Ethereum Çfarë është ajo dhe si të blini Eteret?

ethereum

Etherum nuk është një alternativë e thjeshtë për vetë Bitcoin, por është një platformë që përfiton nga teknologjia e blockchain (përdoret edhe nga Bitcoin) jo vetëm për të ofruar një mënyrë tjetër alternative pagese e ngjashme me Bitcoin, Ether, por është një platformë e zhvillimit të softuerit që ndihmon në krijimin e sistemeve të kriptovalutave që ndajnë një zinxhir blloqesh, të njohur më mirë si një bllokim, ku rekordet që futen nuk mund të redaktohen ose modifikohen në çdo kohë.

Por nëse ajo që ju intereson është të dini Nëse Ethereum është një alternativë ndaj Bitcon, përgjigja është jo. Alternativa për Bitcoin që na ofron Ethereum quhet Ether, një platformë përveç projektit Ethereum të së cilës ne do t'ju tregojmë gjithçka më poshtë në mënyrë që të dini se si funksionon dhe si të blini Ethereum.

Nëse doni të blini Ethereum tani, merrni $ 10 FALAS në blerjen tuaj duke klikuar këtu

Çfarë është Ethereum?

Çfarë është Ethreum

Siç kam komentuar më lart, Ethereum është një projekt që kombinon një monedhë dixhitale, Ether, si Bitcoin, por përfiton nga mundësitë që na ofron blockchain, një rekord i pandryshueshëm dhe që nga lindja e Ethereum është drejtuar në krijimin e kontratave inteligjente. Kontratat inteligjente, si rregull i përgjithshëm, përfshijnë një operacion financiar, ato veprojnë në një mënyrë transparente për të dy palët dhe funksionimi i tyre është shumë i ngjashëm me kodet e programimit Nëse ata e bëjnë atë. Kjo është, nëse kjo ndodh, ju duhet ta bëni këtë një tjetër po ose po.

E gjithë kjo informacion pasqyrohet në blockchain, një rekord i pandryshueshëm ku pasqyrohen të gjitha operacionet, qoftë për shitjen ose blerjen e valutave, kontrata të zgjuara ... Informacioni i ruajtur në bllokun e platformës është i arritshëm për të gjithë dhe është i disponueshëm në të gjithë kompjuterët që përbëjnë rrjetin Ethereum. Funksionimi i bllokut të Bitcoins është praktikisht i njëjtë, por regjistron vetëm të dhënat e transaksionit, pasi mundësitë e ofruara nga kjo teknologji nuk janë zgjeruar.

Çfarë është Eteri?

Monedha kriptore e Ethereumit

Platforma Ethereum nuk është një monedhë vetë. Eter është monedha e platformës Ethereum, dhe me të cilën ne mund të bëjmë pagesa për njerëzit për artikuj ose shërbime. Ether është një tjetër nga kriptovalutat e disponueshme në treg që janë nisur për të konkurruar me Bitcoins, por ndryshe nga kjo e fundit, Ether përfshihet brenda një platforme që përfiton plotësisht nga blockchains, e njohur më mirë si blockchain.

Eter, ashtu si Bitcoin nuk kontrollohet nga asnjë organ financiar, kështu që vlera ose kuotimi i tij nuk është i lidhur me aksione, pasuri të paluajtshme ose monedha. Vlera e Eterit përcaktohet në tregun e hapur sipas operacioneve të blerjes dhe shitjes që ekzistojnë në atë kohë, kështu që çmimi i tij do të ndryshojë në kohë reale.

Dua 10 $ falas kur bleni EtH tuaj? Mirë klikoni këtu

Ndërsa numri i Bitcoins është i kufizuar në 21 milion, Eteri nuk është i kufizuar, prandaj çmimi i tij aktualisht është shumë 10 herë më i ulët se Bitcoins. Gjatë para-shitjes që u bë para fillimit të Ethereum, 72 milion Ether u krijuan për të gjithë përdoruesit që kontribuan përmes platformës Kickstarter në projekt dhe për fondacionin Ethereum, i cili, siç do të shohim, na ofron të tjera shumë më të rëndësishme funksione dhe të vlefshme. Sipas kushteve të hartuara gjatë para-shitjes në 2014, emetimi i Eter është i kufizuar në 18 milion në vit.

