150 kuriozitete të lojërave video që mbase nuk i dinit

Videogames

Nuk janë pak referencat o vezë të Pashkëve që programuesit e lojë ata qëllimisht vendosen brenda titujve të tyre për habinë e lojtarëve, si një dedikim ose shkelje syri për punë të tjera - të tilla si aktorë, filma, seriale apo edhe lojëra të tjera video -.

Kjo për të mos përmendur shumë të tjerë veçantitë i lindur rastësisht ose veçoritë e disa aspekteve ose zhvillimeve të titujve të caktuar. Sot ne do t'ju ofrojmë 150 çudira që me siguri do të përmbajë disa që nuk i keni ditur. Nëse jeni lojtarë dhe kurioz, ju ftojmë të vendoseni dhe të lexoni listën që kemi përpiluar për lexuesit MundiVideogames.

1. Harta e luajtur për "GTA: San Andreas" është gati 44 km katrorë. Kjo është afërsisht 5 herë më e madhe se Liberty City, dhe 4 herë më e madhe se Vice City.

2. Loja "Ratchet & Bolt" e anuluar për Megadrive 32X, kishte një shef përfundimtar që ishte i lartë 30 ekrane dhe mbante rreth 33 armë.

3.Në garat Chihuahuas të "Dorës së Zotit", është një qen i quajtur M_ikami's Head (Koka e Mikamit), ai është emëruar në nder të citatit nga krijuesi i "Resident evil": 'Para se të humbas kokën sesa të shoh' Resident Evil 4 'transferuar në PS2'.

4. Rezultati më i lartë i mundshëm në një lojë të "Pac-Man" është 3,333,360 pikë. Vetëm pesë persona e arritën atë.

5. Saga Oddworld5 ka disa tituj të pabotuar, "The Hand of Odd", "Squeek's Oddysee" dhe "SligStorm".

6. Lojë Sega Space "Channel 5" pati një betejë ligjore kundër Lady Miss Kier, e cila ishte anëtare e Deee-Lite, për ngjashmëritë midis saj dhe personazhit kryesor të lojës, Ulala. Mis Kier humbi.

7. Produkti i parë i tregtuar nga Sony ishte një tenxhere me oriz.

8. Loja robotike e veprimit për PS2, "Armored Core Nine Breaker", ka një mënyrë trajnimi prej 150 mësimesh.

9. Kameoja më e çuditshme e lojërave video duhet të ketë qenë "Alien Hominid" që shfaqet në një episod të "The Sopranos".

10. Në «RPG Metal Saga» në PS2 (nuk është lëshuar në Evropë, është shpërndarë në SH.B.A. nga Atlus) ju mund të përdorni një nga përfundimet nga hyrja.

11. Në arkadën origjinale "Donkey Kong", Mario quhet Jumpman dhe ai është një marangoz, jo hidraulik.

12. Një numër 6-shifror mund të lexohet në Tanke Akrepi në "Halo", ky numër është data e lindjes së drejtorit artistik të lojës, Marcus R. Lehto. Inicialet e tij shfaqen gjithashtu në pjesën e pasme të çizmeve të Master Chief.

13. Veza e parë e Pashkëve e gjetur në një lojë video, konsiderohet të ketë qenë në "Aventurë" nga Atary 2600 dhe përbëhej nga një dhomë ku mund të shihej emri i krijuesit të lojës.

14. Qitësi i personit të parë, »Doom 3, përmban një referencë, të gjetur në një 'ingame' PDA, për komedinë britanike 'The office'.

15. Guy Cihi, i cili luan James Sunderland në "Silent Hill 2", është një investitor me rrezik të lartë i cili u hodh në skenë ndërsa shoqëronte vajzën e tij në një kast për një lojë tjetër.

16. Ekzistojnë 504 pajisje në "Final Fantasy X".

7. Michael Jackson, në një mënyrë apo në një tjetër, u shfaq në "Sonic the Hedgehog 3", "Ready 2 Rumble Round 2", "Space Channel" 5,1 dhe 2, "GTA: Vice City" dhe, padyshim, në "Moonwalker" »

18. Kthehu në 1995, Nintendo tha se më shumë se 100 tituj të palëve të treta ishin në zhvillim e sipër për të krijuar Virtual Boy.

19. "Të gjithë e duan katamarin" përmban një nivel bonusi që konsiston në mbledhjen e një milion trëndafilave. Për fat të mirë, nuk ka pse të përfundojë me një lëvizje.

