Çfarë është teknologjia LCD?

Ne kemi folur shumë për pajisjet e reja që kanë Panele LCD; Por ne vërtet dimë shumë pak për këto panele për sa i përket karakteristikave që ata kanë, si dhe ndryshimeve që ato paraqesin me panelet e tjera si LED ose OLED, të cilat do të ishin të radhës në teknologji, megjithëse praktikisht prezantimet që kanë një dhe të tjerat janë të njëjtat për sa i përket zgjidhjes, kështu që shumë herë njëri ka një tendencë të madhe për tu hutuar midis njërës dhe tjetrës, pa shumë herë zgjedhim atë më të mirën për nevojat tona.

Teknologjia LCD Shtë i përbërë nga kristale të lëngëta, të cilat ndodhen midis dy pllakave shumë të hollë qelqi, me këtë lloj sistemi gjenerohet që drita të filtrohet përmes kristaleve dhe ato nuk prodhojnë dritën e tyre, kështu që nga kjo Mënyra është që shfaqet një dritë që teknikisht njihet si reflektor, kjo që ndodh pas ekranit, dhe kështu kristalet filtrojnë dritën reflektuese.

Të gjitha panelet përbëhen nga një numër i madh pikselësh, të cilët gjithashtu përbëhen nga një numër i madh i nënpixelëve jeshile, të kuqe dhe blu, të cilat kur kombinohen prodhojnë miliona ngjyra dhe tone, duke arritur kombinime pothuajse të pafund, duke pasur edhe si një avantazh se ky sistem zvogëlon konsumin e energjisë dhe mund të mbështesë nivele të larta të rezolucionit të imazhit.

Siç ndodh në fillim të komercializmit të pothuajse të gjitha teknologjive, këto pajisje ishin shumë të shtrenjta, por më vonë çmimet u ulën, pasi kompanitë kanë hedhur panele të reja në treg, gjë që ka bërë që ky lloj ekranesh të mund të arrijë çdo në shtëpi ose të paktën shumica.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Paola dijo

    Përshëndetje, punë shumë e mirë (Ekziston një shi shumë serioze) xD