Dëshironi të investoni në Ethereum?

Klikoni KERETU për të blerë Eteret

Kush e krijoi Ethereum?

Ndryshe nga Bitcoins, krijuesi i Ethereum ka një emër dhe mbiemër dhe nuk fshihet. Vitalik Buterin filloi zhvillimin e Ethereum në fund të vitit 2014. Në mënyrë që të financojë zhvillimin e projektit, Vitalik kërkoi fonde publike, duke mbledhur pak më shumë se 18 milion dollarë. Para se të përqendrohej në projektin Ethereum, Vitalik po shkruante në bloge të ndryshme për Bitcoins, ishte atëherë që ai filloi të zhvillonte opsionet që teknologjia që përdor Bitcoin mund t'i ofronte atij dhe që deri në atë moment ishte e humbur.

Alternativa për Bitcoin

Bitcoin

Aktualisht në treg mund të gjejmë një numër të madh të alternativave ndaj Bitcoin të plotfuqishëm, por me kalimin e kohës, ky numër është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme duke lënë Eter, Litecoin dhe Ripple si alternativat më të përdorura nga përdoruesit. Pjesa më e madhe e suksesit që po bën Ether është falë gjithë projektit Ethereum që është prapa, pasi që po të ishte vetëm një alternativë, nuk do të kishte arritur të merrte një të katërtën e operacioneve që kryhen në të gjithë botën me kriptovaluta. , ku Bitcoin është mbreti me pothuajse 50% të tregtisë.

Si të blini Ethereum?

Blini Ethereum

Më tej do të shpjegojmë si të blini Ethereum Ose më saktë, si të blini Eteret që është emri i kriptovalutës.

Duke qenë një konkurrencë e drejtpërdrejtë nga Bitcoin, për të qenë në gjendje të përfshiheni plotësisht në krijimin e Eterëve ne kemi nevojë për një kompjuter të fuqishëm, lidhje interneti dhe softuer të nevojshëm të jetë në gjendje të bëhet pjesë e rrjetit që e integron atë, dhe kështu të fillojë të marrë këtë lloj të monedhës dixhitale. Duke marrë parasysh që Bitcoin filloi të funksionojë në vitin 2009, aplikacioni dhe pirunët e ndryshëm që mund të gjejmë në treg po funksionojnë me kapacitet të plotë, diçka që nuk mund ta themi për Ethereum për momentin.

Ne gjithashtu mund të zgjedhim rrugën e shpejtë dhe blej Ethereum drejtpërdrejt këtë monedhë përmes shërbimeve si Coinbase, një shërbim që gjithashtu na lejon të ruajmë kriptovalutat tona në mënyrë të sigurt.

Blini eter

Klikoni KERETU për të blerë Eteret

Çfarë është blockchain?

Blockchain

Në mënyrë që të shpjegojmë avantazhet që na ofron Ethereum, duhet të flasim për blockchain, protokollin e përdorur për të menaxhuar të gjitha të dhënat dhe operacionet që kryhen me Ether, protokolli i njëjtë i përdorur nga Bitcoins por të cilave ata i kanë dhënë një dobi shumë më të rëndësishme që ofron siguri.

Blockchain është një regjistër ku ruhen të gjitha informacionet në lidhje me kriptovalutat. Çdo kriptomonedhë përdor një regjistër të ndryshëm. Ky rekord nuk mund të redaktohet ose modifikohet në çdo kohë dhe është gjithashtu i dukshëm për të gjithë, në mënyrë që çdokush të mund të hyjë në të. Mbrojtja ndaj modifikimeve që blockchain na ofron është virtyti i saj kryesor pasi ato mund të përdoren për të krijuar Kontrata të Zgjuara.

