Cilin TV të blesh (këshilla për të zgjedhur mirë)

Këshilla për të zgjedhur mirë kur blini një TV

Kur isha i vogël, dhe betohem dhe përgënjeshtroj se nuk jam aq i vjetër, në shtëpinë time ishte një televizion bardh e zi, pa butona, me një timon që ju lejonte të akordoni me pak saktësi "zinxhirin e parë" dhe " zinxhiri i dytë »i Televizionit Spanjoll. Nuk kishte kanale televizive private, as me ajër, as me kabëll, as Movistar, as Netflix apo diçka të ngjashme me të, madje as milje larg. Pra, jo vetëm që televizionet ishin aq të thjeshta sa duhej për kohën, por shumëllojshmëria ishte shumë e kufizuar dhe sinqerisht, nuk kishte rëndësi se çfarë televizori kishit, Për atë që po tregonin në TV!

Por vitet kanë kaluar, teknologjitë kanë evoluar dhe Tani, për të qenë i suksesshëm kur blini një televizion, duhet të studioni pothuajse një master, me praktika të përfshira. Ekran LCD apo OLED? Ekran i lakuar apo i sheshtë? HD, 4K? Me apo pa lidhje interneti? TV inteligjent? Dhe çfarë lidhje me lidhësit? Çfarë lidhje duhet të ketë dhe çfarë lloji? Gjithsesi, një rrëmujë e vërtetë që sot do të përpiqemi të vendosim rregull me këto këshilla për të blerë një TV të mirë.

LED apo OLED? Këtu është pyetja

Për të zgjedhur cfare TV te blej, ne do të fillojmë duke dalluar llojin e panelit që do të ketë TV-ja jonë e re, LED ose OLED. Në një mënyrë bisedore, mund të themi se teknologjia OLED është diçka si një «LED supervitaminuar». Dallimi më i madh midis njërit dhe tjetrit gjendet në faktin se Panelet OLED nuk përdorin sisteme të ndriçimit të pasmë përkundrazi, ata janë në gjendje të fikin dhe të ndezin secilin nga pikselët individualisht, gjë që përkthehet në një kontrast më i mirë, gamë më e madhe ngjyrash, zezakë më të pastër, më intensivë dhe realistë, detaje më të mëdha të hijes.

Paneli LG OLED

Nga ana tjetër, TV-të me panele OLED janë më e hollë dhe e lehtë megjithatë, ato kanë disa pengesa domethënëse:

 1. TV OLED ato jane me te shtrenjta sesa televizionet LED, çmimi më i lirë është ndërmjet 1500 dhe 1700 euro, natyrisht përveç furnizimit.
 2. Nuk ka modele më të vogla se 55 inç Prandaj, nëse keni nevojë ose dëshironi një TV më të vogël, nuk do të jeni në gjendje të zgjidhni këtë teknologji.
 3. Ende vuajnë nga "mbajtje" të imazhit ose "djegie" kur një imazh i palëvizshëm është i ekspozuar për një kohë të gjatë, kështu që ata nuk janë aspak kandidatë të mirë nëse do ta përdorni gjithashtu për të lidhur kompjuterin tuaj.

Madhësia dhe rezolucioni

Kur blini një TV të ri, cilësia e imazhit dhe madhësia e ekranit janë thelbësore, të dyja të kombinuara me njëri-tjetrin, dhe në lidhje me vendin ku do të vendoset televizioni ynë dhe distancën në të cilën do të shikojmë TV. Por le të shkojmë në pjesë.

TV Samsung

Shumica prej nesh tundohet të blejë televizionin më të madh atje, për sa kohë që përshtatet në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit, dhe me rezolucionin më të lartë të mundshëm. Sidoqoftë, rezolucioni, madhësia dhe distanca e shikimit, duhet të jenë të qëndrueshme. Në këtë drejtim mund të gjejmë dhjetra mendime, disa më të bazuara se të tjerët, por ne do të marrim indikacionet e dhëna nga Shoqata e Inxhinierëve të Fotografive dhe TelevizionitÇfarë them që diçka do të dijë për këtë:

 • Për televizione me rezolucion Full HD (1920 × 1080 piksel), distanca e shikimit duhet të jetë ndërmjet dy dhe pesë herë më e gjerë se seti.
 • Për televizione me rezolucion UHD (3.840 × 2.160 piksel) ose 4K, distanca e shikimit është gjysma, domethënë midis ekuivalentit të gjerësisë së vetë TV-së dhe 2,5 herë më shumë se matja.

