Çfarë është Google Drive

Google Drive

Nëse flasim për Dropbox, me siguri e dini se unë po flas një shërbim i ruajtjes së reve. Dropbox ishte një nga shërbimet e para për ruajtjen e reve që u bë i njohur, jo vetëm midis përdoruesve, por edhe midis kompanive, falë shkathtësisë që na ofron që të gjitha të dhënat tona të ruhen në re dhe të jenë të disponueshme nga çdo pajisje.

Por ndërsa vitet kanë kaluar, Dropbox ka rënë në përdorim, kryesisht për shkak të nisjes së platformave të reja për ruajtjen e reve përmes aktorëve të mëdhenj në industri. Google, Microsoft, Apple, Mega janë disa nga kompanitë që na e bëjnë të disponueshëm këtë lloj shërbimi, shumica prej tyre me pothuajse të njëjtat çmime. Por, Çfarë është Google Drive?

Çfarë është Google Drive

Google Drive pa dritën për herë të parë në 2012 dhe që atëherë hapësira e magazinimit që ofron dhe numri i funksioneve është rritur në mënyrë eksponenciale për t'u bërë një nga alternativat më të mira të disponueshme sot në treg, për sa kohë që ju jeni gjithashtu përdorues të shërbimit të tij të postës elektronike Gmail, pasi që të dy shërbimet janë të lidhura, thjesht si Google Photos.

Google Drive, siç sugjeron emri, është shërbimi i ruajtjes së reve të Google. Nëse jemi përdorues të Gmail, Google automatikisht na ofron 15 GB hapësirë ​​falas përmes Google Drive, kështu që nuk kemi nevojë të regjistrohemi në këtë shërbim nëse tashmë kemi një llogari Gmail. Google Drive është i disponueshëm për të gjitha platformat e disponueshme në treg, qoftë për pajisjet desktop apo celular, kështu që hyrja në të dhënat tona në renë kompjuterike nuk do të jetë problem në çdo kohë.

Për çfarë shërben Google Drive?

Për çfarë shërben Google Drive?

Goole Drive, si shumica e shërbimeve të ruajtjes së reve, na lejon të mbajmë gjithmonë me vete, më tepër në smartphone-in tonë, të gjitha dokumentet që mund të kemi. duhet të konsultoheni ose redaktoni në një momentpër sa kohë që takohemi jashtë zyrës. Për më tepër, Google Drive na vë në dispozicion një seri aplikacionesh për të krijuar dokumente me tekst, fletëllogaritëse dhe prezantime, megjithëse formati që përdor nuk është i pajtueshëm me aplikacione të tjera si Office of Microsoft dhe iWork i Apple, kështu që jo gjithmonë është një gjë e mirë ideja për të përdorur këto lloje të aplikacioneve për të krijuar dokumente që duhet t'i formatojmë saktë para se t'i paraqesim ato.

Një avantazh tjetër që na ofron Google Drive, ne e gjejmë atë në punë bashkëpunuese, ai tashmë lejon shumë përdorues të punojnë në të njëjtin dokument së bashku, një tipar ideal për përdoruesit që zakonisht punojnë në distancë dhe jo personalisht në një zyrë.

Si të përdorim Google Drive

Nëse kemi një llogari Gmail, kemi në dispozicion, plotësisht falas, 15 GB hapësirë ​​ruajtje në Google Drive, një hapësirë ​​që ndahet me Google Photos dhe që është gjithashtu në dispozicion falas për të gjithë përdoruesit e Gmail. Për të hyrë në shërbimin tonë të ruajtjes së reve ne duhet vizitë drive.google.com dhe kliko në njësinë time.

Nëse më parë kemi ruajtur një lloj përmbajtjeje, ajo do të shfaqet në këtë dosje. Përndryshe, asnjë skedar nuk do të shfaqet. Në kolonën e majtë, ne mund t'i shohim të dyja hapësirën që kemi zënë, si ajo që ende e kemi të lirë.

Përdorni Google Drive nga kompjuteri juaj

Përdorni Google Drive nga kompjuteri juaj

Për të filluar ngarkimin e dokumenteve në renë tonë, kemi disa mënyra. E para është përmes aplikacionit që Google na vë në dispozicion për kompjuterët. Kur instaloni këtë aplikacion, ai do të na pyesë se cilat direktori duam të kemi të sinkronizuara në re. Opsioni i dytë është duke tërhequr dosjet ose dokumentet që duam të ruajmë direkt në shfletuesin me skedën Google Drive të hapur.

