Çfarë ka të re në Android 11 Developer Beta dhe si ta instaloni atë

Android 11 baltë

Ne kemi Paraprakisht për Zhvillimin e Android 11 përpara afatit, siç është zakonisht në hedhjet e numrave, vjen e mbushur me lajme, kështu që duket se ata do të ndjekin rrugën e treguar nga Android 10, duke theksuar sigurinë dhe privatësinë të të dhënave tona.

Me sa duket Google i ka braktisur përfundimisht shkronjat si një shenjë dalluese për versionet e reja të sistemit operativ. Kjo Pamje e parë e Zhvilluesit ka për qëllim kryesisht që zhvilluesit të fillojnë të punojnë në aplikacionet e tyre për t'i përgatitur ata për versionin e ri. Ai përfshin shumë ndryshime dhe lajme kjo do të ndryshojë mënyrën e përdorimit të Android. Këtu detajojmë lajmet më të rëndësishme të tij dhe mënyrën e instalimit të tij.

Lajmet për Android 11

Mbështetje për ruajtjen e dokumenteve të identitetit

Diçka që kërkohet shumë nga përdoruesit e Android dhe iOS, bëhet e vërtetë këtë herë, megjithëse tashmë kanë dalë aplikacione që na lejojnë sillni patentën tonë të vozitjes. Android 11 shton mbështetje për ruani dhe merrni në mënyrë të sigurt dokumentet e identitetit.

Google nuk ka dhënë shumë detaje në lidhje me të, është një shtesë shumë interesante, pasi do të na lejonte të bënim pa asnjë lloj dokumenti fizik. Kjo do t'i nënshtrohej gjithmonë vlerësimit nga shteti për ta bërë atë të ligjshëm.

DGT1 im

Regjistrimi i ekranit

Android 11 përfshin një mjet për të regjistroni ekranin në video, nga cilësimet e shpejta të perdes së njoftimit. Isshtë e ngjashme me mjetin që u prezantua në Android 10, por tani aktivizohet lehtë pa pasur nevojë të përdorni menunë e fikjes. Përveç që mundësohet si parazgjedhje, nuk ka nevojë për komanda të ADB. Diçka që do të jetë shumë e dobishme për krijuesit e përmbajtjes.

Privatësia dhe siguria

Me Android 11, një leje unike është e integruar për aplikacionet që kërkojnë hyrje jo vetëm në vendndodhje, por edhe në mikrofon dhe kamera, kështu që përdoruesit mund ta japin atë leje të përkohshme në aplikimet tuaja. Google gjithashtu do të përmirësojë mbështetjen biometrike, i cili mbështet tre lloje të vërtetuesve për të përmbushur nevojat e një numri më të madh të pajisjeve mobile. Do të ofrojë gjithashtu opsionet e përdoruesit për katalogimin e një thirrjeje si bllokuara, ose, shtoni përdoruesin si një kontakt.

Modaliteti i errët i programueshëm

Modaliteti i errët me shkurtore më në fund arriti me Android 10, Android 11 shton një cilësi shtesë: tani mundeni caktoni celularin që të veshë të zezë në një kohë të caktuar. Nga cilësimet e pajisjes keni mundësinë të zgjidhni që modaliteti i errët të ndizet automatikisht nga muzgu deri në agim ose të vendosni orët manualisht. Kjo është diçka që tashmë ishte në dispozicion në iOS pa mundësinë për të modifikuar kohën për shije.

Modaliteti i errët Android 11

Modaliteti i aeroplanit duke e mbajtur aktive Bluetooth-in

Ndryshimi delikat, por i rëndësishëm është se tani ne nuk do të heqim dorë nga Bluetooth kur aktivizoni modalitetin e aeroplanit, siç ndodh me versionet aktuale të Android, i cili për shumë është një problem, ishte diçka me shumë kërkesë dhe ata e kanë shtuar atë. Modaliteti i aeroplanit do të vazhdojë të çaktivizojë Wi-Fi ose rrjeti celular.

Flluska dhe biseda në njoftime

Android 11 përfshin seksione të dedikuara për biseda, në mënyrë që të mund të gjejmë menjëherë bisedat tona në vazhdim nga aplikacionet tuaja të preferuara, dhe flluskat e bisedave do të integrohen (tashmë e përdorur nga Facebook Messenger) Këto mbajnë në shikim aksesin në biseda edhe nëse përdoren aplikacione të tjera. A flluskë lundruese kur merrni një mesazh të ri, kur trokitni lehtë mbi të, shfaqet një dritare lundruese nga e cila mundeni shikoni bisedën dhe përgjigjeni. Ju duhet t'i aktivizoni ato nga cilësimet e njoftimit.

