32 ose 64 bit, çfarë është më mirë të punosh në Windows?

arkitektura e kompjuterit

Shumë njerëz kanë ardhur për ta bërë këtë pyetje në një pikë të caktuar të jetës së tyre, sepse ata kanë gjetur një ndryshim të madh në efikasitetin e punës së kompjuterit personal të një shoku me kompjuterin tuaj. Duke folur rreth 32 ose 64 bit në të kaluarën mund të përfaqësonte detyrimin e ndërhyrjes në arkitekturën e kompjuterëve personal, diçka që aktualisht është një temë shumë e lehtë dhe e thjeshtë për tu kuptuar.

Duhet të përmendim se shumica e kompjuterëve personal sot tashmë kanë një arkitekturë 64-bit, e cila nuk do të jetë një tipar ekskluziv i kompjuterëve Mac por edhe i atyre në të cilët ne kemi instaluar Windows; Përmes disa këshillave dhe trukeve, ne do t'ju sugjerojmë pse duhet të përdorni një kompjuter 32-bit ose 64-bit.

Pse të përdorësh një kompjuter me arkitekturë 32-bit?

Arsyeja kryesore dhe kryesore për të drejtuar një person përdorni një kompjuter me një arkitekturë dhe sistem operativ 32-bitësh është në burimet e ulëta të ekipit; Kjo do të thotë që nëse kompjuteri ynë (laptop ose desktop) ka pak RAM, hapësirë ​​të zvogëluar të diskut të ngurtë dhe aplikacione të thjeshta për të punuar, nuk do të nevojitet përtej kësaj lloj arkitekture.

Nëse flasim për një kompjuter Windows, në mënyrë që sistemi operativ të funksionojë në mënyrë efektive në këtë lloj kompjuteri (me 32 bit), të paktën 1 GB RAM, duke u rekomanduar të keni dyfish. Aplikimet që do të ekzekutojmë në këtë mjedis pune do të duhet të jenë të thjeshta dhe të drejtpërdrejta, megjithëse nëse do të zgjedhim një me një nuancë profesionale (siç është Adobe Photoshop) do të duhet të kërkojmë një version të përputhshëm me atë arkitekturë. Fatkeqësisht, jo të gjitha aplikacionet profesionale janë në përputhje me 32 bit, diçka që do të jeni në gjendje ta kuptoni nëse në një moment të caktuar dëshironi të instaloni versionin e fundit të Adobe Premiere, i cili është i pajtueshëm vetëm me platformat 64-bit.

Pse të përdorësh një kompjuter me arkitekturë 64-bit?

Nëse do të kryejmë një punë më të specializuar, kjo do të përfshijë përdorimin e një kompjuteri me burime më të mëdha, i cili do të përfaqësojë drejtpërdrejt më shumë memorje RAM, një hapësirë ​​më të madhe të diskut të ngurtë dhe natyrisht, aplikacione profesionale në shkallë të gjerë.

Kjo mund të përfshijë një investim shtesë për ata që kanë një kompjuter 64-bit, pasi sistemi operativ nuk do të funksionojë në mënyrë efektive nëse kemi vetëm 4 GB RAM. Kërkohet të paktën 8 GB RAM në të dy Windows 7 si versioni i fundit i sistemit operativ të propozuar nga Microsoft; Tani, nëse jemi akoma në dyshim për llojin e arkitekturës që do të përdorim në një kompjuter me aplikacione të ndryshme që kemi në këtë kohë, më poshtë do të sugjerojmë disa shembuj praktikë të ndryshimeve më të rëndësishme që ekzistojnë midis këtyre dy platformave.

Dallimet themelore midis 32 dhe 64 bitëve

  1. Kujtesa RAM. Një kompjuter me arkitekturë 32-bitëshe nuk mund të përdorë më shumë se 4 GB RAM, ndërsa një me 64 bit thyen barrierat e 8 GB për t'u përdorur, duke qenë i pajtueshëm edhe me deri në 128 GB RAM.
  2. Sistemi operativose Në një kompjuter 64-bit mund të instaloni një sistem operativ me karakteristika të ngjashme, si dhe një me 32 bit; Situata e kundërt nuk mund të jepet, sepse një sistem operativ 32-bit nuk mund të instalohet në një kompjuter 64-bit, por vetëm ai 32-bit.
  3. Përputhshmëria e aplikacionit. Aplikimet e pajtueshme me secilën prej dy arkitekturave mund të ekzekutohen në një kompjuter dhe sistem operativ 64-bitësh. Aplikacionet profesionale 32-bitëshe nuk mund të ekzekutohen në çdo kohë në një kompjuter dhe sistem operativ 64-bitësh.
  4. Efikasiteti i punës. Në një kompjuter 64-bit do të ketë një performancë më të mirë të punës për çdo aplikacion, i cili tejkalon shumë atë që do të ofronte një kompjuter 32-bit.

ndryshimet midis 32 dhe 64 bitëve në Windows

Lidhur me artikullin e fundit që kemi përmendur, ata që ndihen më të lumtur në zgjedhjen e një kompjuteri 64-bit janë adhuruesit e lojërave video, pasi që ato aplikacione argëtuese ekzekutohen dheAta punojnë me një rrjedhshmëri mjaft të gjerë krahasuar me një kompjuter 32-bit.

Si mund të identifikoj një sistem 32-bit ose 64-bit?

Kur flasim për sistemin, ne po i referohemi të gjithë kompjuterit dhe sistemit të tij operativ të instaluar; Nëse duam të njohim arkitekturën e kompjuterit tonë, duhet të përpiqemi të identifikojmë llojin e procesorit që kemi instaluar në kompjuter.

Procesor 64 bit

Për ta bërë këtë, duhet të futemi vetëm në BIOS dhe të kërkojmë në ekranin e parë për llojin e arkitekturës që ka. Aty do të informohemi nëse kemi një me 32 bit ose një tjetër me 64 bit në duar.

Kompjuter personal BIOS

Nëse kemi një kompjuter me procesorë 32-bit, në mënyrë të pashmangshme do të detyrohemi të instalojmë një sistem operativ 32-bitësh. Nëse në vend të kësaj kemi një procesor 64-bit, në këtë kompjuter mund të instalojmë një sistem operativ 32-bit ose 64-bit, duke qenë një tipar hibrid i propozuar nga Microsoft për këtë lloj rasti.

Versioni i Windows

Sapo të ekzekutohet sistemi operativ, do të kemi mundësinë e rishikimit të llojit të versionit të OS që kemi instaluar, sepse për këtë duhet vetëm shkruani vetitë e Windows. Imazhi që kemi vendosur në pjesën e sipërme na tregon qartë llojin e sistemit operativ (pjesa e softuerit) që ka kompjuteri ynë, duke qenë atje shumë i identifikuar në 64 bit. Nëse kjo karakteristikë është e pranishme, atëherë duhet të jemi të sigurt që procesori ynë gjithashtu ka 64 bit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.