Çfarë ndodhi me Adobe Flash?

Kjo është pjesë e procesit natyror në të cilin disa teknologji zhduken në mënyrë që të shfaqen ato më efikase.

Deri para disa vitesh, Adobe Flash ishte shumë i rëndësishëm kur bëhej fjalë për animacionin dhe lojërat në internet. Aksesorët e tij (shtojcat) ishin shtesa më e zakonshme në të gjithë shfletuesit, derisa u shfaqën telefonat inteligjentë dhe Flash pushoi së qeni i rëndësishëm.

Që nga 31 dhjetori 2020, Adobe nuk ofron më përditësime për këtë platformë., dhe në përgjithësi mund të thuhet se Flash ka vdekur, ose pothuajse. Kjo është pjesë e procesit natyror në të cilin disa teknologji zhduken në mënyrë që të shfaqen ato më efikase.

Në këtë artikull ne shpjegojmë se çfarë ndodhi me Adobe Flash, si erdhi dhe si evoluoi, ose nëse mund ta përditësoni ose instaloni akoma këtë softuer në kompjuterin tuaj.

Si lindi Adobe Flash?

31 dhjetor 2022 do të shënojë dy vjet që kur Adobe mbylli përgjithmonë Adobe Flash. Disa vite më parë, ky mjet u dha formë praktikisht të gjitha faqeve të internetit në botë dhe mijëra lojërave që funksiononin në shfletues.

Historia e Flash Player fillon me Jonathan Gay, i cili në 1993 themeloi një kompani të quajtur Future Web Software. Zhvillimi i parë i kësaj kompanie ishte një program për shfaqjen e animacioneve dhe grafika vektoriale, i quajtur Smart Sketch.

Pas dy vitesh ata vendosin të ndryshojnë emrin e tyre në Future Splash Animator

Pas dy vitesh ata vendosin të ndryshojnë emrin e tyre në Future Splash Animator dhe ia ofruan atë për shitje Adobe në 1995, e cila e refuzoi ofertën.

Pavarësisht refuzimit teknologjia ishte e suksesshme dhe u përdor nga kompani të tilla si Microsoft dhe Disney për të shfaqur përmbajtje të animuar në shfletues të internetit. Për vitin 1996, kompania Macromedia vendos të blejë Future Splash.

Rritja e Flash

Macromedia e riemërtoi mjetin Macromedia Flash 10 dhe e lëshoi ​​atë së bashku me një shtojcë të shfletuesit të quajtur Macromedia Flash Player.

Në mesin e viteve 2000, Flash u rrit në mënyrë të jashtëzakonshme, i nxitur nga animacionet, mjetet interaktive dhe popullariteti i lojërave të shfletuesit.

Macromedia e riemërtoi mjetin Macromedia Flash 10

Kjo platformë u bë e njohur falë thjeshtësisë së saj, pasi ju duhej vetëm të instaloni një shtesë të vogël dhe mund të përdorni menjëherë faqet e internetit që kishin nevojë për Adobe Flash.

Gjithashtu, për shkak të teknologjisë së saj të bazuar në vektor, madhësia e skedarit ishte e vogël, krahasuar me një video. Kjo ishte e rëndësishme në atë kohë, pasi shpejtësia e shkarkimit në atë kohë nuk kishte asnjë lidhje me atë që janë sot.

Flash u mundësoi shumë zhvilluesve të krijonin lojëra interaktive, animacione, reklama dhe meny.. Ky mjet madje u përdor për të krijuar faqe interneti të tëra, të cilat për atë kohë dukeshin të shkëlqyera dhe funksiononin shumë mirë.

Blerja e Flash nga Adobe

Në vitin 2005, Macromedia u ble nga Adobe, e njëjta kompani që hodhi poshtë një ofertë për të blerë Future Splash një dekadë më parë. Adobe tani do të merrte përsipër Flash, duke zhvilluar shumë funksione të tjera në vitet në vijim.

Në vitin 2005, Macromedia u ble nga Adobe.

Mjeti, i quajtur tani Adobe Flash, solli në jetë shumë nga faqet e internetit më të dashura të filmave vizatimorë dhe lojërave në internet.

Faqet si Newgrounds u shfaqën si epiqendra e të gjitha gjërave Flash. Shumë site të mini-game online në atë kohë funksiononin gjithashtu në Adobe Flash.

Për një kohë, Adobe Flash iu desh të shikonte video në platforma si YouTube, Vimeo dhe shërbime të tjera video në internet. Megjithatë, interneti ka treguar se vjetërsimi arrin të gjithë teknologjinë.
Rënia e pashmangshme e Adobe Flash

Megjithëse Adobe Flash ndihmoi në përmirësimin e uebit në ditët e para të tij, defektet u shfaqën shpejt. Papritur, Flash u kthye nga një i domosdoshëm për shumë faqe interneti, në të gjithë ata që duan të heqin qafe këtë mjet gjithsesi.

Adobe Flash u instalua në më shumë se 90% të kompjuterëve desktop të lidhur në internet në vitin 2009. Megjithatë, në atë kohë bota kishte filluar të migronte në pajisjet mobile dhe Adobe ishte e ngadaltë për të reaguar.