20. "FIFA 2001" ishte i pari dhe i vetmi (mbase jo, thuhet se "Gran Turismo" i parë) që përdori CD gërvishtëse dhe nuhatëse. CD holia në bar.

21. "Fabulë: Kapitujt e Humbur" përmban varrin e Peter Molyneux.

22. "Red Dead Revolver" ishte fillimisht një zhvillim i Capcom, por shiti të drejtat për Rockstar.

23. Loja "The Guy Game" për PS2 dhe Xbox, duhej të tërhiqej kur u zbulua se njëra nga vajzat ishte e mitur kur u botua loja.

24. "Halo 2" është loja më e shitur Xbox, ajo shiti diçka si 8 milion kopje. Konkurrenti i tij më i drejtpërdrejtë është "Halo" i parë, me 5 milion.

25. Në "Elder Scrolls III: Morrowind", është një brumbull që flet në një ishull të vogël, i cili është gjithashtu një shitës.

26. 'ICO' është një prejardhje e fjalës japoneze për 'le të shkojmë'.

27. Në "Animal Crossing" në Nintendo 64, i cili nuk u largua nga Japonia, ju duhej të shkruani datën dhe kohën sa herë që fillonit lojën.

28. Presidenti i Nintendo të Amerikës, Reggie Fils-Aime, ishte më parë drejtori i lartë i marketingut kombëtar në Pizza Hut. Ndërsa ishte, ajo lançoi Bigfoot Pizza dhe Big New Yorker.

29. Squiac braniac Raz nuk ishte gjithmonë personazhi kryesor në "Psychonauts". Fillimisht, ishte një struc.

30. Para se të krijonte klasikë të shkëlqyeshëm si "Outrun", "Shenmue" dhe "Virtua Fighter" për Sega, Yu Suzuki donte të bëhej dentist.

31. Protagonistja e "Tomb Raider", Lara Croft, fillimisht do të quhej Laura Cruz.

32. Nintendo kurrë nuk i dha Mario një mbiemër, megjithëse "Mario Bros." (Vëllezërit Mario) sugjeron që është MARIO.

33. Loja PS2 "Asterix & Obelix XXL 2" përmban mbi 100 parodi personazhesh / titujsh nga lojëra të tjera video, përfshirë "Pac-man", "Tomb Raider", "Tetris", "Street Fighter" ose "Super Mario Sunshine" »

34. Emri i koduar gjatë zhvillimit të "Half-Life" ishte Quiver (Dridhja), për nder të bazës ushtarake Arrowhead në romanin e Stephen King, "Mjegulla".

35. Loja e parë e "Dynasty Warriors" ishte një rrahje ballë për ballë.

36. "Gran Turismo 2" kishte rreth 650 makina, "Gran Turismo 3" jo.

37. Sipas 'Entertainment Software Association', lojtari mesatar në SH.B.A. është 33 vjeç, dhe ka luajtur për rreth 12 (çfarë është një ves).

38. Presidenti i Nintendo Hiroshi Yamauchi zotëron shumicën e aksioneve në ekipin e bejsbollit të Seattle Marines, i cili tani drejtohet nga udhëheqësi i Nintendo i Amerikës Howard Linciln.

39. Keita Takahashi, drejtori i lojërave Katamari, përmend Picasso dhe një "dyqan të vogël tmerresh" si pjesë e frymëzimit të tij.

40. Në fazat e hershme të zhvillimit të "Final Fantasy XII", kishte plane për të lejuar një lojtar të dytë të bashkohej me lojë.

41. Në 2001, një çift studentësh krijuan një version të Pongut, të quajtur 'Painstation' që u dha fshikullime, djegie ose goditje elektrike humbësve.

42. David Hayter, zëri i Solid Snake në sagën "Metal Gear Solid", shkroi skenarin për "X-men".

43. Pothuajse gjysma e hapësirës në disk të "Elder Scrolls IV: Oblivion" është dialog.

44. Kur u lëshua GTA e parë (në E3 '97), të pranishmëve u tha se do të duheshin rreth 3 minuta për të përzënë nga një skaj i qytetit të lojës në tjetrin.

45. Në nivelin e fushatës për lojtar të vetëm të "Halo 2, Metropolis", një top futbolli mund të gjendet i fshehur në një tavan.

