4 Opsione për të parë fotot dhe për të shmangur shfrytëzimin JPEG në Windows

Shfrytëzojnë JPEG

Në shumë raste, ne kemi përmendur një numër të caktuar të aplikacioneve që kanë mundësinë e kombinimit të një lloji të elementi "sekret" në një fotografi. Mund përfshijnë një tekst ose ndonjë skedar audio, të gjitha në varësi të mjetit dhe asaj që duhet të bëni.

Nëse për ne që konsiderohemi "përdorues të zakonshëm" lehtësohet kjo lloj detyre, A mund ta imagjinoni se çfarë mund të bëjë një ekspert kompjuteri? Në një mënyrë të drejtpërdrejtë, ne po flasim për atë që njihet në internet si një "shfrytëzim JPEG", një element që është një fotografi që përmban një skedar të kodit të dëmshëm brenda; Për këtë arsye, ne tani do të rekomandojmë përdorimin e disa shikuesve të imazheve që mund të përdorni, pa ndonjë rrezik, për të shmangur praninë e këtyre "shfrytëzimeve JPEG".

Sa i rrezikshëm mund të jetë një "shfrytëzim JPEG"?

Le të supozojmë për një moment se dikush ju ka dërguar një foto dhe brenda saj ka ndonjë skedar kodi me qëllim të keq; e njëjta që mund të klasifikohet si një «shfrytëzim JPEG». Nëse e keni shkarkuar tashmë në kompjuterin tuaj personal dhe e klikoni dy herë, ky element do të ekzekutohet automatikisht nga brenda fotografisë, infektimi i Windows dhe shndërrimi i kompjuterit tuaj personal në një "bot" që do të marrë urdhra në distancë, nga vendi ku është sulmuesi.

XnView

Një rekomandim i mirë për përdorimin e shikuesve të imazheve të palëve të treta quhet «XnView", E cila teorikisht, nuk do të bënte një shfaqje imazhi struktura e së cilës ka një" shfrytëzim JPEG ". Ne mund ta arrijmë këtë pasi ta instalojmë këtë mjet dhe ta përcaktojmë atë si "të paracaktuar".

xnview-tab-imazh-shikues

Duhet ta hapni këtë aplikacion për të gjetur imazhet ose fotografitë që dëshironi të shihni. Megjithëse mjeti ju ofron disa alternativa të tjera për përdorim, gjëja më e rëndësishme është në shpërndarjen e imazheve në skeda të ndryshme brenda ndërfaqes së tij, diçka shumë e ngjashme me atë që aktualisht bëjnë shfletuesit e internetit.

Fotografitë e IrfanView

Ky mjet ka një avantazh të dyfishtë, pasi nga njëra anë keni mundësinë të kërkoni në një vend specifik në diskun e ngurtë për imazhet që dëshironi të shfaqni.

irfanview-miniaturat

Përparësia tjetër qëndron në mundësinë e krijoni foto panoramike. Disa funksione të tjera shtesë që ju ofron «Fotografitë e IrfanView»Inshtë në mundësinë e rrotulloje imazhin pa humbur shumë cilësi sipas zhvilluesit.

FastStone Image Viewer

Ashtu si alternativat që përmendëm më parë, me «FastStone Image Viewer»Ne gjithashtu do të kemi mundësinë e shikoni foto ose imazhe brenda ndërfaqes së mjetit.

pamje-pamje të shpejtë

Ju mund të bëni redaktime të vogla të fotografive që arrini të ngarkoni brenda këtij aplikacioni, të cilat nose do të shkaktojë humbjen e një numri të madh bajtesh në zgjidhjen e tij sipas zhvilluesit.

PhotoScape

Sidoqoftë, ngjashmëritë me mjetet që përmendëm më lart janë të mëdha secili imazh do të hapet në një dritare të re. Redaktime të thjeshta, por edhe të rëndësishme mund të bëhen me "Photoscape", të cilat nuk përfshijnë humbje të cilësisë në rezultatin përfundimtar.

photoscape-imazhi-shikuesi

Ju mund të zgjidhni funksionin e tij amë për të proceso "grumbullin e imazheve", kombinoni disa prej tyre, luaj gif te animuar madje, mund të shtypni çdo imazh që keni importuar brenda ndërfaqes.

Përtej asaj që çdo aplikacion mund të bëjë në mënyrë të pavarur, rëndësia është që disa nga këto aplikacione ato nuk do të shfaqin ato imazhe që konsiderohen si "shfrytëzim i JPEG", diçka për të cilën ju mund të admironi edhe në vetitë e tij. Konsumi i memorjes RAM është i ulët, pasi mbulon një diapazon që shkon nga 100 në 200 MB afërsisht. Nëse për ndonjë arsye keni klikuar dy herë në një imazh dhe ai kishte një kod të dëmshëm brenda tij, ju rekomandojmë që të analizoni nëse ndonjë lloj malware është infiltruar me alternativën që përmendëm më lart, e cila nga rruga, është plotësisht falas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)