Android 11 shton gjithashtu aftësinë për t'iu përgjigjur njoftimeve të bisedave me imazhe. Në këtë mënyrë mund të bëjmë një bisedë normale nga paneli i njoftimeve, diçka që do të na kursejë kohë.

Ndryshimet në lejet e aplikimit

Pothuajse në të gjitha versionet e reja të Android, ekziston një lloj modifikimi në vendosjen e lejeve, këtë herë lehtëson mundësinë e jepni leje për një aplikacion vetëm kur na duhet, në mënyrë që dera të mos jetë e hapur përgjithmonë.

Në rastin e vendndodhjes, diçka e ngjashme ndodh, tani mund të japim leje që të bëhet vetëm përdorimi i vendndodhjes sonë vetëm kur përdorim aplikacionin në fjalë. Diçka që ndihmon, përveç ruajtjes së privatësisë sonë, për të kursyer baterinë e pajisjeve tona. Mundësia për të lënë vendndodhjen të ndezur përgjithmonë është akoma në dispozicion për këdo që ka nevojë për të.

Android 11

Ruajtje e pavarur për aplikime

Zhvilluesit janë plotësisht hezitues ndaj kësaj, por është diçka që të gjithë përdoruesit do ta vlerësojnë, pasi aplikacionet mund të hynin vetëm në dosjen e dedikuar ekskluzivisht dhe jo gjithçka në pajisjen tonë siç ka ndodhur deri më tani. Zhvilluesit mund të vazhdojnë të mbajnë qasjen tradicionale për momentin, kjo do të ndryshojë kur të dalë versioni përfundimtar i Android 11.

Vendos aplikacionet në menunë e ndarjes

Diçka që unë e dëshiroja dhe më në fund e shtova në Android 11, është mundësia e shtimit të aplikacioneve në menunë ndajnë shpejt çdo lloj skedari, në këtë mënyrë do të detyrojmë nëse ose nëse aplikacioni i dëshiruar del ndër opsionet e para.

Si të instaloni Android 11 Developer

Ky version nuk është një azhurnim i rregullt, prandaj nuk ka nevojë të regjistroheni për ta marrë atë. Do të duhet ta instalojmë manualisht, dhe kjo do të thotë të humbasësh të gjithë përmbajtjen që kemi në memorjen e pajisjes, në mënyrë që kjo të mos ndodhë, ne do të vazhdojmë të bëjmë një kopje rezervë paraprakisht. Kjo do të thotë Duhet të kemi bootloader-in të hapur dhe të aktivizohet korrigjimi i gabimeve USB.

Pajisjet e pajtueshme

 • Google Pixel 2/2XL
 • Pixel 3/3XL
 • Pixel 3A / 3A XL
 • Pixel 4/4XL
 • Pixel 4A / XL në pritje

Familja Pixel

Aktivizo korrigjimin e gabimeve USB

Për të filluar ne duhet të aktivizojmë opsionet e zhvilluesit, për këtë do të shkojmë 'Cilësimet'> 'Informacioni i telefonit' dhe ne klikojmë disa herë në 'numrin e përpilimit'. Bërë këtë tani ne do të kemi qasje në opsionet e zhvilluesit, në 'Cilësimet'> 'Sistemi' dhe aktivizoni Korrigjimin e USB.

Shkarkoni mjetet e platformës

Mjetet e platformës Shtë një grup mjetesh që na lejojnë të modifikojmë telefonin tonë celular përmes një dritare komande. Ne do ta shkarkojmë nga faqja zyrtare Mjetet e platformës të Google. Ne do të vazhdojmë të çaktivizoni skedarin ZIP.

Hapni bootloader-in

Për të zhbllokuar Bootloader ne duhet ta lidhim terminalin tonë me kompjuterin nga USB, në dritaren e komandës ekzekutoni komandën vijuese nga dosja Mjetet e platformës:

> adb reboot bootloader

> zhbllokimi i ndezjes së shpejtë

Duke përdorur tastet e volumit duhet të zgjedhim "Hape bootloader" dhe konfirmoni duke shtypur butonin e energjisë.

instalim

Me bootloader-in të shkyçur dhe celularin tonë të lidhur tashmë me kompjuterin me aktivizimin e korrigjimit USB, ne kemi vetëm këto hapa të thjeshtë:

 1. Shkarkoj Android 11 Fabrika e Zhvilluesve Rom që korrespondon me terminalin tuaj dhe hap zinxhirin el Arkivi ZIP.
 2. Hapni dosjen e zbërthyer dhe kopjoni të gjitha skedarët në dosje Mjetet e platformës.
 3. run flash-all.bat nëse jemi në Dritaret, ose flash-all.sh nëse jemi në Linux ose Mac.

Android 11 Ai do të instalohet tashmë në Pixel. Mos harroni se të gjitha të dhënat fshihen.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.