4 Alternativa për të fshehur një hard disk ose ndarje në Windows

fshehni disqet në Windows

Kur e lini kompjuterin tuaj personal plotësisht në zyrë, shumë nga kolegët tuaj mund të eksplorojnë të gjithë materialin në njërën nga disqet tuaja të ngurta, diçka që mund të jetë private dhe konfidenciale. Për shkak të kësaj, është e nevojshme të përpiqesh ta dish disa hile për të qenë në gjendje të fshihen si në shkronjën e diskut ashtu edhe në vetë hard diskun (ose ndarjen) ndërkohë që ne mungojmë.

Megjithëse ka disa funksione vendase të propozuara nga Microsoft në Windows, por arritja e tyre për të fshehur ndarjen ose disqet e ngurta përfaqëson një investim të kohës, një situatë që askush nuk do të dëshironte të kalonte për shkak të sa e gjatë dhe e mundimshme mund të ishte. kryeni këtë detyrë në çdo moment. Për këtë arsye, ne tani do të rekomandojmë përdorimin e disa mjete në mënyrë që të fshiheni shpejt dhe lehtë, në çdo disk që dëshironi.

Funksionet amtare në Windows për të fshehur një disk

Kryesisht, ekzistojnë dy funksione vendase në Windows që do t'ju ndihmojnë të jeni në gjendje të fshehni një ndarje ose të gjithë hard diskun (përveç atij që i përket sistemit operativ). Njëri prej tyre po bën pjesë në «Menaxheri i diskut«, Ku mund të zgjidhni ndonjë nga ndarjet Letra e makinës "hiq". Ju gjithashtu mund të përdorni «Opsionet e dosjeve»Për të fshehur letrën e diskut, e cila nuk do t'ju ndihmojë shumë pasi që disku juaj do të jetë akoma i dukshëm për të tjerët.

Ju mund ta përdorni këtë mjet falas dhe pa qenë e nevojshme ta instaloni në Windows; Duke qenë i lëvizshëm, mund ta ekzekutoni edhe nga një pendrive USB, funksionet e tij më të rëndësishme janë në të njëjtën ndërfaqe të këtij mjeti.

Menaxheri i makinës

Sapo ta ekzekutoni, të gjitha njësitë e diskut do të shfaqen në këtë ndërfaqe, duhet të zgjidhni secilën prej tyre dhe pastaj opsionin që do t'ju ndihmojë të "fshihni" ose "shfaqni". Shqetësimi është që përdoruesi do të duhet të rifillojë kompjuterin, të mbyllë sesionin që ndryshimet të hyjnë në fuqi.

Ky mjet është gjithashtu i lëvizshëm, duke qenë i pajtueshëm me versione që variojnë nga Windows XP e tutje dhe me të dy sistemet 32-bit dhe bit.

Menaxheri NoDrives

Sapo ta ekzekutoni, do të gjeni një ndërfaqe shumë të ngjashme me pamjen e ekranit që ne kemi vendosur në krye; ju vetëm duhet të kontrolloni kutitë që korrespondojnë me shkronjën e diskut ju doni të fshiheni dhe pastaj "të ruani ndryshimet". Mund të vendosni gjithashtu një fjalëkalim, i cili do t'ju ndihmojë të parandaloni dikë që të ekzekutojë të njëjtin aplikacion dhe të riaktivizojë disqet e forta pa autorizimin tuaj.

 • 3.TweakUI

Nëse ajo që po përpiqemi të bëjmë në një kohë të caktuar (duke fshehur një hard disk ose një ndarje) kërkon një proces mjaft të shpejtë, ne mund të shkojmë te ky aplikacion.

Shkulje

Përkundër mënyrës së veprimit të alternativave të tjera që përmendëm më parë, këtu duhet të dshënjoni kutinë e njësisë që duam ta mbajmë të fshehur. Kur ekzekutojmë aplikacionin, do të shfaqet një numër i madh njësish, nga të cilat duhet të bëjmë zgjedhjen tonë. Vlen të përmendet se njësitë që ende kanë një "?" ato në të vërtetë nuk ekzistojnë. Tani do të duhet të pranojmë vetëm ndryshimet në mënyrë që njësia e zgjedhur të mos shfaqet në çdo kohë. Për ta kthyer procesin, duhet vetëm të ndjekim të njëjtën procedurë, por "në mënyrë të kundërt".

 • 4. Fshihni një Letër Drive me Diskpart

Një metodë tjetër konvencionale që mund të jetë e dobishme për të gjithë ata njerëz që nuk kanë mundësinë të shkojnë në aplikacionet që përmendëm më sipër bazohet në një komandë që duhet ta përdorim me një «terminal». Megjithëse mund të duket disi komplekse, në të vërtetë procesi është më i thjeshtë sesa çdokush mund ta imagjinonte:

disku1

 • Bëni kombinimin e tastave «Win + R» dhe shkruani «diskpart»Në hapësirën përkatëse.
 • Shtypni «hyj".
 • Tani shkruaj «Vëllimi i listës»Për të identifikuar«numër»Të njësisë që dëshirojmë ta fshehim.
 • shkruaj «Zgjidhni Vëllimin [x]»Për të fshehur numrin e njësisë« x ».
 • Më në fund shkruaj «Heq".

Njësia do të jetë e fshehur nga sytë e të gjithëve, pasi duhet të ndjekë të njëjtën procedurë për të qenë në gjendje ta tregojë përsëri, por duke shkruar «caktoj»Në hapin e fundit të procedurës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)