10 lojëra PC që kërkojnë pak kërkesa

Teknologjia përparon me hapa të mëdhenj dhe ne mund ta shohim këtë të reflektuar në çdo fushë të jetës sonë. Në botën e videolojërave ky përparim nuk kalon pa u vënë re dhe ne shohim gjithnjë e më shumë lojëra me potencial më të madh grafik dhe botë shumë më të gjera. Kjo nënkupton që nëse duam të vazhdojmë të luajmë ndeshjet më aktuale, ekipet tona do të vuajnë gjithnjë e më shumë për t'i realizuar ato., pasi ato kërkojnë më shumë fuqi.

Në platforma të tilla si konzolat, ne nuk e kemi këtë problem, sepse në vend që të kenë nevojë të përmirësojnë pajisjet, janë zhvilluesit ata që kërkojnë të optimizojnë lojërat e tyre për t'u ekzekutuar në secilin sistem. Kjo nuk ndodh në PC ku ne përdoruesit jemi ata që duhet të konfigurojmë lojën ose pajisjet tona për të shijuar videolojërat në mënyrë të qëndrueshme, prandaj Në këtë artikull ne do t'ju ndihmojmë duke bërë një top të 10 lojërave më të mira ndaj të cilëve mund të luajmë me një ekip të vjetër ose më të përulur.

Cilat janë kërkesat e një loje?

Video lojërat janë softuer që kërkojnë harduer për të funksionuar, këto kërkesa variojnë nga procesori, grafika, lloji dhe sasia e memories ose vetë sistemi operativ. Sa më e re të jetë loja, zakonisht kërkon më shumë fuqi dhe pajisje më moderne dhe aktuale. Por ka përjashtime dhe kjo është lojërat indie, pavarësisht se janë të reja, priren të funksionojnë në pajisje më të vjetra dhe me diapazonin më të ulët.

Një pikë tjetër për t'u mbajtur parasysh është se blerja e një kompjuteri të ri nuk ju jep domosdoshmërisht akses në të gjitha lojërat aktuale, pasi ka gamë të ndryshme komponentësh, kështu që një kompjuter i vjetër i nivelit të lartë do të vazhdojë të jetë shumë më i aftë se një kompjuter i ri. e mesme ose e ulët. Ne mund ta shohim këtë veçanërisht në rangun e laptopë, ku mund të gjejmë kompjuterë krejtësisht të rinj që nuk janë në gjendje të lëvizin lojërat më elementare. Kjo për shkak se komponentët e këtyre laptopëve janë me kosto të ulët ose të integruar në vetë tabelën dhe janë të dizajnuara për punët më të përditshme.

Për t'u siguruar që kompjuteri ynë i plotëson kërkesat e një loje, është më mirë të përdorni programin CPU-Z dhe sigurohuni që komponentët e kompjuterit tonë të jenë në përputhje me minimumet e kërkuara nga loja në fjalë. Kërkesat e lojës mund të shihen në vetë dyqanin Steam ose Epic.

10 lojërat më të mira me pak kërkesa

Diablo 2 Ringjallur

Është një klasik ndër klasikët që është ringjallur me një seksion grafik të ri dhe shumë të rinovuar. Kjo videolojë ka të bëjë me një RPG e modës së vjetër, ku bujqësia dhe krijimi i ekipit tonë është një pjesë shumë e rëndësishme e lojës. Versioni origjinal daton nga viti 2000 dhe revolucionarizoi zhanrin e roleve aksion, duke u bërë pionier në këtë lloj videolojë.

Videoloja dallohet për thellësinë e saj kur bëhet fjalë për krijimin e karakterit tonë dhe përmirësimin e tij në kufij të padyshimtë, duke krijuar një përbindësh të aftë të shkatërrojë sasi të shumta armiqsh me një goditje të vetme. Ne kemi modalitetin me shumë lojtarë Bashkëpunim deri në 8 lojtarë përmes Battlenet. Përveç ndarjes së përvojës sonë në asgjësimin e demonëve me 7 shoqërues të tjerë, mund të tregtojmë dhe duelojmë me ta, duke bërë kështu një lojë me mundësi të pafundme, nga e cila nuk ndalemi kurrë së zbuluari sekrete.

