Është zyrtare, Amazon e rrit çmimin e saj Prime në 49,90 euro

Amazon Flex

Edhe kompania e Jeff Bezos, një prej njerëzve më të pasur në botë, vuan nga rritja galopante e çmimeve të karburanteve, nga inflacioni joproporcional dhe nga rritja e çmimeve të lëndëve të para. Kjo është arsyeja pse përdoruesit më veteranë të Amazon Prime tashmë po marrin postën që nuk donin të merrnin: Një rritje çmimi.

Shërbimi Amazon Prime rrit çmimin e tij nga 36 € në 49,90 € dhe do të aplikohet në mënyrë progresive nga shtatori. Kjo përfaqëson një rritje prej më shumë se 40% të çmimit të saj në Spanjë, ku është ende shumë poshtë tregjeve të tjera.

Në email përmendet se çmimi mujor shkon nga 3,99€ në 4,99€, ndërsa çmimi i abonimi vjetor do të shkojë nga 36 € në 49,90 €.

Arsyet e këtij ndryshimi janë për shkak të rritjes së përgjithshme dhe materiale të niveleve të shpenzimeve për shkak të rritjes së inflacionit që ndikon në kostot specifike të shërbimit Prime në Spanjë dhe janë për shkak të rrethanave të jashtme që nuk varen nga Amazon.

Në këtë mënyrë, kompania ndjek gjurmët e vendosura në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku tashmë ka pësuar një rritje të ndjeshme kohët e fundit. Duhet të theksohet se Amazon e ka mbajtur të paprekur çmimin e abonimit të saj që nga viti 2018. diçka që kompanitë e tjera si Netflix ose Disney + nuk mund ta thonë.

Ndërkohë, edhe pse është ende platforma që i shton më shumë avantazhet dhe vlerën e shtuar shërbimit, situata aktuale ekonomike mund të bëjë që shumë përdorues të fillojnë të pyesin nëse ia vlen vërtet. Ju kujtojmë se përveç dërgesave urgjente falas, Amazon u ofron përdoruesve Prime shërbimin e tij të transmetimit video sipas kërkesës, shërbimin e tij muzikor dhe aftësinë për t'u abonuar në kanalet Twitch, së bashku me një mori përfitimesh më të vogla. 

Inflacioni vazhdon të ndikojë seriozisht sektorin e teknologjisë dhe ky është vetëm një rast tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.