10 lojërat më të mira për mbijetesë për PC

mbijetesë

Zhanri i mbijetesës është përhapur shumë vitet e fundit, kapaciteti në rritje i PC-ve tonë dhe motorët grafikë gjithnjë e më të rafinuar kanë mbushur një zhanër me jetë dhe larmi që padyshim ka shumë ndjekës. Ne kemi që atëherë Bota post apokaliptike të pushtuara nga zombie, odisea hapësinore, mbytje anijesh në det të hapur, madje edhe një epokë dinosaurësh. Bota të ndryshme që përkojnë në të njëjtin model, mbijetesa si objektivi i vetëm që duhet të arrihet.

Në këtë artikull ne duam të rishikojmë 10 që për mendimin tonë kanë shënuar më shumë zhanrin, të aftë për të na mbajtur të lidhur për muaj, si në kompani ashtu edhe vetëm, duke e bërë përvojën tonë një aventurë. Çdo gjë shkon për sa kohë që ju mbijetoni, gjueti, ndërtoni, ikni, hani, flini dhe mbi të gjitha luftoni kundër çdo fatkeqësie. Përveç bashkëpunimit, diçka që padyshim do t'i bëjë gjërat shumë më të lehta për ne në këtë zhanër emocionues të lojërave video. Qëndroni me ne për 10 shembujt më të mirë të mbijetesës për PC.

Ark: Survival Evoluar

Mosha e dinosaurëve kthehet në jetën tonë me këtë lojë mbijetese të personit të parë emocionuese. Nuk është deri tani loja video më e rafinuar në treg, por nëse është një nga më të popullarizuarit dhe argëtuesit në vitet e fundit. Ka shumë karakteristika që e bëjnë zhvillimin e tij të madh dhe një përvojë pasuruese të mbijetesës dhe veprimit. Të gjitha zhvillohet në një ishull të rrezikshëm plot dinosaurë.

arka-mbijetesa-evoluar

Loja është botë e hapur, kështu që ne kemi të gjithë hartën të zhbllokuar që nga fillimi, Filloi si një lojë me qasje të hershme, kështu që përdoruesit e parë pësuan mete të pafund që pengonte shijimin e thellë të tij. Tani jemi përballur me një aventurë në të cilën do të duhet të qëndrojmë të sigurt merrni ushqim dhe ujë, përshtatuni me ndryshimet e papritura të temperaturës.

Edhe nëse shkëputemi, karakteri ynë do të mbetet i zhytur në botë, prandaj është e rëndësishme të ndërtojmë një strehë ku të mund ta kalojmë natën të sigurt nga rreziqet që banojnë në zonë. Ne mund të rrisim ushqimin tonë dhe formojnë një fis me banorë të tjerëKjo rekomandohet shumë pasi bashkëpunimi mund të shpëtojë jetën tonë.

Subnautica

Lojë e ndryshme dhe unike si askush tjetër, në të cilën gjejmë një botë të bukur nënujore në të cilën duhet të hyjmë, e çmuar pasi është e rrezikshme. Ne do të hyjmë në një botë të huaj nënujore në të cilën vërshon jeta e të gjitha llojeve të krijesave. Misioni ynë do të jetë të mbijetojmë të gjitha rreziqet që janë të fshehura, midis të cilave bie fauna, shumë më vdekjeprurëse sesa mund të duket në fillim.

subnautica

Ne do të jemi shumë të interesuar për të gjetur një strehë ku mund të pushojmë dhe për këtë do të kërkojmë burime në të gjithë hartën e gjerë. Ne mund të ndërtojmë automjetet tona për t'i bërë udhëtimet e gjata më të durueshme dhe për të shmangur këto krijesa të rrezikshme që rri në çdo cep. Subnautica është një lojë shumë e rekomanduar nëse doni të shijoni një përvojë të bukur dhe të rrezikshme.

Forest

Cila është më e keqja që mund të ju ndodhë kur mbijetoni një përplasje të tmerrshme aeroplani? Ne do të mendojmë se pasi të kemi pësuar atë aksident asgjë që nuk na ndodh mund të jetë më keq, por protagonisti ynë ka fatin e keq të zbresë në një pyll i stërmadh plot kanibalë mutantë, në stilin më të pastër kodrat kanë sy. Loja nuk na jep armëpushim, pasi në çdo kohë kemi ndjenjën se diçka na shikon dhe është gati të na sulmojë. Duke ndjerë se nuk jemi kurrë të sigurt, ne nuk mund ta ulim rojën, sepse në çdo moment do të duhet të ikim ose të përballemi me një luftë.

