Çfarë është Flickr dhe si të shkarkoni foto

Shkarkoni imazhe nga Flickr

Ne jemi plotësisht të sigurt se, në disa raste, ju keni kërkuar një vend ku mund të ruani dhe mbani imazhet tuaja të sigurta, nëse janë marrë nga ju vetë, ose që ju nevojiten për ndonjë projekt ose punë. Ose mbase ju është dashur të merrni një seri fotografish për ndonjë qëllim dhe keni mjaftuar të kërkoni gjatësinë dhe gjerësinë e internetit pa një rezultat të kënaqshëm, qoftë për cilësinë ose sasinë.

Epo, përgjigja për këto dy pyetje është aq e lehtë sa të thuash një fjalë: Flickr. A nuk e dini se çfarë dreqin është? Epo, shumë e lehtë: është një faqe në internet që na lejon ngarkoni, ruani, kërkoni, shikoni, organizoni, shkarkoni dhe madje blini imazhe dhe fotot, bazuar në re. Nëse doni ta dini si funksionon dhe, mbi të gjitha, si të shkarkoni foto nga kjo platformë, mos harroni asnjë detaj të udhëzuesit tonë.

Çfarë është Flickr?

Siç e kemi përcaktuar më parë, Flickr nuk është asgjë më shumë se a faqe ku, në varësi të qëllimeve tona, mundemi ngarkoni fotot tona për t'i pasur ato në re, nga kudo me një lidhje interneti dhe energji organizoni ato bazuar në kriteret që na interesojnë më shumë, përveç mundësisë për të hyrë në a bibliotekë e madhe e imazheve që palët e treta i kanë ngarkuar, duke qenë në gjendje kërko dhe filtro bazuar në atë që duam.

Faqja fillestare e Flickr

Nëse Flickr është bërë i famshëm për diçka, kjo është për shkak sigurojini fotografit amator një vend ku ata mund të shfaqin punën e tyre, dhe të jetë në gjendje t'i ndajë ato me botën. Edhe pse mund të mos ketë fluksin që ka Instagram, gjithashtu ju lejon të ndiqni përdoruesit, të filtroni nga Hashtags dhe të zgjidhni se çfarë lloji të fotografive duam të shohim në Feed-in tonë.

Pa dyshim, një tjetër nxitje për përdoruesit për të zgjedhur Flickr ka qenë hapësira e 1Tb falas për ruajtjen e imazheve dhe videove, megjithëse kjo karakteristikë do të pësojë a ndryshimi i afërt, duke u kufizuar në 1.000 fotografi dhe video për llogari falas. Sigurisht, do të ketë një versioni pro për përdoruesit që dëshirojnë, me pagimin e 49,99 € në vit, dhe kjo do të na lejojë të ruajmë përmbajtjen tonë në një mënyrë të pakufizuar, të heqim qafe reklama, të marrim më shumë ekspozim ndaj përdoruesve të tjerë dhe madje aftësinë për të ngarkuar video në rezolucion 5K.

informacion Flickr Pro

Megjithëse apriori i vetmi përparësi e dukshme dhe e përdorshme e përditshme e pajtimit në Pro është hapësira ruajtëse e pakufizuar, nëse ajo që po kërkoni është të jeni në gjendje të ruani disa imazhe dhe, mbi të gjitha, të kërkoni foto cilësore për të shkarkuar ose thjesht sepse ju pëlqen të frymëzoheni nga autorë të tjerë, me llogaria falas do të jetë më se e mjaftueshme.

Si mund të shkarkoj foto nga Flickr?

Nëse do të mendonit se çfarë do të ishte Kërkohet llogaria e Flickr për të shkarkuar imazhe të ngarkuar nga përdorues të tjerë, ju jeni korrekt. Edhe pse e qetë, llogaria falas do të jetë e mjaftueshme. Por këtu vjen zemra e çështjes dhe duhet ta dimë që për të shkarkuar një fotografi nga Flickr, autori i saj duhet të ketë autorizuar shkarkiminte Jo të gjithë e bëjnë atë, pasi është detyra e tyre dhe ata konsiderojnë se kush dëshiron ta ketë foton në një cilësi të pranueshme do të duhet të paguajë për të, kështu që nuk është e pazakontë që ne të gjejmë një mesazh që "pronari e ka çaktivizuar shkarkimi i imazheve ".

Butoni i shkarkimit të Flickr

Kështu që mbetet vetëm për të provuar nëse pronari ka lejuar shkarkimin e fotografive të tij. Për ta bërë këtë, në qoshe e poshtme e djathte e imazhit ne duhet të shohim simbol i shkarkimit në formë shigjete. Ne thjesht klikojmë mbi të dhe ne zgjedhim madhësinë që duam. Padyshim, sa më e madhe të jetë madhësia, aq më e lartë është cilësia e imazhit sapo të shkarkohet. Në nëse shkarkimi është i çaktivizuarKur shtypni butonin e shkarkimit, do të shfaqet legjenda "Shihni të gjitha madhësitë", duke na lejuar të zgjedhim madhësinë në të cilën duam të shohim imazhin, normalisht deri në 1600 pikselë, megjithëse nuk do të ketë mundësi për ta shkarkuar.

Por si gjithmonë, ne mund të marrim pak hundë dhe të heqim dëmet që kemi brenda, dhe në rast se dëshironi të shkarkoni imazhin, bëj një screenshot deri tek vizualizimi më i madh që mund të kemi në dispozicion. Sigurisht, kjo metodë nuk do të na japë një cilësi si ajo që do të gjejmë nëse shkarkojmë imazhin direkt zyrtarisht, por të paktën ai mund të na bëjë një rregullim të përdorësh fotografinë për qëllime që nuk kërkojnë shumë përkufizime.

Siç mund ta shihni, Flickr është një mjet i panjohur, por efektiv në rast se dëshirojmë imazhe kërkimi me cilësi, dhe madje ruajini në një vend të sigurt, ose për t'i mbajtur ata të organizuar dhe të sigurt si një kopje rezervë, ose për t'i ekspozuar punët tona para komunitetit. Sigurisht, ju mund të shkarkoni fotot të njerëzve të tjerë për sa kohë që autori e autorizon atë, megjithëse duhet të keni parasysh se është më se e rekomanduar, si për respekt dhe për të shmangur sanksionimin dhe madje ndalimin nga platforma, përmend autorin e së njëjtës sa herë që përdoret për ta publikuar në faqe të tjera ose për qëllime të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Josetxo Arburua dijo

    Unë dua të eksperimentoj pak për të provuar