Në vitin 2017 do të shohim laptopë me Windows 10 dhe çipin Snapdragon të Qualcomm

Dritaret 10

Vite më parë ne as nuk do ta imagjinonim të mendonim që një smartphone ose tabletë mund të ketë një çip ose SoC të aftë për të trajtuar ato Pentiume të dikurshme ose edhe më vonë të procesorëve. I tillë është avancimi i teknologjisë mobile saqë disa nga emrat e mëdhenj në dizajnin e çipave po kthehen në PC desktop.

Ky është Qualcomm që ka arritur një marrëveshje me Microsoft për ta prezantuar vitin e ardhshëm laptopë që do t’i kenë në zorrë patate të skuqura nga ai prodhues i rëndësishëm që ka pasur Android si mburojë maksimale të Android. Për shkak të përparimit të teknologjisë, është mjaft normale që Qualcomm më në fund ka çuar në një kompjuter portativ.

Dhe është që të enjten e kaluar Microsoft mbajti një ngjarje të quajtur Komuniteti i Inxhinierisë së Hardware të Windows (WinHEC) në të cilin Qualcomm bëri një paraqitje të shkëlqyeshme dhe befasuese. Të dy kompanitë njoftuan se do të jenë partnerë për të sjellë një përvojë të plotë me Windows 10 në formacionin e procesorëve të Qualcomm, duke filluar me Snapdragon të ardhshëm.

Kjo është shumë e rëndësishme për disa arsye, por kryesisht sepse procesorët Qualcomm ishin bazuar në një arkitekturë që ishte përdorur në PC desktop me shpërndarje Linux. Çipi i ri Snapdragon do të jetë SoC i parë i këtij lloji në drejtimin e një sistemi operativ 64-bit.

Microsoft dhe Qualcomm deklaruan se laptopët me Snadpragon do të jenë në dispozicion për vitin e ardhshëm. Këto pajisje mund të ekzekutojnë Windows 10 dhe programet e tij të rënda pa probleme të mëdha, por me avantazhin e sigurimit të një dizajni më të hollë dhe jetëgjatësisë së gjatë të baterisë.

Një demonstrim u tregua vetë, në të cilin Microsoft tregon një PC me Snapdragon atë bën Adobe Photoshop punë, një nga ato programe që është i njohur për konsumin e tepruar të burimeve që bën në një kompjuter. Ne pothuajse mund të themi se një çip Snapdragon që ka në 835 ka kaluar me një shënim shumë të mirë maksimumi i tij që ka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)