimet e duhura.

Nëse pyesni veten nëse ka ndonjë aplikacion ose sistem për të lokalizuar pajisjen përveç [Kërko]. Fatkeqësisht jo.

Smartfoni juaj i humbur ose i vjedhur është Android

Nëse terminali që keni humbur ose ju është vjedhur ka brenda sistemin operativ Android, ne mund ta lokalizojmë atë duke përdorur një pajisje tjetër të lidhur duke hyrë në këtë adresa e internetit. Kjo adresë uebi është e lidhur me llogarinë tuaj të Google kështu që do të jetë e nevojshme të hyni në të. Opsioni për të gjetur pajisjen tonë është gjithmonë aktiv si parazgjedhje prandaj më e mundshmja është që ta keni aktive.

Aktivizimi i këtij opsioni në terminalin tonë është aq i thjeshtë sa hyrja në cilësimet / Google / Security / Gjeni pajisjen time.

gjej pajisjen

 1. Hyni në llogarinë tuaj të Google nga shfletuesi i internetit në këtë adresë.
 2. Ne do të marrim një hartë ku mund të kërkojmë vendndodhjen e saktë të pajisjes sonë Android, që të ndodhë kjo terminali duhet të jetë i lidhur në internet, të jetë i dukshëm në Google Play, të ketë vendndodhja e aktivizuar dhe gjithashtu Aktivizohet opsioni Gjeni pajisjen time.
 3. Gjeni pajisjen tuaj. Nëse besojmë se terminali mund të jetë afër, mund të aktivizojmë a opsion i quajtur «luaj tingull» në mënyrë që terminali të fillojë të bjerë për 5 minuta në vëllim të plotë edhe nëse është i heshtur ose dridhës.
 4. Bllokoni pajisjen. Ky opsion na lejon kyçeni terminalin me një kunj, model ose fjalëkalim. Nëse nuk kemi një metodë bllokimi të krijuar, ne mund ta krijojmë atë në këtë kohë në distancë. Ne mund të shkruajmë një mesazh me numrin tonë të telefonit në ekranin e kyçjes, në mënyrë që ata të mund të na e kthejnë në rast se ka humbur.
 5. Fshini pajisjen tonë. Ky opsion i fundit dhe më radikal do të fshijë të gjitha të dhënat tona ose informacionet e ndjeshme nga pajisja. Nga kartat e kreditit të lidhura me fjalëkalimet që mund t'i kemi ruajtur në shfletuesin ose aplikacionet.
 6. Raportoni vjedhjen ose humbjen në stacionet më të afërta të Policisë, duke lehtësuar numrin rendor.
 7. Kontaktoni me operatorin tuaj celular në bllokoni linjën telefonike.

Në rast se nuk kemi mundësinë për të gjetur pajisjen time aktive, ne nuk do të jemi në gjendje të gjejmë terminalin, por nëse kemi mundësi të tjera për t'i parandaluar ata nga hyrja në llogarinë tonë të Google ose në të dhënat e ndjeshme. Ne duhet të ndryshojmë menjëherë fjalëkalimin e llogarisë sonë të Google, dhe rekomandimi im është që kjo të bëhet me gjithçka që ne e konsiderojmë të rëndësishme, në mënyrë që të mos ndikojë në privatësinë tonë dhe të dhënat financiare.

Sigurisht, mos harroni kurrë të raportoni vjedhjen ose humbjen dhe kontaktoni operatorin e telefonit për të shmangur përdorimin mashtrues të linjës sonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.