Pylli

Kjo aventurë ka rreziqe pas çdo peme, rreziqe me të cilat duhet të përballemi, një burim i mirë kundër kësaj është krijimi i armëve. Ne do të ndërtojmë kampet dhe zjarret tona për të luftuar të ftohtin. Por ne nuk mund të fshihemi përgjithmonë, pasi do të duhet të eksplorojmë për të mbledhur furnizime dhe burime për të vazhduar të lulëzojmë në aventurë.

Conan Exiles

Siç sugjeron edhe emri, kjo lojë është bazuar në atmosferën e Conan the Barbar. Një botë ku do të duhet të përpiqemi të rimarrim lavdinë e klanit tonë dhe të pushtojmë territoret maksimale të mundshme. Për të arritur qëllimin tonë duhet të eksplorojmë një botë të pasur plot me elemente dhe vende të mbushura me burime, por gjithmonë duke i kushtuar vëmendje motit pasi të dy të ftohtit dhe nxehtësia mund të jenë vdekjeprurëse. Ne do të përballemi me armiq të pamëshirshëm njerëzor, por edhe krijesa.

mërgimet e konanit

Në fillim mund të duket si një lojë shumë themelore ku ne vetëm luftojmë dhe pushojmë, por bota e saj është plot me cepa ku do të zbulojmë shumë sekrete të fshehura. Ne do të duhet të përballemi me beteja midis klaneve, rrethime, ndërtime të qyteteve dhe mbrojtjen e tyre. Nëse jeni adhurues i universit Conan, kjo lojë do t'ju bëjë të kaloni orë argëtimi.

DayZ

Një nga pionierët e zhanrit të mbijetesës në PC, i njohur dhe shumë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të bota apokaliptike e rrënuar nga një epidemi mumje. Lojërat e tyre janë plotësisht Online, në të cilat do të takojmë përdorues nga e gjithë bota, por gjithashtu ne mund të luajmë me miqtë tanë dhe të formojmë një skuadër të mirë për të mbrojtur veten si nga të vdekurit që duan të na gllabërojnë, ashtu edhe nga armiqtë njerëzorë që do të duan të na plaçkitin për të mbajtur gjithçka që kemi arritur.

DayZ

Chernarus, skena e lojës është një botë e rrënuar nga braktisja dhe neglizhenca e qytetarëve të saj për shkak të pandemisë që ka pësuar, ku e vetmja gjë që ka mbetur në rrugët e saj janë të pavdekshmit. Ne duhet të mbijetojmë dhe të jemi të kujdesshëm me plagët tona pasi ato mund të infektohen ose edhe të kapin sëmundje. Moti është gjithashtu i rëndësishëm dhe ne do të duhet të ndërtojmë strehimoret tona, pasi do të jetë një nga vendet e pakta ku mund të jemi plotësisht të sigurt. E vetmja gjë e dobët është komuniteti, mirëmbajtja nga zhvilluesit është e dobët dhe disa përdorues përfshihen në hak për të bezdisur te perdoruesit e tjere.

Gjendja e Prishjes 2

Më e pavdekshme dhe më shumë botë e shkatërruar nga një pandemi, është karta thirrëse e kësaj loje video mbijetese. Në këtë rast, çdo lojë është e ndryshme, sepse çdo herë që fillojmë objektivat për të arritur dhe banorët e saj do të jenë të ndryshëm.. Jo vetëm që do të duhet të përballemi me zombie për të mbijetuar, por gjithashtu do të duhet të jemi shumë të vëmendshëm ndaj njerëzve të tjerë që do të duan të plaçkisin strehën tonë.

Gjendja e Prishjes 2

Loja është në internet, por ana e vetme e lojtarit është argëtuese dhe e dobishme. Shtë e këshillueshme që ta luani atë në internet me disa miq dhe të bashkëpunoni për ta bërë përvojën diçka më të thellë, ku ndarja dhe luftimi duke bashkuar forcat do të jetë pasuria jonë më e mirë. Për gjithë këtë ne vazhdimisht do të marrim shpërblime, gjë që do të na bëjë të përparojmë dhe të kemi ndjesinë që sa herë që luajmë jemi përmirësuar pak.

Xhehennemi

Ferr i gjelbër siç na tregon vetë titulli, kjo lojë video është vendosur në xhungël Amazon. Ne do të jemi krejtësisht të vetëm në këtë peizazh të bukur, por në të njëjtën kohë të tmerrshëm, ku detyra jonë kryesore do të jetë të luftojmë për mbijetesë. Ne do të duhet të arrijmë jo vetëm të krijojmë një zjarr për të gatuar ose ngrohur, por gjithashtu do të duhet të gjejmë një mënyrë për të ndërtuar strehën tonë ose ta bëjmë atë në një shpellë, me rrezikun që kjo sjell.