Përdorni Google Drive nga smartphone-i juaj

Ngarko fotografi në Google Drive

Nëse dëshirojmë ngarkoni një skedar në shërbimin tonë të ruajtjes së Google Përmes smartphone-it tonë, së pari duhet të kemi të instaluar aplikacionin. Tjetra, ne duhet të zgjedhim skedarin / et, imazhin / et ose videon / et që duam të ngarkojmë dhe të klikojmë në opsionin Share, duke zgjedhur më pas Google Drive dhe pastaj dosjen në të cilën duam ta ruajmë atë.

Karakteristikat e Google Drive

Karakteristikat e Google Drive

Ndërsa vitet kanë kaluar, numri i funksioneve që Google ka qenë duke integruar në Google Drive është rritur, derisa aktualisht të ofrojmë një numër të madh të tyre dhe ndër të cilat mund të nxjerrim në pah:

 • Krijimi i dokumenteve të tekstit.
 • Krijimi i spreadsheets.
 • Krijimi i prezantimeve.
 • Krijimi i formularëve për të kryer sondazhe.
 • Hartoni grafikët dhe diagramat e rrjedhës për t'i shtuar më vonë dokumenteve të krijuara më parë
 • Skanimi i dokumentit.
 • Integrimi me Google Photos.
 • Ruan çdo lloj skedari, pavarësisht nga formati.
 • Kërkim i zgjuar, pasi është në gjendje të njohë objektet në imazhe dhe tekste të skanuara.
 • Konsultimi i versioneve të mëparshme të të njëjtit dokument.
 • Google Drive na lejon gjithashtu të ndajmë skedarë me njerëz të tjerë, skedarë tek të cilët mund të vendosim leje të ndryshme duke filluar nga leximi te redaktimi.

Si të shkarkoni Google Drive

Si të shkarkoni Google Drive

Siç e përmenda më lart, Google Drive është i disponueshëm për të gjitha platformat mobile dhe desktop, megjithëse funksionet e ofruara nga aplikacionet mobile dhe desktop janë të ndryshme. Ndërsa aplikacioni për pajisjet mobile na lejon të kemi akses dhe të redaktojmë, varësisht nga rasti, dokumentet tona, versioni i desktopit është ai që na duhet në çdo kohë për të sinkronizuar skedarët që duam të kemi gjithmonë në dorë.

La Aplikacioni desktop i Google Drive përdoret vetëm për skedarët e sinkronizimit, pasi që për të hyrë në përmbajtjen e ruajtur, ne mund ta bëjmë atë përmes uebit, ose direkt duke hyrë në drejtoritë ku kemi ruajtur skedarët që sinkronizohen çdo herë që redaktohen.

Google Drive
Google Drive
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas
Google Drive - hapësira ruajtëse (Lidhja e AppStore)
Google Drive - hapësira ruajtësefalas

Sa kushton Google Drive

Sa kushton Google Drive

Të gjithë përdoruesit e Gmail 15 GB është plotësisht falas hapësirë ​​për të përdorur siç dëshironi, hapësirë ​​që ndahet me Google Photos dhe që zbritet nëse vendosim të gjitha imazhet dhe videot që bëjmë me smartphone-in tonë në rezolucionin origjinal. Google Photos na ofron gjithashtu mundësinë për të ruajtur të gjitha fotot dhe videot tona falas pa hequr hapësirën e magazinimit për sa kohë që pranojmë që shërbimi të ngjeshë imazhe dhe video me pak humbje të cilësisë.

Aktualisht, Google Drive na ofron, përveç 15 GB falas, tre mundësi të tjera për ruajtje me çmime të ndryshme dhe për t'iu përshtatur të gjitha nevojave të përdoruesve privatë dhe kompanive.

 • 100 GB për 1,99 euro në muaj.
 • 1 TB (1000 GB) për 9,99 euro në muaj
 • 10 TB (10.000 GB) për 99,99 euro në muaj

Kjo çmime ato mund të ndryshojnë, si hapësirat e magazinimit, kështu që opsioni më i mirë për të njohur çmimet aktuale të Google Drive është të shkosh direkt në faqen tënde të internetit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.