Një faktor tjetër në rënien e Flash ishte letra e hapur e shkruar nga Steve J.

Një faktor tjetër në rënien e Flash ishte letra e hapur që Steve Jobs (themeluesi i Apple) shkroi në vitin 2010. Në këtë letër, të titulluar "Mendime në Flash" Jobs shpjegoi pse Apple nuk do ta lejonte Flash-in të punonte në iPhone dhe iPad.

Steve Jobs kritikoi ashpër Flash, duke vënë në dukje se ky mjet ishte i vështirë për t'u përdorur në ekranet me prekje, se ishte jo i besueshëm, se ishte një kërcënim për sigurinë kibernetike dhe se ishte përgjegjës për pajisjet që konsumonin shumë bateri.

Jobs komentoi në atë kohë se ajo që bëri Flash mund të bëhej edhe me HTML5 dhe teknologji të tjera të hapura, duke e bërë Flash të panevojshëm në telefonat inteligjentë ose tabletët.

Jo vetëm Jobs foli për këtë. Kompanitë si Symantec kishin paralajmëruar tashmë për dobësitë e shumta në Flash. Më në fund, në kohën kur Adobe mori një version të Flash që mund të funksiononte në Smartphone, Interneti kishte bërë një rrugë të gjatë.

Ndërsa iPhone u bë më i popullarizuar dhe standardet e hapura si HTML5 dhe CSS3 u miratuan gjithnjë e më shumë nga zhvilluesit, pjesa e përdorimit të Flash u ul.

Markat si Facebook, Netflix dhe YouTube po transmetonin në telefonat inteligjentë pa përdorur Adobe Flash. Dhe deri në nëntor 2011, Adobe përfundoi zhvillimin e Flash për pajisjet mobile.

Kur Adobe Flash nuk është më i sigurt

Arsyeja kryesore për rënien e Flash ishte mungesa e sigurisë

Tani, arsyeja kryesore për rënien e Flash ishte mungesa e sigurisë. Dhe kjo është se ky mjet u bë një objektiv masiv për hakerat, duke e detyruar Adobe të lëshonte përditësime të shpeshta për të rregulluar problemet e vazhdueshme që shkaktonte.

Gjithashtu, siç pretendohet nga Steve Jobs, Adobe Flash mungonte në atë kohë. Edhe shumë përdorues po vunë re përdorimin e plotë të CPU-së, kur shikonin ueb faqe me përmbajtje Flash.

Në vitin 2012, Flash ishte tashmë një rrezik për sigurinë e kompjuterëve, duke bërë që Google të vendosë të integrojë Flash në shfletuesin e tij Chrome, për të kontrolluar më mirë dobësitë e tij.

Tashmë për vitin 2015, Apple çaktivizoi shtojcën Flash në shfletuesin e saj Safari (për Mac) dhe filloi të bllokonte disa përmbajtje Flash. Që nga korriku 2017, Adobe njoftoi se do të tërhiqte Flash në 2020.

Dhe çfarë ndodhi me të gjitha faqet që kishin nevojë për Adobe Flash? Shumë prej tyre kanë migruar në teknologji dhe emulatorë për të qenë në gjendje të luajnë përmbajtje Flash në sajtet HTML5, që synojnë më nostalgjikët. Më i suksesshmi është Ruffle, i përdorur nga Arkivi i Internetit dhe shumë të tjerë.

Varianti kinez i Flash, i cili shfaq reklama dhe mbledh të dhëna personale, është zhvilluar nga kompania Zhongcheng. Në vitin 2021, Adobe bashkëpunoi me Harman, një degë e Samsung, për të vazhduar mbështetjen e teknologjisë Flash, por vetëm për përdoruesit e korporatave.

Situata aktuale e Adobe Flash. A është fundi?

Adobe sugjeron çinstalimin e Flash për të garantuar sigurinë e kompjuterit tuaj.

Që sot, nuk mund ta instaloni Adobe Flash nga burime zyrtare. Nëse keni të instaluar shtesën Flash Player në kompjuterin tuaj, do të shihni një mesazh gabimi kur të shfaqet përmbajtja Flash. Adobe sugjeron çinstalimin e Flash për të garantuar sigurinë e kompjuterit tuaj.

Meqenëse Adobe nuk ofron më përditësime sigurie, ndonjë defekt në kodin tuaj mund të përdoret për të futur viruse kompjuterike ose për të vjedhur të dhënat tuaja. Gjithashtu nuk duhet të përpiqeni të instaloni Flash Player nga faqet e tjera.

Nëse keni të instaluar Flash Player në kompjuterin tuaj, shkoni te cilësimet, më pas te aplikacionet dhe shtypni butonin Uninstall. Ju gjithashtu mund të prisni që Adobe t'ju tregojë opsionin për të çinstaluar Flash Player.

Në çdo rast, Windows gjithashtu përditësohet rregullisht për të hequr versionet ActiveX të Flash Player dhe për të parandaluar instalimin e tij përsëri. Sidoqoftë, ia vlen të kontrolloni procesin me dorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.