46. ​​Përpara se të përcaktonin 'Simlish' si diçka të pakuptueshme, krijuesit eksperimentuan me gjuhë të tilla si Ukrainian, Navajo ose Tagalog (Filipinase) (vetë Will Bright dikur ka thënë se bazohet në Navajo)

47. Gjithsej 57 lojëra u lëshuan për Nokia NGage.

48. Titulli "Pikmin" është për nder të qenit të Shigeru Miyamoto.

49. «Outrun · i Sega-s është shfaqur në 19 formate.

50. Një lojë e "Animal Crossing" në Gamecube, mund të zgjasë deri në 29 vjet aktuale, potencialisht.

51. Gjinjtë e Lara Croft janë rezultat i stilistit Toby Gard që rregullon aksidentalisht gjoksin e modelit në 150% të madhësisë që ai po kërkonte dhe u bind nga dizajnerët e tjerë që ta linin atë ashtu.

52. Në Japoni, "Viewtiful Joe" për PS2 u titullua, "Një shpresë e re", për nder të Episodit IV të Luftërave të Yjeve.

53. Një ushtar i caktuar në "God of War" lëshon 'Wilhelm Scream', një efekt i tingullit të zhurmshëm, i cili është përdorur në TV dhe filma për më shumë se 50 vjet. Mund ta dëgjojmë edhe në "Metal Slug", "Lost Planet", "Scarface" dhe "Lego Star Wars".

54. Cila është arma më e fuqishme në lojën "American McGee's, Bad Day LA"? Prerësi i thonjve.

55. Në Japoni, në 2007 u lëshuan 4 lojëra për Dreamcast.

56. Steve Downes, njeriu që shpreh Master Shefin, është një DJ për një stacion radio në Çikago.

57. Në lojën Capcom 'Shadow of Rome', ekziston një bonus, i quajtur 'Urin Trouble', për sulmin ndaj dikujt që sapo ka humbur kontrollin e fshikëzës së urinës (unë e luaja, është mjaft argëtuese).

58. Ekziston një lojë e quajtur "Mutantët Komunistë nga Hapësira". It'sshtë një klon i vitit 2600 Atari 1982 "Space Invaders".

59. John Carmack, mësues feje-programues "Doom", është një punonjës vullnetar në Armadillo Aerospace, një kompani me bazë në Teksas kushtuar fluturimeve orbitale në hapësirë.

60. Ekipi përgjegjës për transportimin e "Resident Evil 2" në N64, tani është Rockstar San Diego (autorë të "Red Dead Revolver", "Midnight Club" dhe "Table ping")

61. "Nintendo" përkthehet në "Lëre fatin në parajsë", diçka si "lëri fat në parajsë" ose "të jesh me fat të largohesh nga parajsa".

62. "Final Fantasy" u emërua për faktin se krijuesi dhe bashkëthemeluesi i Square, Hironobu Sakaguchi, përdori rezervat e fundit të parave të kompanisë për ta bërë atë.

63. Terry Butcher, menaxheri aktual i Brentford FC, bëri fjalimet hapëse për "Pro Evolution Soccer" në 2001.

64. Njëkohësisht me zhvillimin e "Luftëtarit të Plotë Spektrit" nga Pandemic, një version më i përparuar, me më shumë strategji, i njohur si "Komanda e Spektrit të Plotë" u bë për ushtrinë dhe nuk është shfaqur kurrë për publikun.

65. Deri më sot (2007), 24% e amerikanëve mbi 50 vjeç luajnë lojëra video, krahasuar me 9% në 1999.

66. Në fund të vitit 2005, Sony punësoi artistë grafiti në 7 qytete në SHBA, për të promovuar PSP, duke përfunduar në një proces gjyqësor kolosal, dhe një urdhër 'Pusho dhe heq dorë'.

67. Tekstet e këngëve në lojën e PSP, "Loco Roco", janë shkruar qëllimisht në mënyrë të pakuptueshme, kështu që ato nuk mund të gjenden dhe do të tingëllojnë njësoj në të gjithë botën.

68. Capcom është shkurtesa për 'Capsule Computers'.

69. Edhe pse vështirë se do t’i shihni ndonjëherë, Yoshi ka dhëmbë.

70. Në MB, "Rayman" është loja më e shitur PSX e të gjitha kohërave.

71. "Splinter Cell: Chaos Theory" u ndalua në Korenë e Jugut, pasi përmbante shkatërrimin e Seulit, kryeqytetit të saj. Ndalimi u hoq në fund të vitit 2006.