Prandaj, ne duhet të marrim parasysh hapësirën në të cilën do të instalojmë televizionin tonë të ri, në mënyrë që të merrni atë të drejtë dhe se ajo është në distancë optimale në përputhje me zgjidhjen e saj.

Përveç kësaj, këshillohet gjithashtu të merret parasysh këndi i shikimit por, të them të drejtën, kush shikon gjithmonë TV në të njëjtin pozicion dhe në të njëjtin vend? Ndonjëherë jam shtrirë në divan, në njërën anë ose në tjetrën, ose në kolltukun, i cili është në njërin skaj të divanit dhe nuk ju tregoj se sa herë jam shtangur ulur në karrige. Pra, le të nxjerrim një vello të trashë për këtë dhe mos e ndërlikojmë shumë.

lidhjet

Kur blini televizionin tonë të ri, është thelbësore që të hedhim një vështrim nga afër el llojin e lidhjeve që keni dhe numrin e tyre, nuk do të ndodhë që më vonë të duam të lidhim një DVD player dhe na mbetet dëshira.

Lidhja TV

Së pari, kaloni nëpër pajisjet që keni nëpër shtëpi që dëshironi t'i lidhni me televizorin tuaj të ri. Seriozisht, bëjeni, sepse gjithmonë e harrojmë një.

Le të fillojmë me Portet HDMI, thelbësore për lidhjen e pajisjeve të tilla si një kompjuter, një TV Apple, një Chromecast dhe të tjerët, por gjithashtu për një lojtar Blu-Ray, për shembull. Me versionin 1.4 tashmë kemi mbaruar, megjithatë, nëse preferoni të jeni të përgatitur për të ardhmen, kontrolloni nëse ka një lidhës të përputhshëm me HDMI 2.0a dhe gjithashtu në standardin e parashikuar të mbrojtjes HDCP 2.2.

Sa për internetMendoni për përdorimin që do t'i jepni, dhe nëse do të jetë shumë intensiv apo jo. Për një TV Full HD do të jetë e mjaftueshme me një lidhës Ethernet në 100 Mbps ose një lidhje WiFi N prej 150 ose 300 Mbps. Por nëse shkoni për një televizion 4K dhe gjithashtu do të shihni shumë përmbajtje në këtë cilësi, gjëja më e mirë do të jetë që portat e lidhjes të jenë Gigabit Ethernet dhe lidhja WiFi, AC.

Ah! Dhe mos harroni se ka Portet USB për të lidhur një pendrive ose një hard disk të jashtëm me filmat tuaj, por edhe pajisje shtesë si tastiera, miu ...

Ekran i sheshtë ose ekran i lakuar

Ne tashmë kemi zgjedhur teknologjinë e televizionit tonë të ri, dhe gjithashtu madhësinë dhe rezolucionin e ekranit të tij dhe gjithashtu, kemi vërejtur se ai ka të gjitha lidhjet që do të na duhen, kështu që pamundësia e opsioneve po zvogëlohet dhe tani do të bëjmë edhe më shumë kur zgjedhim midis ekranit të sheshtë ose ekranit të lakuar.

TV me ekran të lakuar

Televizionet me ekran të lakuar do të tërheqin vëmendjen tonë sa më shpejt që të jemi përpara njërit prej tyre. Në teori, përvoja është shumë më e mirë; shkalla e zhytjes në përmbajtje është më e madhe pasi distanca midis syve tanë dhe pajisjes është gjithmonë e njëjtë në secilën pikë, natyrisht, nëse qëndrojmë në lidhje me qendrën e televizionit. në secilën pikë të panelit. Dhe pikërisht këtu qëndron një nga pikat e saj të dobëta: nëse jemi përballë njërës nga anët e ekranit, cilësia e imazhit nuk do të jetë më e njëjta dhe kjo, miq, është e zakonshme, përveç nëse shohim gjithmonë TV vetëm.

Për më tepër, reflektimet janë më të mëdha sesa në një ekran të sheshtë, veçanërisht kur drita vjen nga njëra nga anët.

Prandaj, Para se të zgjidhni një TV të lakuar, duhet të merrni parasysh distancën në të cilën do ta shihni, nga ku do ta arrijë drita dhe nëse do ta shihni vetëm ose të shoqëruar nga më shumë njerëz.

3D?

E pranoj që nuk më pëlqen shumë 3D, të paktën jo 3D-ja që ata përpiqen të na shesin sot. mungesa e përmbajtjes cilësia, humbja e mprehtësisë në shumë raste, papajtueshmëria midis formateve dhe, natyrisht, disa ndonjëherë çmime të ekzagjeruaraAq më tepër, duke marrë parasysh sa më sipër, ato më lejojnë të rekomandoj drejtpërdrejt që NUK shkoni për një TV 3D sepse në fakt, edhe e ardhmja e tij është në diskutim për momentin.