Xhehennemi

Duket si një lojë mbijetese e vendosur në xhungël, derisa të kuptojmë se protagonisti ynë po humbet mendjen. Le të themi se është plotësisht e kompresueshme në një situatë të këtij drafti. Jo vetëm që mund të vdesim nga uria, por gjithashtu do të duhet të shërojmë çdo plagë ose infeksion të mundshëm që vuajmë. Ai përfshin një sistem të pasur inspektimi të trupit, i cili na e bën shumë më të lehtë shërimin e tij. Ne mund të shijojmë aventurën vetëm ose multiplayer bashkëpunues.

Ndryshk

Në Rust aventura fillon ndërsa Zoti na solli në botë, krejtësisht e zhveshur, e cila përcjell nevojën e domosdoshme për të ecur përpara për të lehtësuar situatën. Ne do të kërkojmë gurë dhe trungje për të bërë një zjarr, për të përdorur mishin për të ushqyer veten dhe lëkurat për t'u veshur. Kjo duket e lehtë, por loja është e mbushur me përdorues të tjerë njerëzorë të cilët kryesisht thjesht duan të na plaçkitin. Prandaj ne duhet të luftojmë kundër tyre që të jemi fitimtarë.

Ndryshk

Kafshët e egra dhe njerëzit janë një konstante në Rust, kështu që ne do të duhet të ndërtojmë fshatin tonë dhe ta fortifikojmë atë për t'u mbrojtur nga ata. Isshtë një lojë në internet kështu që njerëzit janë lojtarë të tjerë nga e gjithë bota. Çelësi është krijimi i artikujve, me një fokus të qartë në ndërtim. Ndërsa ecim përpara, ne do ta shohim atë opsioni më i mirë është të krijoni aleanca me lojtarë të tjerë për të luftuar së bashku kundër të gjitha rreziqeve dhe për të ndarë burimet.

Minecraft

Lojë video më e popullarizuar e të gjitha kohërave, pa dyshim shembulli më i mirë i popullaritetit të kësaj zhanër. Shtë një lojë e bukur për të gjithë audiencat, por plot armiqësi. Aspekti i këtij titulli është padyshim krijimi i artikujve dhe ndërtimi i infrastrukturave. Kur gjithçka duket më e qetë, ne mund të pushtohemi nga armiqtë, nga krijesat te përdoruesit e tjerë.

Minecraft

Klasa të panumërta të armiqve banojnë në botën e saj të pamasë, kështu që është e përshtatshme të përfitoni nga çdo moment për të mbledhur sa më shumë burime të jetë e mundur. Eksplorimi është një nga aspektet më të rëndësishme të lojësMeqenëse varet nga fakti nëse arrijmë të avancojmë, ne do të hyjmë në një mori birucash dhe për këtë do të duhet të jemi të përgatitur mirë, si në armë ashtu edhe në forca të blinduara.

Astroneer

Ne e përfundojmë listën me diçka ndryshe nga pjesa tjetër, një lojë ndërgalaktike ku ato që eksplorojmë janë shtatë planetë nga një sistem tjetër diellor. Ne do të kemi aftësinë për të modifikuar terrenin dhe për të eksploruar çdo pëllëmbë të secilit planet sipas dëshirës. Do të jetë shumë e rëndësishme të grumbullohen të gjitha llojet e burimeve siç është zakon në këtë zhanër, si dhe të krijohen automjete ose baza për të pushuar.

Astroneer

Ashtu si shumica e anëtarëve të kësaj liste, ajo mund të luhet në bashkëpunim, gjë që do të zgjerojë shumë opsionet e lojës. Jo vetëm që mund të eksplorojmë sipërfaqen, por do të kemi edhe një nëntokë nëntokësore ku do të fshihen thesare të vlefshme që do të zbulohen si dhe materiale për të përmirësuar anijen tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Andres dijo

    Mirëmbrëma, nuk e di nëse është vendi i duhur për të komentuar këtë, nëse jo, ju kërkoj falje! Çështja është që me miqtë e mi të luajmë të jemi detektivë privatë barcelona dhe tani që jemi në shtëpi duam të luajmë ndonjë lojë pc detektivë, mund të rekomandoni një? ne jemi duke kërkuar për disa faqe në internet dhe nuk mund t'i gjejmë Faleminderit!!

bool (e vërtetë)