4 mënyra për të hyrë në konfigurimin e routerit nëse nuk mbajmë mend fjalëkalimin

futni konfigurimin e routerit

Në shumicën e rasteve, prania e një routeri është praktikisht një kërkesë themelore për të qenë në gjendje të përdorin internetin në çdo kompjuter personal, një pajisje shtesë që sigurohet në përgjithësi nga kompania që ka ofruar gjithashtu shërbimin.

Megjithëse gjithçka mund të konfigurohet në mënyrë të përsosur, por ka disa situata në të cilat përdoruesi përfundimtar (i cili ka kontraktuar shërbimin) mund të dëshirojë tëbëni disa modifikime brenda konfigurimit të routerit, një situatë që mund të jetë e vështirë për t'u ekzekutuar nëse nuk keni kredencialet përkatëse të hyrjes.

Pse futni konfigurimin e routerit?

Një teknik i specializuar mund të gjejë shumë arsye për të qenë në gjendje të kryejë këtë detyrë, megjithëse, në raste të caktuara, mund të jetë e nevojshme vetëm të futni konfigurimin e routerit për të qenë në gjendje të caktoni një fjalëkalim të ri (disi më miqësor) në lidhjen Wi-Fi. Shumë kompani që ofrojnë shërbimin zakonisht caktojnë një fjalëkalim Wi-Fi, i cili vështirë se (ose nuk duhet të ndryshohet) ndryshohet nga përdoruesi përfundimtar. Tjetra do të përmendim disa truke dhe këshilla që mund të miratohen lehtësisht, për të qenë në gjendje të deshifrojmë kredencialet që do të na lejojnë të hyjmë në konfigurimin e routerit.

1. Përdorni vlerat e paracaktuara në kredenciale

Kjo bëhet alternativa e parë, e cila duhet të përdoret nga çdo përdorues para se ndonjë tjetër. Shumica e prodhuesve të këtyre routerëve priren të përdorin kredenciale të përgjithshme, që përfshin një emër përdoruesi "administrator" dhe një fjalëkalim të tillë si "1234", "root" ose "bosh".

Nëse kjo alternativë nuk funksionon, atëherë ne mund të shkojmë në disa faqe në internet ku ofrohen këto të dhëna; atje do të duhet të kërkojmë vetëm modelin e routerit tonë për të marrë si rezultat, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin përkatës të hyrjes. Ne kemi vendosur adresat URL në krye.

2. RouterPassView

Arsyeja e vetme që procesi i mëparshëm të dështojë do të ishte nëse tekniku i ofruesit të shërbimit do të ndryshonte vlerat e këtyre kredencialeve. Nëse do të ishte kështu, ekziston ende mundësia që të mund t'i rikuperojmë ato përmes një mjeti të thjeshtë, i cili ka emrin e RouterPassView.

RouterPassView

Do të përpiqet të gjejë kredencialet origjinale në një skedar të brendshëm që ndoshta do të jetë akoma i vendosur në kompjuter dhe që zakonisht ka emrin "user.conf". Kjo metodë mund të dështojë nëse e kemi formatuar kompjuterin sepse me këtë, në mënyrë të pashmangshme do të kemi eleminuar skedarin në fjalë dhe për këtë arsye, nuk do të ishte e mundur të përpiqemi ta rimarrim lehtë; Sidoqoftë, nëse është akoma i pranishëm në kompjuter, ky mjet do ta ngarkojë atë dhe më vonë do të përkthehet në gjithçka që është e koduar për të na siguruar të dhënat që na duhen për të hyrë në konfigurimin e routerit.

3. Fjalëkalimi i routerit Kracker

Ky mjet ofron një metodë shumë të ngjashme me atë që ofrohet zakonisht nga aplikacionet që përpiqen të dekriptojnë si emrin e përdoruesit ashtu edhe fjalëkalimin për të hyrë në një shërbim specifik.

Fjalëkalimi i routerit Kracker

Këtu kryesisht do të bëhet fjalë për përdorimin e një fjalori ose biblioteke opsionesh, që do të thotë se ky mjet do të fillojë provoni secilën nga fjalët dhe fjalëkalimet të cilat zakonisht përdoren për të mbrojtur hyrjen në cilësimet e routerit. Mjeti vjen me një skedar të brendshëm (passlist.txt) që përmban praktikisht të gjitha këto fjalë për t'u testuar.

4. Rivendosni Routerin

Nëse asnjë nga alternativat që përmendëm më lart nuk funksionon, atëherë mund të përdorim një hile mekanike në vend të një teknike. Kjo do të thotë që ne duhet vetëm shikoni për një buton të vogël që është zakonisht në pjesën e pasme të routerit dhe tek i cili duhet ta shtypni për afërsisht 30 sekonda.

butoni i rivendosjes-router

Kjo metodë është më efektive, megjithëse nëse ka disa parametra të personalizuar (të tilla si konfigurimi i DNS, adresat MAC, filtrimi i URL-ve, ndër të tjera), ato do të humbasin.

Secila prej alternativave që kemi përmendur mund të jetë efektive për të hyrë në konfigurimin e routerit dhe për të bërë disa modifikime. Kjo duhet të trajtohet me shumë kujdes, pasi një ndryshim i lehtë mund të bëjë që aksesi ynë në internet të jetë pjesërisht ose plotësisht i kufizuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   yeison quintero dijo

  Nëse keni nevojë të përmirësoni cilësinë e lidhjes WiFi në shtëpinë tuaj, të keni kontroll të hyrjes në faqet e internetit, të siguroni qasje në rrjetin tuaj në kompjuterë shumë të largët, të vendosni një pikë të nxehtë për biznesin tuaj ose të argëtoheni me të gjitha mundësitë e konfigurimit dhe azhurnimi i një numri të firmuareve falas, 3Bumen Wallbreaker duhet të jetë routeri juaj i ardhshëm WiFi. Unë e rekomandoj atë !!

  1.    Rodrigo Ivan Pacheco dijo

   Interesante ... kjo do të thotë që ne nuk do të kishim nevojë për përsëritës Wi-Fi në disa pjesë të shtëpisë, apo jo? Unë nuk kam dëgjuar të thuhet Router dhe përkundrazi, unë kam një NetGear me një disk të fortë për të parë filma që mendoj se është i shkëlqyeshëm. Faleminderit për kontributin tuaj, me siguri shumë do ta vlerësojnë atë.

   1.    23 dijo

    Asgjë të bëjë me temën që është paraqitur në këtë faqe, çmendur!

 2.   fdfdjdfd dijo

  Veryshtë shumë interesante, por unë nuk kam qenë në gjendje të rikuperoj fjalëkalimin e hyrjes këtu në kompaninë ku unë punoj