Kontrata inteligjente

kontrata të zgjuara

Falë Ethereum ju mund të bëni kontrata që nëse plotësohen kushtet me shkrim, ato do të përmbushen nëse ose nëse automatikisht pa pasur nevojë që një person i tretë të japë dritën. Faktori i kushtëzimit për kushtet që duhet të plotësohen mund të zgjidhet nga burimet e krijuara nga të dy palët. Sistemi bankar është një nga më të interesuarit për të qenë në gjendje të miratojë këtë lloj kontrate për të automatizuar kontratat e depozitave dhe të tjera me klientët, pasi do të shmangte gabimet e mundshme njerëzore përveç lejimit të funksionimit autonom.

Imagjinoni që keni një portofol të letrave me vlerë në të cilat keni vendosur kushtin që nëse çmimi i një letre me vlerë të caktuar arrin shifrën X ato të shiten automatikisht. Me një kontratë të zgjuar Ethereum asnjë person nuk do të duhet të ndërhyjë, Askush nuk duhet të jetë i vetëdijshëm për çmimin në çdo kohë për të vazhduar me shitjen e aksioneve kur ato arrijnë një vlerë të caktuar.

Megjithëse gjithçka duket dhe është shumë e bukur, duhet të kihet parasysh se kjo lloj kontrate nuk mund të modifikohet, kështu që sapo të përfshihet në regjistër vetëm nëse mund të anuloni nëse është vendosur një kusht që e lejon atë. As kushtet e marrëveshjes nuk mund të modifikohen, pasi siç kam komentuar blockchain është një rekord që nuk mund të redaktohet ose modifikohet në çdo kohë.

A ka ndonjë flluskë kriptovalute?

Si çdo lloj tjetër i aseteve, kriptovalutat janë të ndjeshme ndaj flluskave që fryjnë çmimin e tyre shumë më tepër se vlera e tyre reale. Në rastin e kriptovalutave, zbulimi i një flluske të mundshme është një detyrë shumë më e komplikuar sesa në llojet e tjera të aseteve që nga është pothuajse e pamundur të përcaktohet vlera e vërtetë e diçkaje aq eterike sa mund të jetë një kriptomonedhë. Vlera e një Eter përcaktohet nga ligji i furnizimit dhe kërkesës, sa më shumë njerëz blejnë Etera, aq më shumë rritet çmimi i tij dhe anasjelltas, gjë që mund të bëjë që çmimi aktual i tij të ndikohet fuqimisht nga spekullatorët që blejnë dhe shesin kriptovaluta duke menduar vetëm për spekulojnë për çmimin e saj. Një avantazh që Ether ka mbi Bitcoin është se sasia e tij nuk është e kufizuar në 21 milion njësi, por që 18 milion eter lëshohen çdo vit, gjë që do të ndihmojë në frenimin e inflacionit në vlerë.

Pavarësisht, është e vështirë të dihet nëse vërtet përballemi me një flluskë apo jo, pasi që disa ekspertë e konsiderojnë këtë në 5-10 vjet çmimi i një Eteri mund të jetë më i lartë se 100 herë ai aktual gjë që do të tregonte se ka ende një udhëtim të lartë lart.

Nëse Ethereum ju ka bindur dhe ju doni të bëheni pjesë e kësaj kriptomonedhe, këtu mund të blini Etera. A nuk jeni inkurajuar akoma blej Ethereum?


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   UdhëzuesEtereum dijo

  Shume mire,

  Ethereum! Çfarë monedhe të shkëlqyeshme, për pëlqimin tim për ato të sigurta ose me më shumë projeksion të ekosistemit të kriptomonedhës

  Unë tashmë kam blerë ETH-të e mia

 2.   Francisco Villarreal Guijo dijo

  Jam i interesuar të investoj në Ethereum. Sa është shuma minimale për të investuar dhe si mund ta rimarr investimin?
  Përshëndetje F. Villarreal

 3.   Francisco Villarreal Guijo dijo

  Jam i interesuar të investoj në Ethereum. Cila është shuma minimale për të blerë ethereum dhe si të rimarrësh investimin.
  të fala