Çaktivizoni shërbimin Windows Store Windows

Windows Store

Ndoshta për shumë njerëz kjo paraqet një nevojë të madhe, sepse në kompjuterin e tyre personal ata kurrë nuk do të përpiqen të bëjnë asnjë lloj blerje nga ky Dyqan Windows, prandaj çaktivizimi i këtij shërbimi mund të jetë një nga alternativat më të kërkuara.

Sigurisht, për disa persona të tjerë, duke çaktivizuar shërbimin Windows Store mund të jetë diçka krejt e padëgjuar, pasi gjithnjë dëshironi ta keni këtë shërbim Dyqani Windows i integruar si një nga pllakat e Windows 8, sepse kurrë nuk e dini momentin në të cilin ne duam të fitojmë një lloj aplikacioni ose mjet të dobishëm për punën ose argëtimin tonë.

Çaktivizoni shërbimin e Windows Store

Ajo që do të propozohet në të vërtetë në këtë artikull është të paaftësia e shërbimit Windows Store, që nuk do të thotë se do të çinstalohet plotësisht; Kur e çaktivizoni, as pllaka e këtij shërbimi nuk do të zhdukej dhe mund të riaktivizohet më vonë duke ndjekur të njëjtën procedurë që do të tregojmë më poshtë, por me një ndryshim të vogël në fund, të cilin do ta tregojmë ndërsa e shpjegojmë :

 • Së pari ne duhet të fillojmë seancën tonë Dritaret 8.
 • La Ekrani fillestar Imageshtë imazhi i parë që do të kemi.
 • Ne klikojmë në pllakë Tavolinë e vendosur drejt pjesës së poshtme të majtë.
 • Pasi të jemi në desktop, ne kryejmë kombinimin e tasteve WIN + R.
 • Do të shfaqet dritarja jonë e ekzekutimit të komandës.
 • Në hapësirën e treguar atje përshkruajmë gpedit.msc

Dyqan 02

 • Ne do të shohim «Redaktori i Politikave të Grupit Lokal".
 • Tani do të shkojmë drejt «Cilësimet e përdoruesit".
 • Nga ky grup do të zgjedhim «Modele administrative".
 • Tani do të shkojmë në «Komponentët e Windows".

Dyqan 03

 • Nga rezultatet në anën e djathtë ne zgjedhim «dyqan«

Dyqan 04

 • Nga 2 opsionet e paraqitura këtu, ne zgjedhim atë që thotë «Çaktivizoni App Store".
 • Ne klikojmë në këtë opsion me butonin e djathtë të miut tonë dhe zgjedhim «redaktoj".

Dyqan 05

Me këto hapa të thjeshtë që kemi treguar, do të gjejmë një dritare në të cilën opsioni «Nuk është konfiguruar«, Që do të thotë se nuk është ndërmarrë asnjë veprim për Windows Store; gjithçka që duhet të bëjmë është të aktivizojmë kutinë e dytë, domethënë, atë që korrespondon me «Aktivizuar« Më vonë dhe për të përfunduar procesin, duhet vetëm të klikojmë në «aplicar»Dhe më vonë në«pranoj".

Dyqan 06

Përmbys procesin për t'u rikuperuar Windows Store

Thjesht për të plotësuar idenë që ne kishim komentuar më parë, me aplikimin e Windows Store të pabanuar, nëse shkojmë në pllakën tuaj do të marrim një mesazh që na informon se Windows Store nuk është i disponueshëm në kompjuter.

Dyqan 07

Për të riaktivizuar dhe vazhduar përdorimin Windows Store në ekipin tonë, ne vetëm duhet të kthehemi në opsionin «Nuk është konfiguruar»Se kemi marrë në pjesën e fundit të procesit, që nënkupton që ne duhet të ndjekim të njëjtën procedurë që nga fillimi; Në mënyrë që të verifikojmë që dyqani është tashmë i aktivizuar, duhet të shkojmë në pllakën përkatëse dhe të klikojmë mbi të, me të cilin do të shohim që dyqani hapet duke na treguar të gjitha aplikacionet e pranishme atje për t'u shkarkuar në çdo kohë.

Si konsiderata përfundimtare ne mundëm justifikojnë procesin e paaftësisë së zbatimit të Windows Store, diçka që mund të ndodhë nëse kompjuteri personal është në krye të të vegjëlve në shtëpi; Prindërit madje mund të çaktivizojnë aplikacionin në mënyrë që fëmijët e tyre të mos bëjnë një lloj blerje aksidentale, një masë paraprake për të marrë nëse dyqani është konfiguruar tashmë me kartën tonë të kreditit.

Vlen të përmendet se kjo procedurë mund të ekzekutohet si në kompjuterët personalë me Windows 8, Dritaret 8.1, Windows RT ose Windows Pro, sistemet operative që kanë këtë aplikacion (pllaka) në Ekranin Start; duhet të përmendim gjithashtu se lexuesi mundet kontrolloni të njëjtën procedurë në Windows 7, hapa që do të jenë të vlefshëm deri në momentin e gjetjes së opsionit "Store", ambienti dhe aplikacioni që logjikisht nuk mund të jenë të pranishëm në këtë version të sistemit operativ pasi është ekskluziv për Windows 8 e tutje.

Më shumë informacion - Windows 8.1: Përditësimi i ri i Windows


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.