72. "Resident Evil Zero" është i vetmi jo-spinoff i sagës RE, e cila mbetet ekskluzive për një format të vetëm, Gamecube.

73. 'J Allard' është, në fakt, emri i J Allard. Ndryshoi nga _James Allard.

74. "Psychonauts" arriti të shesë më pak se 90 mijë kopje midis PS2, Xbox dhe PC.

75. Të gjithë pëllumbat në shtëpi në "Killer 7" janë emëruar pas disa personazheve femra nga filmat e James Bond.

76. "Saints Row" për Xbox 360 përmban më shumë se 130 këngë të licencuara, 40 prej të cilave janë muzikë klasike.

77. Të kesh lojë video "Manhunt" në Zelandën e Re është një krim (është mirë të jesh i dhunshëm por).

78. Në E3 2004, u shfaqën gati 5000 lojëra. 1000 prej të cilave ishin krejt të reja, ndërsa 16% e lojërave u klasifikuan si 'edukative'.

79. Secila prej më shumë se 700 veturave në "Gran Turismo 4" u kërkon një muaj dizenjatorëve për t'u krijuar.

80. Në fillimin amerikan të lojës gameboy, "Final Fantasy ¨Legend II", censura e Nintendo detyroi të kthente një bandë të trafikantëve të opiumit, në një bandë kontrabanduesish banane.

81. Lojërat Chain Chomp nga Mario bazohen në një qen nga lagjja e fëmijërisë së Miyamoto që ishte gjithmonë i lidhur me një pemë.

82. John Romero shiti Ferrarin e tij në eBay në 2002. Ai kishte një modifikim që lejoi që motori të akordohej me një kompjuter portativ.

83. Tom Clancy në fillim refuzoi syzet me 3 sy të Sam Fisher në "Splinter Cell", për shkak të pamundësisë që syzet të ishin të aftë për të parë termin dhe shikimin natën.

84. "Flatout 2" ka më shumë se 5.000 objekte të shkatërrueshëm në secilin qark.

85. Kënga zanore origjinale për «Okami», zë 5 CD.

86. Në "Hitman 2: Silent Assassin", një nga nivelet përmban kuti pica me tekst danez që do të thotë: Pica e vërtetë me mut të vërtetë në të.

87. Vetëm rreth 2000 njësi të lojës Capcom "Hulking Steel Battalion" u lëshuan, një lojë Xbox që kontrollohej me një kontrollues me 40 butona.

88. Xbox fillimisht do të quhej DirextX-box.

89. Një komik "Killzone" do të bëhej, por botuesi falimentoi.

90. A ju kujtohet komanda e sieres elektrike për "RE4"? Një komandë katana u bë gjithashtu për "Onimusha 3" që matte gati një metër (për chichis).

91. Para se të punonte për kompaninë, presidenti i Nintendo Hiroshi Yamauchi kishte drejtuar një firmë taksi dhe një hotel dashurie.

92. Armiqtë që përshpejtonin "Space Invaders" origjinal të vitit 1971 ishte një gabim, por ngeci.

93. Loja Gamecube me e shitur? "Super Smash Bros. Melee", i cili shiti pak më shumë se 6 milion.

94. "The Sims" qëndroi 82 javë në dhjetëshen e parë të shitjeve të PC në MB.

95. "Metropolis Street Racer" u lançua 3 herë në Dreamcast, për shkak të gabimeve të ndryshme në lojë.

96. Gjatë krijimit të "Forza Motorsport 2", ekipi krijues grumbulloi 41 gjoba, dhe dy patentë shofer u tërhoqën.

97. "Mercenaries" përmban si Sol Solo ashtu edhe Indiana Jones si personazhe të zhbllokueshëm.

98. Fytyra e Max Payne është modeluar sipas asaj të Sam Lake, i cili shkroi skenarin dhe historinë për lojën.

99. "ICO" ishte fillimisht një zhvillim për PSX. Gjithashtu, brirët ishte

për Yorda, jo për ICO.

100. Mega Man është blu falë paraqitjes së parë në NES, e cila kishte një zgjedhje të kufizuar të ngjyrave.

101. Makina më e madhe e arkadës në botë është 4,11 metra e gjatë dhe ka butona si enët e thjerrëzave, përveç një ekrani 1,81 metrash. Në të mund të luani më shumë se 150 lojëra të ndryshme, po, në një shkallë.