Ne mund të blejmë Diablo 2 Resurrected në dyqanin Battlenet për 39,99 €

Minecraft

Minecraft nuk mund të mungojë në asnjë majë që ia vlen, aq më pak në këtë rast, ne kërkojmë performancën më të mirë me sa më pak harduer. Është një lojë e Roli i veprimit në të cilin ne ndërveprojmë me një botë të hapur të bazuar në ndërtim dhe bujqësi. Ne gjithashtu mund të ndajmë përvojën me miqtë përmes rrjetit dhe të përballemi me sfidat që çdo botë na sjell.

Edhe pse loja është e madhe, grafika e saj është gjithçka tjetër veçse kërkuese, kështu që çdo ekip do të jetë në gjendje ta lëvizë atë pa problem. Kohëzgjatja e tij është e pafund, kështu që ne nuk do të shkëputemi nga kompjuteri ynë nëse nuk duam për shumë orë.

Ne mund të blejmë Minecraft në Steam për 19,99 €

Counter Strike GO

Babai i gjuajtësve konkurrues në vetën e parë, është gjithashtu një lojë jokërkuese kur bëhet fjalë për harduerin pasi përdor një bazë mjaft të vjetër dhe ka ndryshuar pak gjatë viteve. Edhe pse loja grafikisht nuk është shumë tërheqëse, është më argëtimi që mund të gjejmë nëse duam një lojë me qitje në internet.

Premisa është e thjeshtë, një betejë shpërthen mes dy ekipeve dhe ne zgjedhim nëse do të jemi policia apo terroristët, Misioni ynë i vetëm është të fitojmë përkundrazi, ne zgjedhim anën që zgjedhim, armët dhe aftësitë do të jenë të njëjta dhe do të varemi ekskluzivisht nga qëllimi ynë. Sigurisht, policia do të duhet të çaktivizojë eksplozivin që ka vendosur terroristi dhe nëse ju jeni terroristi do të duhet të parandaloni policinë që ta çaktivizojë atë.

Ne mund të blejmë CSGO në Steam falas

Age of Empires 2 Edition Definitive

Kësaj radhe i referohemi lojës strategjike par excellence për PC, ajo nuk mund të ishte tjetër veçse e pavdekshme Age of Empires në versionin e saj përfundimtar me definicion të lartë. Ende me këto përmirësime loja ka kërkesa minimale mjaft të ulëta dhe ai do të jetë në gjendje të kandidojë në pothuajse çdo ekip.

Versioni i rindërtuar i këtij klasiki përfshin 3 fushata dhe 4 qytetërime me të cilat mund të kalojmë orë të panumërta duke krijuar ushtritë tona për të pushtuar territorin e armikut, tani me grafikë të përmirësuar, por duke ruajtur thelbin që na mahniti më shumë se një dekadë më parë.

Ne mund të blejmë AOE 2 DE në Steam për 19,99 €

Lugina e Stardew

Jewel, është fjala e përsosur për të përshkruar këtë lojë, e vlerësuar nga lojtarët dhe kritikët si një kryevepër, pavarësisht nga ajo që mund të duket për estetikën e saj retro. Mund të duket e thjeshtë por loja përfshin një aventurë të thellë dhe të gjatë si pak të tjera, në të duhet t'i japim jetë fermës së vjetër që kemi trashëguar nga gjyshi.

Premisa duket e thjeshtë, por në këtë lojë me role jo vetëm që do të duhet të kujdesemi për të gjithë kultivimin dhe blegtorinë e fermës sonëNëse jo, do të duhet të jemi gjithashtu të vetëdijshëm për marrëdhëniet me pjesën tjetër të komunitetit bujqësor dhe të përmirësojmë karakterin dhe shtëpinë tonë. Ne kemi mundësinë të eksplorojmë ferma të tjera.

Mund të blejmë Stardew Valley në Steam për 13,99 €

Spitali me dy pike

Nëse, si unë, ju jeni një nga ata që ju pëlqeu Spitali mitik Theme 20 vjet më parë, me siguri do të shijoni këtë Spital me Dy Pika, është një lojë strategjike dhe menaxhuese burimesh në të cilën ne marrim përgjegjësinë për një spital që nuk ndalet së mbërriti. pacientë të çmendur dhe ne duhet t'i kujdesemi për çfarëdo sëmundje që kanë.