TV 3D

Platforma Smart TV

As unë nuk jam shumë i dashur për televizionet me një platformë të integruar Smart TV sepse, megjithëse ka pasur përparime, ata prapë mëkatojnë në një mënyrë të caktuar. ngadalësia, rindizet, aplikacione që kërkojnë një jetë të tërë për t'u ngarkuar, mbyllje të papritura, papajtueshmëritë dhe funksionet që, në fund të fundit, priren të zhgënjejnë. Këshilla ime është që të blini një televizor "jo të zgjuar" dhe ta shoqëroni atë me një TV Apple ose një Chromecast ose diçka të ngjashme, varësisht nga shijet dhe nevojat tuaja.

Aplikacione Android TV

Akoma, sot, platformat kryesore janë FireFox OS, webOS, Tizen dhe natyrisht, Android TV.

Çelësi qëndron në mënyrën se si kjo platformë Smart TV zbatohet në televizionin tuaj dhe, padyshim, hardueri që e drejton atë. Sidoqoftë, mendoni për një gjë: ju do të përdorni televizionin tuaj të ri për të paktën pesë ose dhjetë vjet, kështu që cilën platformë të zgjidhni, ajo do t'ju lërë të varur dhe pa azhurnime e pajtueshme para se të keni nevojë për të blerë një TV të ri.

Audio

Dhe kështu kemi ardhur në aspektet e fundit për t'u marrë parasysh kur blejmë një televizion të ri; E fundit por jo më pak e rëndësishme nga rëndësia pasi audio është po aq e rëndësishme sa video për të shijuar plotësisht një film të mirë.

Me hollimin progresiv të paneleve, gjithashtu madhësia e altoparlantëve është zvogëluar (nga 4, 5 ose më shumë inç në 2,5 ose 3 inç të ndalimit aktual). Rezultati është i qartë: tingulli është i dobët, dhe duke mos pasur bas, audio shtrembërohet kur e ngremë zërin. Dhe megjithëse një server nuk është me vesh të mirë, kjo tregon.

Sistemi i altoparlantëve TV Philips

Si pasojë, zgjidhja më e mirë për këtë problem të përhapur është ajo le të rezervojmë një pjesë të buxhetit tonë për të blerë një sistem zanor, kulla e zërit, shiriti i zërit, madje edhe një sistem pa tel përmes WiFi ose Bluetooth. Ka shumë, shumë mundësi dhe me cilësi shumë të mirë. Dhe për t'u siguruar që nuk keni probleme, ne kthehemi të flasim për lidhjet dhe ju rekomandojmë që të siguroheni që televizori juaj i ri të ketë një dalje optike audio, RCA analoge dhe HDMI ARC, kështu që do të keni edhe më shumë mundësi për të zgjedhur .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio Pisa dijo

  Unë jam shumë i dhënë pas subjektit audio vizual, unë kam një televizion Samsung 4k dhe një projektor me definicion të lartë, duhet të them se më e mira është një projektor i mirë por i lidhur me kompjuterin me një kartë grafike të mirë në këtë rast ekrani është 80 inç, Nga përvoja e shumë viteve, vizioni më i mirë është duke vendosur televizorin ose ekranin në një cep mbi 180 gradë, por KUJDES, mënyra më e mirë e shikimit është duke vendosur një dritë ose drita pas TV ose projektorit, blu-e bardhë , është mënyra më e mirë për tu përshtatur truri dhe sytë dhe një llambë dyshemeje pak a shumë aty ku jemi ulur me dritë të ngrohtë, që nëse nuk keni pse të shihni llambat, bëni provën.

  1.    Jose Alfocea dijo

   Keshille shume e mire! Dhe shumë e vështirë. Do të duhet të vihet në provë. Le të shohim nëse bie ndonjë këshillë shtesë nga lexuesit dhe ne jemi duke përfunduar postimin. Të gjitha të mirat!

 2.   Piccolo Nene dijo

  Këshilla shumë e mirë, faleminderit për artikullin.

  Si është e mundur që në fund të vitit 2017 të mos ketë ende televizione Oled më të vogla se 55 inç?

  Gjithsesi

  1.    Jose Alfocea dijo

   Faleminderit për vizitën tuaj në blogun tonë. Shpresojmë që këto këshilla të jenë të dobishme. Të gjitha të mirat!