102. Për të promovuar konsolën Xbox 360 në Australi, Microsoft organizoi betejën më të madhe në histori të balonave të ujit, duke nisur më shumë se 51.400. Ne nuk e dimë shumë mirë nëse midis pjesëmarrësve apo të gjithë direkt te kompania Redmond.

103. Një lojë video në vitin 1987 rreth Jack the Ripper ishte loja e parë në histori që mori vlerësimin 18+ për shkak të imazheve të saj të dhunshme.

104. Lojë video më e shtrenjtë në histori ka qenë "GTA IV", duke kushtuar më shumë se 100 milion dollarë për t'u zhvilluar, e cila në këtë pikë tashmë është rikuperuar mjaft. Loja e mëparshme më e shtrenjtë për t'u zhvilluar në histori ishte "Shenmue" e Dreamcast që kushtoi $ 80 milion, megjithëse nuk arriti të rikuperonte investimin.

105. Rezidenca me më shumë dhoma në historinë e lojërave video është ajo e paraqitur në "Castlevania: Simfonia e natës" e Psx, me 1890 dhoma.

106. Skena më e gjatë për t'u shfaqur në një lojë video është nga "Metal Gear Solid" për Psx, shfaqet kur Metal Gear Rex mposhtet dhe zgjat jo më pak se 15 minuta dhe 17 sekonda. Në fund të kësaj sekuence, është më se e mundshme që kemi harruar se si është luajtur loja.

107. Loja me më shumë karaktere për të zgjedhur është "Lego Star Wars", e cila shton deri në 96, por duke qenë në gjendje të kombinojmë pjesë dhe pjesë të ndryshme të trupit me njëri-tjetrin, ne mund të kemi më shumë se një milion karaktere të zgjedhur.

108. "Street Fighter 2: The Movie" është loja e parë video në histori që bazohet në një film që bazohet gjithashtu në një lojë video. Sigurisht, kaq shumë degjenerim nuk mund të ishte i mirë dhe loja pati një dështim të fortë komercial.

109. "Mortal Kombat" ishte loja video që çoi në krijimin e ERSB, organizata që klasifikon lojërat video bazuar në moshën dhe dhunën në Shtetet e Bashkuara, ku edhe kjo lojë video ishte e pranishme në diskutimet e kongresit.

110. Loja e parë video revole në histori u krijua në 1961. Ajo

i quajtur "Hapësirë ​​hapësinore!" dhe u deshën vetëm 200 orë.

111. «Gjysma e Jetës» e parë është loja më e vlerësuar në histori, duke marrë më shumë se 90 çmime, përveç 51 renditjeve si "Loja më e mirë e vitit".

112. Të ardhurat më të mëdha në histori në një ditë të vetme nga shitja e një lojë video ishte me daljen në treg të "Halo 3", duke mbledhur 151 milion dollarë në ditën e saj të parë të publikimit.

113. Saga më e madhe e lojërave video nëse llogarisim numrin e kësteve të saj është padyshim "Megaman". Nga Nes origjinal e deri në ditët e sotme, saga ka më shumë se 43 vazhdime.

114. Loja më e mirë e futbollit në histori sipas vlerësimeve të përdoruesve është "Sensible Soccer", ku loja e saj e jashtëzakonshme dhe problematike habiti nivelin teknik të kohës.

115. «Colin Mc Rae: Dirt», ka një sistem zanor të përpunuar realist, në të cilin ato mund të përzihen, KUJDES: 1.005.772.154.467.879.035.136 tinguj.

116. Të gjithë Nipon Airways, një kompani ajrore japoneze, ka katër aeroplanë të pikturuar plotësisht me karaktere Pokemon, madje edhe shoqëruesit e fluturimit mbajnë kalata prej tyre.

117. Në lojën me role multiplayer masivisht "Everquest 2", ne mund të shkruajmë "/ pizza" dhe pastaj do të lidheshim direkt me portalin e kasolles Pizza nga loja, duke pranuar porosi në shtëpi. Shumë e dobishme për njerëzit që nuk duan ose nuk mund të dalin dhe kanë ende 32 orë kohë për të vrarë dragoin.