Qëllimi ynë do të jetë të kujdesemi që pacientët tanë të arrijnë të sigurt në konsultat e tyre përkatëse dhe të largohen plotësisht të shëndetshëm nga spitali ynë.. Një sens humori është me bollëk si dhe tensioni kur luftojmë me epidemitë e mëdha ose dallgët e ftohta mes ngjarjeve të tjera.

Ne mund të blejmë Spitalin argëtues Two Point në Steam për 34,99 €

Ndryshk

Mbijetesa dhe bota e hapur bashkohen në këtë lojë spektakolare që na propozon të mbijetojmë në një botë post-apokaliptike ku armiqtë tanë janë pjesa tjetër e lojtarëve online. Ata do të përpiqen të na vrasin dhe të na grabisin për të marrë burimet tona, duke përdorur armë ose kurthe.

Ne do ta nisim aventurën duarbosh Por duke eksploruar, ne do të zbulojmë lëndë të para dhe receta për të bërë shtëpinë tonë, si armë apo vegla pune. Koha është e shkurtër pasi rreziku është gjithmonë në përgjumje dhe ne nuk e dimë se çfarë do të gjejmë, pasi armiqtë mund të na bëjnë aleat për të dalë kundër nesh nëse kemi shumë burime dhe jemi të armatosur mirë.

Mund të blejmë Rust në Steam për 39,99 €

Djem të vjeshtës

Lojë që shkaktoi sensacion në kohë pandemie ishte kjo lojë feste plot me mini lojëra të stilit të humorit të verdhë që na bashkon në një propozim argëtues në të cilin konkurrojmë deri në 60 jugadore. Loja përbëhet nga një sërë testesh dhe kurse pengesash në të cilën ne duhet të jemi më të shpejtë se rivalët tanë për të fituar.

Seksioni teknik është mjaft i thjeshtë kështu që nuk do të kemi probleme gjatë ekzekutimit të tij në kompjuterin tonë, sado elementar të jetë.

Ne mund të blejmë Fall Guys të çmendur në Steam për 19,99 €

Midis U

Një tjetër nga ato lojëra që shkaktoi bujë tek Streamers ishte ky multiplayer argëtues, ku takojmë nga 4 deri në 10 persona, nga këto dy grupe janë formuar ku dy janë mashtrues që duan të vrasin ekuipazhin e një anije kozmike. Ndërsa objektivi i ekuipazhit është të kryejë detyrat e tyre të mëngjesit në anije, mashtruesit duhet të bëjnë kërdinë duke manipuluar anijen.

Veprimet tona do ta ndajnë ekuipazhin dhe ne do të duhet të përfitojmë kur njëri prej tyre është vetëm për ta vrarë, pasi nëse një anëtar tjetër i ekuipazhit na sheh duke kryer një vrasje, ai do të na japë dhe ekuipazhi do të na dëbojë nga anija. . Edhe pas vdekjes lojtarët vazhdojnë të luajnë si spektatorë pa mundur të ndërveprojnë me të tjerët, por duke kryer misione.

Ne mund të blejmë Midis nesh në Steam për vetëm 2,99 € tani në promovim

Cuphead

Ne e përfundojmë majën me atë që është edhe për kritikun edhe për lojtarin, një nga xhevahiret e dekadës së fundit. Veprimi dhe gjuajtja me mekanikën tipike të platforma që mund t'i shohim në lojëra si MetalSlug, por me një estetikë të këndshme vendosur në filma vizatimorë të vjetër, shumë të ngjashëm me ato që ishin filmat e parë të Disney-t në vitet '30.

Mos gaboni, estetika e saj e këndshme dhe e këndshme nuk do të thotë se jemi përpara një shëtitjeje. aventura shquhet për vështirësinë e saj kështu që kalimi i botëve të tyre makabre plot me armiq do të jetë një sfidë për protagonistin tonë. Një kryevepër autentike që duhet ta vërtetojmë po ose po, veçanërisht duke pasur parasysh që pothuajse çdo ekip do të jetë në gjendje ta drejtojë me lehtësi.

Mund të blejmë Cuphead në Steam për 19,99 €


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   israHell dijo

  Çfarë shënimi i keq, pa lidhje dhe të gjitha tarifat e fituara patjetër Unfollow !!

  1.    Paco L Gutierrez dijo

   Faleminderit për sugjerimin, lidhjet u shtuan. Ne do të kemi parasysh të shtojmë një rekomandim vetëm për lojëra falas në të ardhmen.