118. Universiteti i Uashingtonit krijoi në 1991 "Virtual Retinal Display", një teknologji që përdor lazer me frekuencë të ulët për të shkruar drejtpërdrejt informacion në retinën tonë, dhe syri ynë bëhet monitor.

119. Loja video me shtrirjen më të madhe për të shkuar është "Armed Assault", e cila ka një sipërfaqe toke prej 400 km katrorë. Ne nuk e dimë nëse kalimi nëpër të në një skateboard zhbllokon një çmim në lojë.

120. Duke shfrytëzuar një seri problemesh, është e mundur të përfundosh "Super Mario 64" të N64 duke marrë një yll të vetëm nga 120 që ka. Duke luajtur normal, ju duhen 70 minimumi.

121. Ralph Baer krijoi Magnavox Oddysey në 1972, e cila do të bëhej tastiera e parë e lojës në histori. Gjashtë vjet më vonë ai do të krijojë "Simon" (1978), më të popullarizuara të lodrave elektronike.

122. «OXO» (1952), një ta-te-ti, konsiderohet loja e parë video me grafikë në histori pasi lojërat në modalitetin e tekstit tashmë ekzistonin. Pavarësisht kësaj, ka disa dyshime nëse ishte me të vërtetë loja e parë, pasi një patentë që daton nga viti 1947 përshkruan një lojë të simulimit të raketave duke përdorur një tub rrezesh katodë.

123. "Pacman" lindi një natë kur krijuesi i tij, Tohru Iwatani, doli për të darkuar me miqtë e tij. Ata porositën pica dhe ideja e personazhit i erdhi në kokë kur pa figurën që kishte mbetur kur mori fetë e parë.

124. Japonia pësoi një mungesë të madhe monedhash të përdorura në makina me ardhjen e "Pushtuesve Hapësinorë". Në fillim, kjo situatë u përball duke ulur çmimin e artikujve, por nuk ishte e mjaftueshme dhe në fund qeveria duhej të ndërhynte duke hedhur më shumë monedha në qarkullim.

125. Lojtari më i mirë në botën e «Pacman» quhet Billy Mitchel dhe ai arriti një rezultat prej 3.333.360 pikësh në lojë, duke arritur nivelin 255 (niveli i parafundit) me jetën e parë dhe duke ngrënë secilin prej frutave.

126. Makina e parë e arkadave e operuar me monedha ishte "Computer Space", e nisur në Nëntor 1971 nga Nutting Associates. Paratë e bëra nga krijuesit e saj, Nolan Bushnell dhe Ted Dabney, ata i përdorën për të gjetur Atari.

127. "Polybius" është loja më misterioze e arkadave të të gjitha kohërave dhe asnjë kopje e saj nuk mbetet. Sipas legjendës, kjo enigmë që u shfaq në disa site në Portland, Oregon ishte një eksperiment nga qeveria amerikane e aftë të shkaktojë makthe dhe humbje të kujtesës tek lojtarët.

128. Jo të gjithë Street Fighters janë lojëra luftarake. "Street Fighter 2010" është një lojë veprimi futuriste në të cilën protagonisti i saj me emrin Kevin duhet të përballet me një luzmë krijesash mutante. Pas mbërritjes së tij në Shtetet e Bashkuara dhe si një strategji biznesi Capcom America, emri i Kevinit u ndryshua në Ken.

129. Në Kinë, të miturve u ndalohet të luajnë lojëra video në internet për më shumë se tre orë, pas disa rasteve të vdekjeve pas orësh të gjata të të qenit në kompjuter ose duke luajtur lojëra video. Unë mendoj se do të jetë për World of Warcraft.

130. Një nga sekretet më të habitshme të SHKP "Super Mario Bros" është ai i Minus World ose World -1, një botë që mund të arrihet duke kaluar një mur dhe që përbëhet nga një fazë uji. Pavarësisht se Mario arrin në fund, një tub do ta dërgojë atë në fillim me kohën që i mbetet, kështu që nëse Mario shkel në Botëror -1, ai është i dënuar të vdesë.

131. Duke filluar nga niveli 18, fantazmat e "Pacman" ndalojnë të bëhen blu dhe nuk mund të hahen më.

132. maskota e parë e Sega ishte Alex Kidd.

133. "Pacman" është i njohur si "Njeri me Puck" në Japoni, por ishte hyrja e tij në tregun Amerikan që çoi në ndryshimin e emrit të tij për shkak të ngjashmërive në anglisht midis fjalëve "Puck" dhe "Fuck" (të vjella dhe garchar).

134. Pas suksesit të filmit "ET", u bë një lojë video për Atari 2600. Ata ishin aq të sigurt se do të ishte bombë, saqë ata bënë më shumë fishekë sesa numri i konzollave të lojës që kishin shitur.

Një mekanik i thjeshtë dhe i mërzitshëm, shoqëruar me një gabim të madh në lojë, bëri që Atari të mos gjente asnjë rrugëdalje për fishekët e një huaji miqësor.

Sipas legjendës urbane, Atari zgjodhi të varrosë lojërat ET në një shkretëtirë të New Mexico, për të shmangur koston e lartë të ruajtjes së tyre. Në vendin ku besohet se janë varrosur ka një tabelë që thotë: "Këtu prehet ET dhe familja e tij".

135. Në "Pacman", nuk ka asnjë mënyrë për të ndaluar lojën, por ka një mënyrë për të bërë një pushim. Isshtë një vend brenda labirintit që mund të arrihet kur askush nga fantazmat nuk është përreth dhe që lejon lojtarin të fshihet në një vend ku askush nuk do t'i gjejë.

136. "Pacman" ishte loja e parë që kishte një karakter.

137. Loja më e rrallë në botë është "Nintendo World Championships 1990" për SHKP, dhe ka vetëm 116 njësi në qarkullim.

138. Dizajni i Zelda Triforce bazohet në flamurin e klanit feudal japonez Hojo.

139. Një përfaqësues amerikan nga Capcom komentoi se në lojën Final Fight ishte me shije të keqe për protagonistët që të duhej të përballeshin me vajzat në një luftë. Projektuesi japonez i lojërave u përgjigj se nuk kishte vajza në lojë. Kur amerikania e pyeti për Poison dhe Roxy, japonezët u përgjigjën se nuk ishin vajza, se ishin transeksuale. Të dy "vajzat" kishin prerjet dhe kostumet e tyre të ndryshuara për versionin përfundimtar.

140. Nintendo shpiku kryqin dhe kontrollori i parë në të cilin ishte përfshirë ishte në jastëk NES. Sidoqoftë, një sistem i ngjashëm kontrolli ishte ai i Mattel Intellivision, i cili përbëhej nga një disk që, kur shtypej me gisht, ishte në gjendje të bënte dallimin midis 16 pozicioneve të ndryshme.

141. "Final Fantasy VII" ishte një lojë e krijuar për Nintendo 64. Sidoqoftë, Square dhe Nintendo patën diskutime për shkak të fishekëve të përdorur nga tastiera 64-bit, pasi ato kufizonin madhësinë e lojrave. Square, i munduar, më në fund do të lëshonte Final Fantasy-n e tij për Playstation në 3 CD.

142. Fillimisht Lara Croft ishte një burrë.

143. Fuqia e ps3 lejon që ajo të përdoret për të hetuar sëmundjet.

144. Në «gjuetinë e rosave» ka një moment kur nuk mund të luash më dhe një qen qëndron në mes të ekraneve duke na tallur, i cili nuk mund të vritet pavarësisht se u qëllua.

145. Në lojën video Super Nintendo "Chrono Trigger" shfaqet një personazh duke përdorur magji që nuk i përgjigjet. Ai shihet duke hedhur zjarr kur elementi i tij në lojë është uji.

146. Retë dhe shkurret e "Mario" origjinale ishin të njëjtat, por me ngjyra të ndryshme. E njëjta gjë vlen për kërpudhat armiq dhe posta e kërpudhave.

147. Në «besimin e Asassin» ka një dollap prej druri shumë të ngjashëm me Optimus Prime nga «Transformers».

148. Në "Zelda: okarina e kohës" kur lidhja takon princeshën mund të shihni në një dritare fotografi të Bowser, Luigi, princeshës dhe dy personazheve të tjerë nga "Mario 64".

149. Në një luftë "Final Fight" në fazën e parë në Hong Kong, Chun Li nga "Street Fighter" mund të shihet në sfond duke ngrënë në një restorant.

150. Megaman në fillim do të thërriste "Njeri ylber" për shkak të aftësisë së tij për të ndryshuar ngjyrën me secilën aftësi, por për fat të mirë tashmë kishte një super hero me atë emër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.